Akumulatory w instalacji fotowoltaicznej pełnią ważną rolę, jaką jest gromadzenie i przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację. To szczególnie istotne w przypadku instalacji fotowoltaicznej off-grid, czyli niepodłączonej do sieci energetycznej.
Jak działa instalacja off-grid?
Instalacja typu off-grid nie jest podłączona do sieci energetycznej jak standardowa instalacja typu on-grid. Działa w pełni autonomicznie. Panele słoneczne https://voltpolska.pl/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne-mono-flex-monokrystaliczne-elastyczne/ wytwarzają energię w postaci prądu stałego, który w inwerterze solarnym (seria sinusPRO E firmy VOLT Polska https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwertery-solarne-sinus-pro-s-z-regulatorem-mppt/) zostaje zmieniony na prąd zmienny – czyli taki, który płynie w naszych gniazdkach (230 V) i potrzebny jest do zasilania urządzenia. Po co nam zatem akumulatory? System fotowoltaiczny produkuje najwięcej prądu gdy występuje duże nasłonecznienie, podczas kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną najwyższe jest wieczorem. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok. Do wyrównaniu zużycia energii służy właśnie akumulator, który uzupełnia braki prądu w sytuacji, w której fotowoltaika nie może zapewnić nam potrzebnej energii użytkowej.
Jaki akumulatory wybrać do instalacji fotowoltaicznej?
Jako wieloletni producent na rynku rekomendujemy stosowanie do instalacji fotowoltaicznej akumulatorów najlepiej do niej przystosowanych, czyli żelowych GEL VPRO SOLAR, DEEP CYCLE VPRO SOLAR lub litowych LiFePO4.
Na rynku bardzo popularne są akumulatory typu AGM, które również mają szereg zalet jak m.in.: