(7)
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 7.3

Wyróżnienie dla kolskiego Muzeum

Autor: 25 Maj 2016 przeczytasz w ok. 3 min.
Wyróżnienie dla kolskiego Muzeum
©
(7) | Czytano:
8,216 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Podczas uroczystości w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole otrzymało z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wyróżnienie w konkursie \"Izabella\" na wydarzenie muzealne roku w Wielkopolsce w kategorii działalność wystawiennicza za organizację wystawy stałej kolskiej ceramiki.

R E K L A M A
7
Czytano:
8,216 razy
Udostępnij
Placówkę reprezentowali dyrektor Tomasz Nuszkiewicz oraz pasjonat i kolekcjoner kolskiej ceramiki Piotr Śniegocki - jeden ze współtwórców wystawy. W wydarzeniu uczestniczył także Bartłomiej Grzanka - reprezentujący już obecnie Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie: Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, również będący jednym z głównych twórców wystawy Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wyróżnionej w tegorocznej "Izabelli". Po powrocie do Koła wiadomość o otrzymanym wyróżnieniu przekazano burmistrzowi Stanisławowi Maciaszkowi. Samorząd miejski był bowiem główną instytucją wspierającą finansowo i organizacyjnie powstanie tej wystawy. Także podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej przekazano radnym podziękowania za pomoc w realizacji tego zadania. Wyróżnienie to jest bowiem również zasługą władz miasta.

Konkurs, organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego jest okazją do podsumowania roku w tego typu instytucjach na terenie całego regionu. W tym celu kapituła konkursu, w skład której wchodzą wybitni naukowcy, muzealnicy oraz historycy sztuki, przyjrzeli się nadesłanym zgłoszeniom i wybrali spośród nich najwybitniejsze dokonania z zakresu działań muzealniczych na terenie Wielkopolski.

W trakcie uroczystości dokonano wręczenia nagród w różnych kategoriach. Kolskie muzeum zostało wyróżnione za organizację ekspozycji stałej "Fajans kolski - formy, dekoracje, techniki zdobnicze" stworzonej w ratuszu. Wystawa otrzymała imię Czesława Freudenreicha (1873 - 1939) - ostatniego przedwojennego właściciela fabryki fajansu w Kole, prekursora zbiorów kolskiej ceramiki, inicjatora postania muzeum w Kole i podejmowania działań nad ochroną zabytków naszego miasta, wielkiego społecznika i patrioty, zamordowanego przez Niemców wraz z córką Krystyną 10 listopada 1939 r. Na wystawie została zaprezentowana ceramika wyprodukowana w kolskiej fabryce fajansu od początku jej istnienia w połowie XIX w., aż końca XX w. Ekspozycja zawiera najbardziej charakterystyczne przykłady kolskich wyrobów fajansowych. Przedstawia przede wszystkim ceramikę produkowaną w okresie zarządzania fabryką przez rodzinę Freudenreichów – od 1842 do 1939 r., z czasów okupacji hitlerowskiej – od 1939 r. do 1945 r. oraz powojennych.

Oprócz eksponatów istotnym elementem wystawy są plansze prezentujące historię kolskiej ceramiki na tle dziejów miasta. Otwarcie i udostępnienie zwiedzającym stałej wystawy kolskiej ceramiki na poddaszu ratusza było największym osiągnięciem muzeum i zwieńczeniem wieloletnich starań o doprowadzenie do powstania atrakcyjnej i interesującej dla widza ekspozycji spełniającej odpowiedni poziom merytoryczny prezentującej bogate zbiory Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających i stanowi podstawę do realizowania w działalności muzeum wraz ze zwiedzaniem wieży ratusza szerszego projektu będącego całościowym produktem turystycznym. Przygotowanie, otwarcie i udostępnianie zwiedzającym stałej wystawy kolskiej ceramiki przyczynia się do promocji muzeum i miasta poszerzając możliwości artystycznego i edukacyjnego oddziaływania placówki na społeczeństwo.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
krzyś · 29 Maj 2016
A ja tu widzę przede wszystkim brak kultury i dobrego wychowania, a nie tylko brak logiki. Każdy kulturalny i dobrze wychowany mieszkaniec naszego miasta, nawet pomimo być może uzasadnionego żalu i poczucia pokrzywdzenia, głęboko schowałby te negatywne emocje i pogratulowałby muzeum odniesionego sukcesu, ponieważ jest to również i jego sukces, tak jak i burmistrza obecnego i byłego, radnych obecnych i byłych, dyrektorów i pracowników obecnych i byłych i wszystkich pozostałych mieszkańców - obecnych, byłych i przyszłych. I chwaliłby wystawę wszędzie gdzie by mógł. Ale ... teraz nie dziwię się decyzjom obecnego burmistrza i marszałka z ub. r - po prostu pewne postawy dyskwalifikują do zajmowania stanowisk w instytucjach zajmujących się kulturą.
krzychu · 29 Maj 2016
no tak ten marszałek jest taki głupi że daje nagrody nie tym, co powinien dać. A dał ją MUZEUM, a nie żadnej osobie. Śmiechu wart jest ten hejt, a Kant się nie śmieje tylko milczy zażenowany, że ktoś się na niego powołuje. Na pierwszym roku każdych studiów wyższych podstawowa jest logika. Albo ktoś - bo przecież nie Kant - tych studiów nie ma, albo je zrobił ale z logiką jest na bakier. Daleko z tym nie zajdzie. Można mu/jej tylko współczuć. Nagrody za to żadnej na pewno nie dostanie.
skryty Kant · 29 Maj 2016
No trochę nie ten dyrektor odebrał co powinien...
kolanka23 · 26 Maj 2016
VACEK napisał: \"Bez jego BEZINTERESOWNEGO zaangażowania wyróżniona wystawa by nie powstała\" Moja rada: odłóż to co bierzesz bo Ci nie służy, Wymieniona osoby i te na zdjęciu (oprócz byłego pracownika) mają najmniejsze zasługi w powstaniu tej wystawy jak to już ktoś dobrze napisał.
vacek · 25 Maj 2016
Wyróżnienie jest dla muzeum jako instytucji, a nie ma większego eksperta od kolskiego fajansu jak Pan Śniegocki. Bez jego BEZINTERESOWNEGO zaangażowania wyróżniona wystawa by nie powstała. Przypisywanie sobie teraz zasług przez tych, którzy przez rok nie mogli jej otworzyć jest oględnie mówiąc nieporozumieniem.
Gość · 25 Maj 2016
Samorząd miejski był bowiem główną instytucją wspierającą finansowo i organizacyjnie powstanie tej wystawy.--czytaj dokładnie co napisane---a Burmistrz jest\"głową\"samorzadu--zresztą,obecny dyrektor--ANI SŁOWEM NIE PRZYPISAŁ SOBIE\"ZASŁUG\" tylko podziekował radnym obecnym,byłym i \"wszystkim\"którzy przyczynili sie do powstanie tego obiektu--i fakt JEST KLAWA---była z rodzina{z Francji}-i bardzo się im podobało
msdkndwn · 25 Maj 2016
Paradoksem jest fakt, ze akurat wymienione osoby (może poza tym byłym pracownikiem muzeum) razem z obecnym burmistrzem - mają najmniejsze zasługi, że ta wystawa powstała.
Miasto Koło
Mikołajkowy Koncert Charytatywny - kolejna okazja na pomoc dla Ady!
6 minuty temu 4

Mikołajkowy Koncert Charytatywny - kolejna okazja na pomoc dla Ady!

Powiat Kolski
Pogoda dla Koła na najbliższy weekend?  Sprawdź
1 godzinę temu 999

Pogoda dla Koła na najbliższy weekend? Sprawdź

Powiat Kolski
Młode sportsmenki z Powiercia tuż za podium w Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny
2 godziny temu 594

Młode sportsmenki z Powiercia tuż za podium w Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w powiecie kolskim - 28.11.2024
14 godziny temu 3,853

Planowane wyłączenia prądu w powiecie kolskim - 28.11.2024

Polityka
Mieszkańcy Koła zapłacą więcej za odpady w 2025 roku. Ile i dlaczego?
18 godziny temu 9,006 4

Mieszkańcy Koła zapłacą więcej za odpady w 2025 roku. Ile i dlaczego?

Polityka
Miasto Koło: Stawki podatku za psa pozostaną niezmienione
19 godziny temu 1,677

Miasto Koło: Stawki podatku za psa pozostaną niezmienione

R E K L A M A