Pochmurno 1.8

Profilaktyka 40 Plus - Ostatnia szansa na badania

Autor: Redakcja e-kolo.pl 22 Listopad 2024 przeczytasz w ok. 3 min.
Profilaktyka 40 Plus - Ostatnia szansa na badania
© pixabay.com
(0) | Czytano:
3,767 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Program Profilaktyka 40 Plus stanowi istotną inicjatywę, mającą na celu poprawę jakości zdrowia osób w wieku 40 lat i starszych. Skoncentrowany na wczesnym wykrywaniu chorób cywilizacyjnych, jest teraz na ostatniej prostej. Warto zapoznać się z informacjami na temat tego programu oraz zakończenia jego realizacji, które nastąpi 31 grudnia 2024 roku. Oto, co warto wiedzieć o badaniach oraz możliwościach skorzystania z tego unikalnego wsparcia zdrowotnego.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,767 razy
Udostępnij

Dlaczego warto skorzystać z programu?

Profilaktyka 40 Plus umożliwia skuteczne monitorowanie stanu zdrowia i wczesne wykrywanie poważnych chorób. Od momentu uruchomienia programu, który rozpoczął się w lipcu 2021 roku, w Polsce zrealizowano przeszło 4 miliony e-skierowań. Spośród tego, w Wielkopolsce wykonano 436 tysięcy e-skierowań, co jasno pokazuje rosnące zainteresowanie badaniami profilaktycznymi w tej grupie wiekowej.

O mającym na celu wsparcie zdrowotne programie warto przypomnieć, że dedykowany jest osobom, które ukończyły 40. rok życia. Nie ma jednak górnej granicy wieku, co oznacza, że każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, może z niego skorzystać. Badania te są kluczowe w kontekście rosnącego ryzyka występowania chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Jakie badania oferuje program Profilaktyka 40 Plus?

W ramach programu pacjenci mogą korzystać z szerokiej gamy badań profilaktycznych. Wśród nich znajdują się pomiary, takie jak:

  • Ciśnienie krwi
  • Masa ciała
  • Wzrost
  • Obwód w pasie
  • BMI

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Oprócz pomiarów, wykonuje się również podstawowe badania krwi, które obejmują:

  • Morfologia - pozwala na wykrycie niedoborów oraz stanów zapalnych w organizmie.
  • Lipidogram - ocenia poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, co jest kluczowe dla oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
  • Poziom glukozy - ważne badanie pomagające ocenić ryzyko cukrzycy.
  • Kreatynina - pozwala na ocenę funkcjonowania nerek.
  • Próby wątrobowe - istotne przy stosowaniu wielu leków.
  • Jeśli chodzi o mężczyzn, program obejmuje także badanie PSA, które umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zmian w prostacie.

Jak można się zapisać na badania?

Zapisy do programu Profilaktyka 40 Plus są proste i dostępne dla każdej osoby, która osiągnęła wiek 40 lat. Pierwszym krokiem jest wypełnienie ankiety, która dostępna jest w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub aplikacji mojeIKP. Ankieta może być również uzupełniona bezpośrednio w punkcie diagnostycznym, który realizuje program.

Po wypełnieniu ankiety, system automatycznie generuje e-skierowanie. Następnie należy umówić się na badania, co można uczynić poprzez sprawdzenie dostępnych lokalizacji na stronie pacjent.gov.pl. W Wielkopolsce dostępnych jest aż 142 placówek diagnostycznych, co umożliwia łatwe zorganizowanie wizyty.

Statystyki wykonań w Wielkopolsce

Od momentu rozpoczęcia programu, mieszkańcy Wielkopolski wykazują znaczące zainteresowanie badaniami profilaktycznymi. Statystyki wskazują, że z 436 tysięcy e-skierowań, większość, bo aż 257 tysięcy, została zrealizowana przez kobiety. Mężczyźni również aktywnie korzystali z tego programu, realizując 179 tysięcy skierowań. Tak znaczna liczba e-skierowań świadczy o rosnącej świadomości zdrowotnej mieszkańców regionu.

Ostatni moment na zadbanie o zdrowie

Program Profilaktyka 40 Plus daje niepowtarzalną szansę na poprawę stanu zdrowia i wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń. Ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych u osób w wieku 40 lat i starszych jest znacznie wyższe, a regularne badania pozwalają na ograniczenie ryzyka hospitalizacji oraz poważnych ingerencji medycznych w przyszłości. Warto zatem podejść do tematu profilaktyki z należytym zaangażowaniem i zgłosić się na badania przed upłynięciem terminu ich realizacji.

Nie należy czekać z decyzją o badaniach do ostatniej chwili. Ostatni moment na skorzystanie z możliwości, jakie daje program, zbliża się nieubłaganie, dlatego warto nie zwlekać.

Oceń artykuł

86%
0%
0%
0%
14%
0%
Oddanych głosów: 7
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Kościelcu
15 godziny temu 717

Jarmark Świąteczny w Kościelcu

Inne
Obowiązkowe czujki czadu i dymu w mieszkaniach - dopiero od 2030 r.
20 godziny temu 953 2

Obowiązkowe czujki czadu i dymu w mieszkaniach - dopiero od 2030 r.

Miasto Koło
Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Koła
20 godziny temu 1,843

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Koła

Inne
Bezpieczna podróż w święta - nie zapomnij o tych zasadach
20 godziny temu 644

Bezpieczna podróż w święta - nie zapomnij o tych zasadach

Miasto Koło
Rodzinne Kolędowanie w Kole: mieszkańcy wspólnie świętowali w duchu Bożego Narodzenia
1 dzień temu 2,222

Rodzinne Kolędowanie w Kole: mieszkańcy wspólnie świętowali w duchu Bożego Narodzenia

Sport
Wigilia piłkarska w Osieku Wielkim: Tradycja i wspólnota w duchu sportu
1 dzień temu 2,977

Wigilia piłkarska w Osieku Wielkim: Tradycja i wspólnota w duchu sportu

R E K L A M A