Posiadanie zwierząt w swoim domu wiążę się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Specjalnie i regularnie należy dbać również o rybki oraz o ich akwarium. Sprawdź, w jaki sposób dobrze umyć cały zbiornik oraz jak często musisz wymieniać swoim pupilom jedynie część wody, w której przebywają.
O tym, jak często trzeba czyścić akwarium decyduje przede wszystkim jego wielkość. Nie bez znaczenia pozostaje obecna w nim ilość gatunków i liczebność ryb czy roślin. Wpływ na czystość zbiornika ma również wydajność zamontowanych filtrów. Przyjmuje się, że zwykłe domowe akwarium powinno się myć nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Raz na tydzień natomiast należy wymieniać około 1/3 całości wody zgromadzonej w zbiorniku. W tym celu będziesz potrzebował dwóch plastikowych misek lub wiaderek. Jedno z nich wypełnij świeżą wodą, drugie będzie przeznaczone na zanieczyszczoną wodę z akwarium. Oprócz tego, przyda Ci się naczynie na rybki oraz pojemnik, do którego będziesz po kolei odkładał wszystkie elementy dekoracji akwarium i zainstalowane w nim urządzenia. Niezwykle użyteczne okażą się również czyste ręczniki, czyściki do szyb, gąbka i szczotka do usunięcia zabrudzeń z kamieni i korzeni. Pamiętaj, że do mycia akwarium absolutnie nie możesz stosować chemicznych środków czystości!
Dobrze, jeśli cały proces czyszczenia akwarium rozpoczniesz już dzień wcześniej od przygotowania zimnej wody z kranu, aby osiągnęła przez ten czas optymalną temperaturę. Później za pomocą małego sitka przenieś rybki do innego pojemnika. Urządzenia i dekoracje płucz dokładnie pod bieżącą wodą. Jednak uwaga: nie zaleca się tego robić przy każdym myciu akwarium, a jedynie w przypadku kiedy są już one naprawdę poważniej zabrudzone.
Brud i glony ze szkła akwarium ściągaj z pomocą specjalnych czyścików. Usuń też cały zgromadzony na dnie zbiornika muł. Na koniec włóż wszystkie elementy z powrotem na swoje miejsce i dolej świeżej wody (tej, którą przygotowałeś poprzedniego dnia). Nigdy nie płukaj filtra pod bieżącą wodą, aby nie zniszczyć pożytecznych bakterii, które się na nim znajdują. Lepiej wykorzystaj do czyszczenia filtra wodę odciągniętą wcześniej z Twojego akwarium. (źródło: http://plantica.pl/).
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że higiena akwarium to nie tylko jego czyszczenie, ale i odpowiednie ustawienie i warunki panujące wewnątrz zbiornika. Rybki znajdujące się w akwarium potrzebują spokoju, więc lepiej nie ustawiać ich blisko sprzętu grającego, telewizora czy też drzwi. Nie należy też wystawiać naszych pupili na działanie promieni słonecznych. Warto im natomiast zapewnić różnego rodzaju rośliny. Nie każdy wie, że nie służą one tylko funkcji ozdobnej. Wpływają również na filtrowanie i dotlenianie wody oraz są naturalną kryjówką i miejscem tarła dla rybek.
Utrzymanie akwarium w czystości wymaga sporo regularnej i dość żmudnej pracy, jednak zapewnia mu piękny wygląd i na pewno korzystnie wpływa na jakość życia zwierząt oraz rozmaitych roślin, które w nim mieszkają.