Od wielu lat operatorzy starali się dostarczyć mieszkańcom budynków należących do SM w Kole nowoczesne usługi telekomunikacyjne wykorzystujące szerokopasmowe łącza światłowodowe. W najbliższym czasie mieszkańcy wszystkich bloków Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole i Kłodawie będą mieli wybór co do operatora internetu oraz telewizji.
Takie łącze pozwala abonentom na korzystanie z Internetu oraz telewizji cyfrowej w jakości dotychczas dla nich niedostępnej. Jedyną przeszkodą w budowie takiej sieci była, o dziwo… postawa zarządu Spółdzielni, który, mimo, że miał taki obowiązek, nie chciał zezwolić innym operatorom na stworzenie nowoczesnej sieci zmuszając ich do korzystania z nadajników radiowych. Dlaczego? Przyczyną mogło być uniemożliwienie konkurencji świadczenia usług w lepszej jakości, niż robi to telewizja kablowa należąca do Spółdzielni.
Po wielu latach prób uzyskania zgody na budowę sieci światłowodowej, operator Kol-Net wystąpił o wydanie decyzji do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w której urząd nakazałby Spółdzielni wyrazić zgodę na budowę konkurencyjnej sieci w jej zasobach.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na swojej stronie internetowej http://www.uke.gov.pl/konsultacje-projektu-decyzji-prezesa-uke-dla-kol-net-23001 właśnie opublikował projekt decyzji umożliwiającej budowę takiej nowoczesnej sieci światłowodowej. Jeżeli decyzja ostatecznie wejdzie w życie, to już wkrótce do budynków należących do SM w Kole doprowadzona zostanie nowoczesna sieć światłowodowa przez firmę Kol-Net.
Dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy osiedla będą mogli liczyć na większą konkurencję wśród operatorów i korzystać z szybkiego Internetu o prędkości nawet do 1000 Mb/s oraz z cyfrowej telewizji w najwyższej jakości.
Informacja o decyzji pojawiła się również na portalu telko.in:
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje projektu decyzji w sprawie zmiany „Umowy na rozprowadzenie i eksploatację instalacji internetowej” między spółką Kol-Net z Koła należącą do dwóch pań Kingi Wolskiej i Marty Wykpisz a Spółdzielnią Mieszkaniową w Kole w woj. wielkopolskim.
Kol-Net, który wcześniej świadczył mieszkańcom budynków będących w zarządzie kolskiej spółdzielni głównie usługi w technologii radiowej, teraz zaczyna inwestować w światłowody. Problem w tym, że anteny służące przekazywaniu sygnałów do klientów są zlokalizowana tylko na czterech budynkach, choć służą do świadczenia usług na terenie całych zasobów spółdzielni. Ta jednak nie ma ochoty wpuszczać operatora do innych nieruchomości w celu wybudowania sieci światłowodowej i powoływała się na umowę między stronami. Nie chciała też zawrzeć nowej.
Jednak według UKE umowa reguluje uprawnienia operatora szerszej niż prawo korzystania z dostępu, ponieważ zgodnie z jej postanowieniami operator wykonał elementy infrastruktury telekomunikacyjnej służące zapewnieniu telekomunikacji nie tylko w budynku, na którym zostały umieszczone, ale także w innych budynkach, do których dociera sygnał radiowy emitowany przez te urządzenia.
W opinii UKE zasadnym w tej sytuacji jest rozszerzenie zakres współpracy stron i na jej podstawie operator będzie mógł m.in.: wykonać okablowanie z kabli światłowodowych, wykonać światłowodowe przyłącze telekomunikacyjnych do budynków, utrzymywać, eksploatować, konserwować, remontować i usuwać awarie urządzeń oraz wejść lub wjechać na teren nieruchomości, w tym do budynków.
UKE w postępowaniu ustalił też, że w części budynków jest instalacja miedziana (spółdzielni, Orange lub Inei), ale operator nie ma możliwości skorzystania z istniejących instalacji telekomunikacyjnych, bo chce doprowadzać łącza światłowodowe.