Ulica po ulicy, kadr po kadrze – rozpoczynamy cykl artykułów, w których na podstawie archiwalnych zdjęć z Google Street View pokażemy, jak przez ostatnią dekadę zmieniało się nasze miasto. Nowe budynki, zmodernizowane przestrzenie, ale też miejsca, które zniknęły – wszystko to tworzy dynamiczny obraz przekształceń Koła. Na początek przyglądamy się zmianom na trzech ulicach: Kolejowej, Składowej i Piaski.
Zmiany urbanistyczne, nowe inwestycje, rozbudowa osiedli, rewitalizacje i naturalne przekształcenia przestrzeni – wszystko to składa się na obraz miasta, które nieustannie się rozwija. Dzięki archiwalnym zdjęciom z Google Street View możemy dziś spojrzeć wstecz i porównać, jak wyglądało Koło dekadę temu, a jak prezentuje się obecnie.
Rozpoczynamy cykl artykułów, w których pokażemy przemiany, jakie zaszły w różnych częściach naszego miasta. Każdy materiał będzie oparty na zdjęciach porównawczych – ujęciach wykonanych z tego samego miejsca, ale w różnych latach. Taka perspektywa pozwala uchwycić zmiany, które na co dzień mogą umykać naszej uwadze.
W cyklu nie będziemy opowiadać o zmianach – będziemy je pokazywać. Fotografie sprzed lat zestawione z aktualnymi obrazami to najlepszy sposób, by zobaczyć, jak wiele się zmieniło. To również okazja do refleksji nad tempem rozwoju, ale też do wspomnień o miejscach, których już nie ma.
Zobaczycie m.in.:
Na początek zapraszamy do obejrzenia porównań z trzech rejonów Koła: okolic ulicy Kolejowej przy pływalni, ulicy Składowej oraz ulicy Piaski. To miejsca, w których zmiany są szczególnie widoczne – zarówno pod względem infrastruktury, jak i zabudowy.
Zachęcamy do przyjrzenia się tym przemianom, być może rozpoznacie miejsca, które znacie od lat, a które dziś wyglądają zupełnie inaczej.
Zależy nam, aby ten cykl był także głosem mieszkańców. Jak oceniacie zmiany? Czy rozpoznajecie prezentowane miejsca? A może macie swoje własne zdjęcia, które dokumentują przemiany w Kole? Zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami i spostrzeżeniami w komentarzach pod artykułem lub na naszym profilu społecznościowym.
W kolejnych odsłonach przyjrzymy się dalszym rejonom miasta – osiedlom mieszkaniowym, terenom zielonym, przestrzeniom publicznym i obszarom przemysłowym. Będziemy kontynuować fotograficzną podróż przez miasto, które zmienia się każdego dnia.
Jeśli chcesz zaproponować konkretne miejsce do porównania – napisz do nas. Twórzmy ten cykl razem.