Zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej w Trzęśniewie bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie „Tradycyjny Sad”, organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest restytucja starych odmian drzew owocowych, starych sadów oraz pokazanie walorów starych odmian drzew.
Rozpoczął się w lutym i składa z dwóch etapów. Każdy z nich kończy się napisaniem i wysłaniem raportów do organizatora, w którym uczestnicy relacjonują podjęte i zrealizowane zadania. Miło nam poinformować, że pierwszy etap zakończył się dla nas sukcesem. Zespół otrzymał grant na zakup drzewek i materiałów do pielęgnacji sadu. Tym samym zakwalifikował się do etapu drugiego. Podjęte przez nas działania to:
- otrzymanie zgód rodziców i dyrektora szkoły na udział w projekcie;
- wybranie zespołu (Marika Cicha, Oliwia Krych, Natalia Rybicka, Klaudia Walkowska, Igor Kniaź, Mateusz Kołodziej, Filip Perek);
- zaprojektowanie i wykonanie logo zespołu;
- przygotowanie gazetki szkolnej informującej o projekcie;
- wybranie i przygotowanie terenu pod nasadzenie drzew;
- wykonanie planu sadu oraz jego kosztorysu;
- pogłębianie wiedzy o sadownictwie;
- przygotowanie prezentacji dla uczniów, społeczności szkolnej i rodziców;
- zaprojektowanie i kolportowanie ulotek promujących projekt i jego cele;
- wykonanie prac plastycznych na szkle, prowadzenie Księgi Sadu;
- wykonanie budek lęgowych, domku dla owadów, karmnika;
- zakup starych odmian drzew i pomocy do pielęgnacji sadu;
- posadzenie drzew, obłożenie kostką, opalikowanie i opisanie drzew;
- przygotowanie planu zabiegów ochrony biologicznej;
- wykonanie ekomuralu (p. Ewa Przeor, p. Zbigniew Michalec).
Ponadto klasa siódma zarejestrowała swój udział w konkursie ,,Oblatani w pomaganiu” – Poznajcie Granulki i ich bioróżnorodną misję. Wspólnie z ANWILEM stwórzmy Przyszkolne Łąki”. Konkurs organizowany jest przez dawne Zakłady Azotowe we Włocławku, obecnie przedsiębiorstwo chemiczne ANWIL S.A. należące do Grupy PKN Orlen.
Przy założonym sadzie został zagospodarowany teren pod miododajną łąkę. Organizator konkursu przesłał nam pakiet startowy, w którym znajdowały się nasiona, siewnik, rękawiczki oraz tablica informacyjna o założonej łące.
Mimo dużego nakładu pracy i poświęconego czasu, mamy ogromną satysfakcję, że nasza praca spotkała się z miłym odzewem ze strony rodziców, że została doceniona przez organizatorów, a my mogliśmy zrobić mały krok w celu ochrony środowiska i zachowania jego bioróżnorodności. Opiekunem projektu i konkursu jest nauczyciel SP w Trzęśniewie pani Ewa Przeor.