(22)
R E K L A M A
Słonecznie 9.7

Radny apeluje o usunięcie znaku Stop przed przejazdem kolejowym. Czy to pomoże udrożnić korki?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 02 Kwiecień 2025 przeczytasz w ok. 3 min.
Radny apeluje o usunięcie znaku Stop przed przejazdem kolejowym. Czy to pomoże udrożnić korki?
© Grzegorz Fiałkowski
(22) | Czytano:
52,259 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Radny Województwa Wielkopolskiego Grzegorz Fiałkowski złożył interpelację w sprawie usunięcia znaku Stop przy strzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Włocławskiej w Kole. W jego ocenie zmiana ta wpłynie korzystnie na płynność ruchu i zwiększy bezpieczeństwo kierowców.

R E K L A M A
22
Czytano:
52,259 razy
Udostępnij

Interwencja w sprawie oznakowania przejazdu

W interpelacji złożonej 31 marca 2025 r. do marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, radny Grzegorz Fiałkowski wskazuje na problem związany z obecnością pionowego znaku „Stop” przed przejazdem kolejowym w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270 w Kole, przy ul. Włocławskiej. Mimo że przejazd jest wyposażony w rogatki oraz nowoczesny system sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, dodatkowy znak nakazujący zatrzymanie się kierowców pozostaje w tym miejscu.

R E K L A M A

Według radnego obecność znaku jest niepotrzebna i może prowadzić do nieporozumień. „Znak ‘Stop’ w tym kontekście może wprowadzać kierowców w błąd” – pisze Fiałkowski, wskazując, że konieczność zatrzymania pojazdu przy w pełni sprawnej sygnalizacji i rogatkach powoduje niepotrzebne opóźnienia w ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Argumenty za likwidacją znaku

Radny podkreśla, że w wielu miejscach w Polsce, na przejazdach kolejowych wyposażonych w sygnalizację i rogatki, nie stosuje się dodatkowego znaku „Stop”. Kierowcy polegają wówczas na działaniu systemu ostrzegawczego, co nie tylko usprawnia ruch, ale też redukuje liczbę zbędnych bodźców i wymuszeń w prowadzeniu pojazdu.

„Likwidacja tego znaku zmniejszy liczbę bodźców dla kierowcy i ułatwi szybsze oraz bardziej świadome reagowanie w sytuacjach kryzysowych, co ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa” – stwierdza radny w piśmie.

W jego ocenie obecny stan rzeczy powoduje zbędne zatrzymania, które – choć formalnie uzasadnione przepisami – nie przekładają się na realne zwiększenie bezpieczeństwa. W nowoczesnych systemach sygnalizacyjnych, takich jak ten funkcjonujący na ul. Włocławskiej, to sygnały świetlne i opuszczane rogatki powinny stanowić podstawę decyzji kierowcy o zatrzymaniu się.

Dostosowanie do nowych standardów

Radny wskazuje także na potrzebę dostosowania oznakowania do współczesnych standardów zarządzania ruchem i bezpieczeństwem na drogach. Jak zaznacza, usunięcie znaku „Stop” to nie tylko działanie na rzecz zwiększenia płynności, ale też minimalizacja ryzyka pomyłek ze strony kierowców.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i praktykami stosowanymi w innych województwach, w miejscach, gdzie przejazdy są w pełni zautomatyzowane, nie stosuje się dodatkowego oznakowania wymagającego bezwzględnego zatrzymania.

Nadal obowiązuje ograniczenie prędkości

Pomimo postulowanej zmiany, radny przypomina, że w rejonie przejazdu nadal obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Ma to zapewnić kierowcom wystarczający czas na reakcję w sytuacjach awaryjnych oraz utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa przy pokonywaniu torów.

Co dalej?

Interpelacja została złożona formalnie do marszałka województwa. Teraz decyzja o ewentualnym usunięciu znaku „Stop” leży po stronie odpowiednich służb i zarządcy drogi wojewódzkiej. Jeżeli wniosek radnego zostanie uwzględniony, możliwe jest, że w najbliższych miesiącach dojdzie do zmiany oznakowania.

Oceń artykuł

73%
13%
5%
1%
2%
6%
Oddanych głosów: 108
Komentarze (22)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Tak jest. · 02 Kwiecień 2025
Brawo, jeżeli są światła, to znak stop jest nielegalny. Stawia się go tylko, gdy jest awaria świateł i to z tabliczką informującą o tej awarii. Jest wyrok i wykładnia Sądu.
mieszkaniec · 07 Kwiecień 2025
W końcu ktoś zauważył ten problem, tylko żeby nie zamietli go pod dywan. Żeby przejechać a nie uszkodzić sobie auta wystarczy uważać. Znak postawiono żeby nie zgłaszać się po odszkodowanie do zarządcy.
Zachary · 03 Kwiecień 2025
przez 2 lata był remont trakcji kolejowej. To był idealny czas żeby "podpiąć" się pod inwestycję i zrobić wiadukt (pod!!!!) torami.
Szybkizaudi · 03 Kwiecień 2025
Ludzie wy chyba zapomnieliście co tam się działo jak nie było znaku stop. Jak nie było stop mało kto się stosował do ograniczenia prędkości do 20. Ludzie urywali miski olejowe a to groziło zatrzymaniem uszkodzonego auta na przejeździe, do tego oleje na torach. Obcy ma wyrąbane na ograniczenie a później zdziwienie. Pozdrawiam.
Zachary · 03 Kwiecień 2025
szkoda Ci ich misek? Drugi raz to zrobią? Myślenie ma być włączone, nie nakazy czy zakazy znakami
M · 03 Kwiecień 2025
Ten znak nie powinien w ogóle tam stać to jest niezgodne z przepisami. Na przejazdach klasy a b c nie stosuje się znaku stop
Nnnn · 03 Kwiecień 2025
Taka sytuacja jak na zdjeciu w Polsce nie wystepuje i jest to bledne ustawienie znakow. Znak stop w takim wypadku moze byc tylko polaczony z tabliczka - rogatka uszkodzona
Damian · 03 Kwiecień 2025
Korki są spowidowane częstymi awariami sygnalizacji i szlabanów. Często stoję po 20-30 min przed torami i to w godzinach szczytu rozpoczęcia i kończenia pracy....
Pracuś · 03 Kwiecień 2025
To przeprowadź się do Koła i przestań naiwnie narzekać. No albo zmień pracę w odwrotną stronę aniżeli do Koła. Proste
MW · 03 Kwiecień 2025
A czy czasem Według polskich przepisów i tak nie musimy się stosować do tego znaku stop ,przecież w pierwszeństwo przed znakami pionowymi ma sygnalizacja świetlna i jeżeli ona działa to nie stosujemy się do znaków pionowych, tak samo jak przed sygnalizacją pierwszeństwo ma kierujący ruchem ,jeżeli postawić tam policjanta, no to wtedy nie zwracamy uwagi na sygnalizację tylko na sygnały wysyłane przez kierującego ruchem
miejscowy · 03 Kwiecień 2025
za takie podejście to już miałem 2 punkty karne i dwie stówy. Tłumaczenie tego typu nie znalazło zrozumienia u tępogłowego strażnika prawa a do sądu nie chciało mi się iść bo tam są nastawieni na przyznanie racji funkcjonariuszowi.
Kolak · 03 Kwiecień 2025
Korki w Kole powodują sami mieszkańcy. Musi jechać taki autem 200 czy 500 metrów zamiast dla zdrowia przejść na pieszo. I tyle w temacie
miejscowy · 03 Kwiecień 2025
korków na przejeździe kolejowym przy ul. Włocławskiej nie tworzą raczej mieszkańcy Koła, którzy "muszą jechać 200 czy 500 metrów" lecz zamiejscowi, mieszkańcy pobliskich wsi oraz tranzyt. Powodem tych korków jest m.in. bezsensownie ustawiony znak drogowy i o tym są te komentarze.
powolny · 03 Kwiecień 2025
trraz znak zlikwidowac ale w przypadku gdy dojdzie do kolizji na tym przejezdzie to te same osoby napiszą że jak znak byl to bylo bezpiecznie i winny zarzadca drogi. Sami społeczni inspektorzy na wszystkim sie znają
Leszek · 02 Kwiecień 2025
A miał być w?adukt nad torami. Co na to PKP. Oddano w projekcie dla Konina!
Andrzej · 02 Kwiecień 2025
Jak jest hopla wystarczy oznakowanie " poprzeczny garb" i ograniczenie do 20 km...
Kolo · 02 Kwiecień 2025
Brawo dla radnego nareszcie głos rozsądku. Co i komu coś daje znak stop . Tylko policji bo tam są prawie zawsze.
mar · 02 Kwiecień 2025
Stop jest w tym miejscu niepotrzebny, co pokazuje przejazd na ul. Toruńskiej. Tam też są rogatki połączone z sygnałami świetlnymi a znaku stop nie ma.
Michał · 02 Kwiecień 2025
Znak "Stop" został postawiony ładnych parę lat temu ze względu na częste uszkodzenia aut które tam przejeżdżały. Sam przejazd jest usytuowany na zakręcie i nie jest on "płaski/gładki" co dodatkowo z połączeniem prędkości skutkowało zazwyczaj uszkodzeniem miski olejowej w autach osobowych.
Aga · 02 Kwiecień 2025
Wreszcie ktoś inteligentny zabrał głos.Brawo!
Tak jest. · 02 Kwiecień 2025
Brawo, jeżeli są światła, to znak stop jest nielegalny. Stawia się go tylko, gdy jest awaria świateł i to z tabliczką informującą o tej awarii. Jest wyrok i wykładnia Sądu.
Baba vanga · 02 Kwiecień 2025
Najpierw trzeba zrobić, naprawić hopkę, nierówności a potem usunąć znak.
miejscowy · 02 Kwiecień 2025
"hopka" wynika z tego, że przejazd jest na łuku torowiska i musi być tzw. przechyłka aby pociągi się nie wykoleiły. Jednak bez żadnego problemu można ten przejazd pokonać z prędkością nawet 30 km/godz więc znak Stop nie ma z tym żadnego związku. Po prostu stoi tylko po to żeby od czasu do czasu "stróże prawa" mieli gdzie łupić kierowców nie do końca spolegliwych, ale za to myślących.
Szkoły i Przedszkola
Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
1 minutę temu 134

Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Miasto Koło
Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte? Sprawdź, czy 27 kwietnia to niedziela handlowa
1 godzinę temu 524

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte? Sprawdź, czy 27 kwietnia to niedziela handlowa

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [18.04.2025-25.04.2025]
18 godziny temu 1,493

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [18.04.2025-25.04.2025]

Szkoły i Przedszkola
Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego w Liceum w Kole
19 godziny temu 1,764

Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego w Liceum w Kole

Inne
Tragiczny wypadek na terenie gospodarstwa. Osiem sztuk bydła nie żyje
1 dzień temu 23,931 4

Tragiczny wypadek na terenie gospodarstwa. Osiem sztuk bydła nie żyje

Powiat Kolski
XII Marsz Pamięci w Lesie Rzuchowskim. Przypomnieli o tym, co działo się w tym miejscu [FOTO]
107
1 dzień temu 3,946

XII Marsz Pamięci w Lesie Rzuchowskim. Przypomnieli o tym, co działo się w tym miejscu [FOTO]