(13)
R E K L A M A
Częściowe zachmurzenie 0.8

Przewodniczący podsumował pracę Rady

Autor: 19 Luty 2016 przeczytasz w ok. 23 min.
Przewodniczący podsumował pracę Rady
©
(13) | Czytano:
10,318 razy | przeczytasz w ok. 23 min.

W porządku obrad najbliższej Sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w najbliższą środę znalazł się punkt dotyczący sprawozdania z pracy Rady Miejskiej w Kole. Dziś przedstawiamy Państwu dość obszerne sprawozdanie Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Artura Szafrańskiego z Pracy Rady Miejskiej w Kole za okres od 16 listopada 2014 roku do 31 grudnia 2015 r.

R E K L A M A
13
Czytano:
10,318 razy
Udostępnij
Szanowni Państwo za nami 13 miesięcy od rozpoczęcia VI kadencji Rady Miejskiej w Kole. Miniony okres był czasem merytorycznej pracy radnych, którzy zawsze w swojej pracy kierowali się dobrem miasta i jego mieszkańców. Wszystkie sprawy, podejmowane w zakresie ustanawiania prawa miejscowego, podejmowane były z myślą o pozytywnym ich wpływie na rozwój infrastruktury, promocji i rozwoju społeczno – kulturalnego naszego miasta.

Radni VI kadencji Rady Miejskiej w Kole zostali wybrani na lata 2014-2018 w wyborach samorządowych w dniu 16 listopada 2014 r. I sesja Rady Miejskiej w Kole odbyła się w dniu 1 grudnia 2014 roku. Od tego momentu do końca 2015 roku nie nastąpiły żadne zmiany w składzie osobowym Rady.

W ww. okresie odbyło się łącznie 18 sesji Rady Miejskiej w Kole, w tym zgodnie z planem pracy w 2015 roku trzynaście oraz jedna sesja uroczysta i jedna poświęcona informacji z działalności miejskich spółek. Od początku kadencji podjętych zostało łącznie 178 uchwał (162 w 2015 roku).

W 2015 roku sesje odbyły się w dniach: 28 stycznia, 25 lutego, 25 marca, 29 kwietnia, 26 i 29 maja, 24 czerwca, 18 lipca, 26 i 31 sierpnia, 30 września, 28 października, 25 listopada, 21 i 29 grudnia 2015 r.

Rada Miejska w Kole pracowała w oparciu o przyjęty uchwałą plan pracy na rok 2015. Najczęściej poruszana tematyka dotyczyła oceny funkcjonowania instytucji kultury, oświaty i jednostek organizacyjnych funkcjonujących na terenie miasta. Ocenie poddany został także stan bezpieczeństwa p-pożarowego, sanitarnego jak i porządku publicznego.

Na dwóch sesjach grudniowych w 2014 roku Rada Miejska w Kole powołała uchwałą stałe Komisje Rady Miejskiej w Kole oraz ustaliła przedmiot ich działania i skład osobowych. I tak w minionym okresie w Radzie funkcjonowały:
-Komisja Rewizyjna – odbyła 16 posiedzeń i 2 kontrole,
-Komisja Prawa i Porządku Publicznego – odbyła 11 posiedzeń,
-Komisja Budżetu i Finansów – odbyła 17 posiedzeń,
-Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – odbyła 15 posiedzeń,
-Komisja Rozwoju Gospodarczego, Zagospodarowania Przestrzennego – odbyła 15 posiedzeń,
-Komisja Zdrowia i Opieki Społecznej – odbyła 8 posiedzeń,
-Komisja Oświaty, Kultury i Sportu – odbyła 16 posiedzeń,
W 2015 roku ogółem odbyło się 98 posiedzeń komisji stałych.

W grudniu 2014 roku radni przyjęli „Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kole na rok 2015” oraz uchwalili „Strategię Rozwoju Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole”. Podjęto, również uchwałę w sprawie Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2014-2017.

Praca Rady Miejskiej w Kole w roku 2015 wyglądała następująco:

STYCZEŃ – podjęto 14 uchwał
Głównym tematem styczniowej sesji było uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Koła na lata 2015-2025 oraz budżetu Miasta Koła na 2015 rok. Ponadto na tej sesji podjęto, również uchwałę w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkół nr 2 w Kole przy ul. Kolejowa 5. Sesja styczniowa była sesją na której Rada na wniosek Pana Burmistrza poszerzyła strefę płatnego parkowania na terenie miasta Koła zmieniając uchwałę Nr XXIV/153/2004 Rady Miejskiej w Kole z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Koła.
Ponadto podjęto również uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Koła w rejonie ulicy Bursztynowej, obniżono wysokości wskaźników procentowych określających wysokość dodatku mieszkaniowego, ustalono kryteria rekrutacji do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miejską Koło na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego i ich wartości punktowej.
Na sesji styczniowej uchwalono, również plan pracy Komisji Rewizyjnej i komisji stałych na cały 2015 rok oraz wyrażono zgodę na sprzedaż dwóch lokali mieszkalnych w Kole, a także rozpatrzono skargę na działania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole.

LUTY – podjęto 13 uchwał
Na lutowej Sesji Rady Miejskiej w Kole ocenie poddany został stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Koła. Radni zapoznali się z informacją Komendanta Powiatowego Policji w Kole o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Koła za 2014 rok oraz ze sprawozdaniem Komendanta Straży Miejskiej w Kole z działalności Straży Miejskiej za rok 2014.
Ponadto Rada zapoznana została ze sprawozdaniem za 2014 r. z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Miejską Koło.
Jednym z najistotniejszych tematów na sesji była podjęta przez Radę uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie miasta Koła.
Rada Miejska uchwaliła również „Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Koło w latach 2014-2018”. Dokonano również zmian w budżecie i WPF Miasta na lata 2015-2025.
Ponadto Rada podjęła, również ważne uchwały:
-w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Kolskiego na realizację zadań inwestycyjnych,
-w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie Gminy Miejskiej Koło,
-w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
-w sprawie określenia wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na obszarze Gminy Miejskiej Koło,
-w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty.

MARZEC – podjęto 17 uchwał
Sesja marcowa była najbardziej pracowitą sesją w całym 2015 roku, porządek obrad składał się z 39 punktów. Na marcowej sesji Rady Miejskiej w Kole ocenie poddany został stan bezpieczeństwa sanitarnego i p-pożarowego w mieście Kole. Radni zapoznani zostali z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole dot. oceny stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej miasta Koła w roku 2014 oraz informacją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole z realizacji zadań w roku 2014.
Ponadto Rada zapoznana została z informacją Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Kole o realizacji akcji zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych, jednostkach kultury oraz jednostkach organizacyjnych Gminy Miejskiej Koło oraz ze sprawozdaniem z realizacji programu współpracy Gminy Miejskiej Koło z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za rok 2014.
Istotnym punktem obrad było przyjęcie przez Radę Miejską programów „Miejska Karta Seniora” oraz Programu „Miejska Karta Rodziny”. Na mocy jednej z uchwał utworzono Zespół Szkół Nr 2 w Kole przy ul. Kolejowej 5. Ponadto wyrażano zgodę na sprzedaż czterech lokali mieszkalnych.
Należy zaznaczyć, że Rada Miejska nie wyraziła zgody Burmistrzowi miasta na zasięgnięcia opinii Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji o zamiarze rozwiązania Straży Miejskiej w Kole. Ponadto Rada Miejska w Kole była przeciwna likwidacji jednostki budżetowej Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole oraz połączenia Miejskiego Domu Kultury w Kole i Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Ponadto Rada przyjęła „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miejskiej Koło na lata 2015-2020”. Powołana została również Komisja Inwentaryzacyjna.
Do ważniejszych uchwał podjętych na marcowej sesji można jeszcze zaliczyć, uchwały:
-w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Koła w 2015 roku
-w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na obszarze Gminy Miejskiej Koło
-w sprawie zmiany uchwały Nr LIV/493/2014 Rady Miejskiej w Kole z dnia 28 października 2014 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miejskiej Koło i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
-w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej położonej w Kole przy ul. Norwida.

KWIECIEŃ – podjęto 10 uchwał
W miesiącu kwietniu Rada Miejska wyraziła zgodę na wydzierżawienie na okres 29 lat części nieruchomości zabudowanej położonej w Kole przy ul. Sosnowej w trybie bezprzetargowym. Radni wyrazili, również zgodę na utworzenie wspólnej obsługi administracyjnej i finansowej szkół i przedszkoli, dla których Gmina Miejska Koło jest organem prowadzącym.
Radni powołali również Komisję Statutową oraz rozpatrzyli skargę na niewłaściwe zachowanie Radnej Rady Miejskiej w Kole Pani Wiolety Skrzypczak.
Ponadto Rada Miejska udzieliła pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Kolskiego oraz wyraziła zgodę na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowych położonych w Kole przy ul. Miodowej. Podjęto również uchwałę w sprawie zasad usytuowania na terenie Gminy Miejskiej Koło miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz zmieniono uchwałę Nr XXIV/153/2004 Rady Miejskiej w Kole z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Koła.

MAJ – podjęto 16 uchwał
W maju Rada dokonała oceny sprawozdań z działalności Miejskich Jednostek Kultury za 2014 rok (Muzeum, Biblioteka i MDK) oraz sprawozdań z działalności jednostek organizacyjnych Urzędu za 2014 rok - MOPS, MOPiPR, MOSiR, Żłobka).
Radni wysłuchali również informacji o umorzeniach, odroczeniach i zwolnieniach podatkowych za 2014 rok. Podjęto również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Koła w rejonie ulic: Toruńska, 20 Stycznia, Bolesława Prusa oraz wyrażono zgodę na objęcie nieruchomości położonej w Kole przy ulicy Klonowej statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Podjętych zostało również kilka uchwał w szczególności dotyczących sprzedaży lokali mieszkalnych i dokonania zmian w uchwale budżetowej na 2015 r. i zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2015-2025.
Podjęto również 7 uchwał w sprawie nabycia nieruchomości gruntowych, położonych w Kole przy ul. Piaski, a także uchwałę w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Koło na rzecz najemców tych lokali.
W dniu 29 maja 2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Kole z okazji uczczenia 25. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Na uroczystej sesji podjęto uchwałę w sprawie uczczenia 25. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

CZERWIEC – podjęto 12 uchwał
W I części sesji czerwcowej podjęta została uchwała w sprawie powołania Komisji Etyki Rady Miejskiej w Kole. Ponadto Rada wyraziła także zgodę wprowadzenia zmian i ustalenia tekstu jednolitego Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole. Podjęto również dwa projekty uchwał w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Koła w rejonie ulicy Toruńskiej, oraz w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Koła w rejonie ulicy Sienkiewicza. Rada Miejska uchwaliła również uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości – w ramach pomocy de minimis – budynków lub ich części zlokalizowanych w mieście Koło dzielnica Stare Miasto oraz ulice Toruńska i Sienkiewicza, w których wykonano remont elewacji.
Ponadto rada ponownie rozpatrzyła skargę na niewłaściwe zachowanie Przewodniczącej Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Kole uznając ją za zasadną.
W II części sesji, Radni dokonali zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2014 r. Podjęte zostały dwie uchwały: w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2014 r. i w sprawie absolutorium dla Burmistrza miasta Koła z tytułu wykonania budżetu Miasta za rok 2014. Po zapoznaniu z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, opiniami stałych komisji jak również wnioskiem Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium, absolutorium z tytułu wykonania budżetu Burmistrzowi Miasta Koła zostało udzielone. Za udzieleniem zagłosowano jednogłośnie - 21 radnych.

SIERPIEŃ – podjęto 20 uchwał
Na sesji sierpniowej radni przyjęli „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Koło na lata 2015-2020”, a także Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Koło. Rada Miejska przyjęła, również Program „Kolska Karta Rabatowa” skierowany dla społeczności naszego miasta.
Ponadto radni wyrazili zgodę na sprzedaż 12 lokal mieszkalnych na terenie miasta Koła oraz na zbycie nieruchomości gruntowych położonych w Kole przy ul. Czereśniowej i zbycie lokalu użytkowego położonego w Kole w budynku przy ul. Toruńskiej 73. Podjęto również zmiany w budżecie miasta na 2015 rok.
Rada Miejska w Kole ponownie nie zgodziła się na zamiar połączenia Miejskiego Domu Kultury w Kole i Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Do ważniejszych uchwał podjętych na marcowej sesji można jeszcze zaliczyć, uchwały:
-w sprawie ustalenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Noclegowni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole,
-w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miejskiej i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
-w sprawie zasięgnięcia od Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji informacji o kandydatach na ławników Koło.

Na drugiej sesji sierpniowej, która odbyła się w dniu 31 sierpnia radni wysłuchali informacji o wynikach ekonomiczno - finansowych za 2014 rok miejskich spółek tj. Kolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Kole, Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Kole, Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kole oraz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole.
Radni zmienili również Uchwałę Nr XI/91/2015 Rady Miejskiej w Kole z dnia 24 czerwca 2015 roku w sprawie powołania Komisji Etyki Rady Miejskiej w Kole.

Wrzesień – podjęto 6 uchwał
W miesiącu wrześniu radni zapoznani zostali z informacją o przebiegu wykonania budżetu Miasta Koła za pierwsze półrocze 2015 roku oraz o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowych instytucji kultury za pierwsze półrocze 2015 roku oraz z informacją o kształtowaniu się WPF Miasta Koła, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć ujętych w załączniku do uchwały w sprawie WPF za pierwsze półrocze 2015 roku.
Radni podjęli decyzję o udzieleniu pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Kolskiego na realizację zadania inwestycyjnego.
Ponadto podjęto uchwałę w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Miejskiej Koło, lub jej jednostkom organizacyjnym oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną. Rada Miejska rozpatrzyła również skargę Pani Moniki Ł. na działanie Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole i uznała ją za bezzasadną.
Radni dokonali również zmian w budżecie miasta na 2015 r. i WPF Miasta Koła na lata 2015-2030. Rada Miejska uznała również, że skargi mieszkanki miasta Koła na działanie Burmistrza Miasta należy poddać szczegółowej analizie prawnej i rozpatrzyć w związku z tym w innym terminie.

Październik – podjęto 18 uchwał
Na październikowej Sesji Rady Miejskiej radni zapoznali się z informacją Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Kole o realizacji akcji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych, jednostkach kultury oraz jednostkach organizacyjnych Gminy Miejskiej, informacją o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Miejskiej Koło za rok szkolny 2014/2015 w tym o wynikach sprawdzianów w szkołach podstawowych i egzaminów gimnazjalnych.
Na sesji dokonano również wyborów ławników do sądów powszechnych na kadencję 2016 – 2019, a dokładnie ławników do Sądu Rejonowego w Kole, Sądu Okręgowego w Koninie oraz Sądu Okręgowego w Koninie – Sądu Pracy.
Podjęto również 4 uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego na terenie miasta Koła oraz wyrażono zgodę na zamianę nieruchomości gruntowych położonych w Kole przy ul. Słowackiego.
Radni zdecydowali również o uchyleniu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 29 lat części nieruchomości zabudowanej położonej w Kole przy ul. Sosnowej w trybie bezprzetargowym oraz rozwiązali Komisję Etyki. Dokonano również zmian w budżecie miasta na 2015 r. i WPF Miasta Koła na lata 2015-2030.
W miesiącu październiku ważnymi uchwałami, mającymi wpływ na konstrukcję budżetu na rok 2016, były tzw. uchwały około budżetowe. Radni podjęli uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości i określili wysokości stawek podatku od środków transportowych. Należy zaznaczyć, że utrzymane one zostały na tym samym poziomie.

Listopad – podjęto 24 uchwały
Sesja listopadowa była sesją, na której podjęto największą liczbę uchwał w 2015 roku. Na początku sesji radni zostali zapoznani z informacją Powiatowego Urzędu Pracy w Kole o stanie bezrobocia w mieście Kole za okres 10 miesięcy 2015 roku.
Radni podjęli uchwałę w sprawie aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Koła i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Koła.
Ponadto Rada Miejska uchwaliła program współpracy Gminy Miejskiej Koło z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016 oraz wyraziła pozytywne stanowisko o potrzebie udzielenia pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu.
Ważną sprawą było również wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości gruntowej położonej w Gminie Kościelec i zgody na zamianę nieruchomości gruntowej położonej w Kole przy ul. K. Wielkiego na nieruchomość gruntową, położoną w Gminie Kościelec. Są to tereny położone w sąsiedztwie ruin kolskiego zamku. Ich nabycie pozwoli na ewentualne zaadoptowanie tych terenów pod względem promocji ruin zamku.
Podjęto, również 7 uchwał w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego na terenie miasta Koła.
Rada Miejska dokonała również zmian w uchwałach nr VI/37/2015 z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na obszarze Gminy Miejskiej Koło, Nr XV/136/2015 Rady Miejskiej w Kole z dnia 28 października 2015 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz Nr XV/138/2015 Rady Miejskiej w Kole z dnia 28 października 2015 r. w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.
Ponadto na listopadowej sesji wrócono do tematu skarg na działanie Burmistrza Miasta Koła. I tak za bezzasadne radni uznali skargi na działanie Burmistrza Miasta Koła w zakresie zatrudnienia Sekretarza Miasta Koła, na działanie Burmistrza Miasta Koła w zakresie zatrudnienia inspektora ds. kadrowych w Urzędzie Miejskim w Kole oraz na działanie Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kole w zakresie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na stanowisko specjalisty ds. kadr, obsługi kancelarii i archiwizacji dokumentów w Miejskim Domu Kultury w Kole. Za zasadną została uznana skarga na działanie Burmistrza Miasta Koła w zakresie powołania Pani Aleksandry Ossowskiej na stanowisko Dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Grudzień – podjęto 12 uchwał
W miesiącu grudniu odbyły się dwa posiedzenia Rady Miejskiej. Na pierwszej sesji, która odbyła się w dniu 21 grudnia Rada Miejska przyjęła Miejski Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kole na rok 2016. Ponadto rada wyraziła wolę podpisania umowy partnerskiej oraz realizacji projektu pt. „Integracja i aktywizacja społeczno-zawodowa osób z terenu województwa wielkopolskiego” w ramach Działania 7.1 Aktywna integracja, Poddziałania 7.1.1 Aktywna integracja – projekty pozakonkursowe realizowane przez OPS, MOPR i PCPR w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.
Dokonano również zmian w budżecie miasta Koła na 2015 rok. Ponadto rada podjęła, również uchwały dotyczące planu pracy Rady Miejskiej w Kole na 2016 rok, planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2016 oraz planu pracy stałych komisji Rady Miejskiej w Kole na 2016 rok. Przedmiotem obrad była również skarga mieszkańca miasta na Burmistrza Miasta Koła, którą uznano za bezzasadną. Podjęto również uchwałę w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2015.
Natomiast na sesji w dniu 29 grudnia 20915 r. Rada Miejska w Kole pracowała nad kluczowymi uchwałami w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Koła na lata 2016-2030 a co za tym idzie uchwalenia budżetu Miasta Koła na rok 2016. Po przedstawieniu przez Burmistrza Miasta Koła projektu budżetu, autopoprawek w których uwzględnione były niektóre wnioski komisji i Radnych, po krótkiej dyskusji podjęta została uchwała budżetowa za którą głosowało 11 radnych, a 8 radnych wstrzymało się od głosu.

P O D S U M O W A N I E

Zasadnicza praca Rady w minionym okresie opierała się na działalności poszczególnych komisji merytorycznych jakie istnieją w Radzie. To właśnie pod obrady poszczególnych komisji trafiały projekty uchwał, które po szczegółowym omówieniu, konsultacji z Burmistrzem i pracownikami Urzędu były przez komisje rekomendowane w czasie obrad Rady Miejskiej. Na komisjach ponadto analizowano wnioski, przygotowywano opinie i wypracowywano stanowiska.
Burmistrz Miasta na każdej sesji przedkładał Radnym informacje z działalności międzysesyjnej, natomiast porządek obrad Sesji Rady Miejskiej w Kole został każdorazowo w całości zrealizowany.
Podczas omawianego okresu Rada Miejska w Kole podjęła wiele uchwał strategicznych dla Miasta Koła w szczególności w zakresie planowania przestrzennego, objęcia nieruchomości położonej w Kole przy ulicy Klonowej statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przyjęcie "Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Koło na lata 2015-2020". Oprócz kwestii strategicznej wiele spraw zajęły, również kwestie społeczne skierowane do osób starszych i rodzin wielodzietnych, poprzez przyjęte przez Radę programy takie jak „Miejska Karta Seniora", "Miejska Karta Rodziny", czy "Kolska Karta Rabatowa”.

W 2015 roku najczęściej podejmowanymi uchwałami przez Radę Miejską w Kole były:
-Uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych – 21 razy
-Uchwały zmieniające budżet miasta Koła na 2015 r. – 9 razy
-Uchwały dot. skarg na działalność Burmistrza Miasta Koła i dyrektorów jednostek – 6 razy
-Uchwały dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – 6 razy

Przy podsumowaniu pracy Rady nie można przejść obojętnie obok kwestii uchwał podjętych z naruszeniem prawa, wobec których stwierdzono ich nieważność przez organy kontrolne i nadzorcze. Aby poprawić ten aspekt należy z większą starannością podejść do przygotowania projektów uchwał pod obrady Rady. I tak:

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu stwierdziło nieważność:
-Uchwały Nr VI/36/2015 z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (nieważność w części postanowień uchwały).
-Uchwały Nr VI/37/2015 z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na obszarze Gminy Miejskiej Koło (nieważność w części postanowień uchwały).
-Uchwały Nr VI/40/2015 z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie Gminy Miejskiej Koło (nieważność w części postanowień uchwały).
-Uchwały Nr VII/54/2015 z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na obszarze Gminy Miejskiej Koło.
Ponadto w stosunku do Uchwały Nr XI/95/2015 z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie zmiany budżetu miasta Koła na 2015 rok Kolegium RIO w Poznaniu wezwało Radę do usunięcia nieprawidłowości w/w uchwale, co uczyniono na sesji w dniu 26 sierpnia 2015r.

Wojewoda Wielkopolski stwierdził nieważność:
-Uchwały Nr V/21/2015 z dnia 28 stycznia 2015 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Koła (nieważność w części postanowień uchwały).
-Uchwały Nr V/29/2015 z dnia 28 stycznia 2015 r. w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miejską Koło na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego i ich wartości punktowej.
-Uchwały Nr VIII/69/2015 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie skargi na niewłaściwe zachowanie Radnej Rady Miejskiej w Kole Pani Wiolety Skrzypczak.
-Uchwały Nr XII/102/2015 z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie ustalenia przebiegu istniejącej drogi ulicy gminnej.
-Uchwały Nr XII/103/2015 z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie ustalenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Noclegowni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Korzystając z okazji podsumowania rocznej pracy Rady Miejskiej w Kole chciałbym podziękować Przewodniczącym wszystkich komisji stałych za realizację postawionych przed nimi zadań. Swoje serdeczne podziękowania kieruję, również do pracowników Biura Rady Miejskiej - Pani Jolanty Brzeg oraz Pani Moniki Frydrych, które bardzo profesjonalnie wykonują swoje obowiązki, prowadząc sprawy związane z przygotowaniem materiałów na sesje i komisje Rady Miejskiej w Kole.

Kończąc pragnę dodać, że jako Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole wraz z niektórymi Państwa Radnymi uczestniczyłem we wszystkich uroczystościach i obchodach państwowych i religijnych na terenie Miasta Koła oraz w ważnych wydarzeniach kulturalnych jakie miały miejsce w 2015 roku na terenie naszego miasta.

Szanowni Państwo, przedstawiając Państwu sprawozdanie z działalności Rady Miejskiej w Kole nie sposób, nie odnieść się do sytuacji jaka miała miejsce w 2015 roku. Jak to w samorządach bywa, nie we wszystkim się zgadzamy, ale w sprawach kluczowych dla rozwoju Miasta Koła powinniśmy i musimy zawsze znaleźć wspólny język. Uważam, że gdy interes miasta tego wymaga, zawsze powinniśmy się wznieść ponad różnice i podziały. To Rada Miejska, jak i Burmistrz Miasta winni stać na straży obrony interesów mieszkańców i dobra naszego miasta Koła.

Na zakończenie apeluje więc i wzywam zarówno Radnych Rady Miejskiej w Kole jak i Burmistrza Miasta Koła do wznowienia wzajemnego dialogu i polepszenia wzajemnych relacji i poszanowania z myślą i troską o mieszkańcach naszego miasta.

Przewodniczący
Rady Miejskiej w Kole
Artur Szafrański


Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (13)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
maxsimus · 22 Luty 2016
sory.. że się wcinam w te dyskusje o żle wydanych przez miasto ... mam zasadnicze pytanie do Panów i Pań Radnych czy ktoś z Państwa wie - jak jest ostateczna kwota udzielonych przez Pana Burmistrza w roku 2015 zwolnień z podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców ? kto mi może udzielić takiej informacji ? proszę bardzo chętni są ?
Rafał · 21 Luty 2016
Oczywiście CUI BONO.
Rafał · 21 Luty 2016
@\"Do Rafał 2016-02-21 19:02:08\" Chodzi mi o to, że osoby liczące w RM pieniądze łatwo mogłyby wielu ewidentnym błędom burmistrza zapobiec. Dlatego właśnie wymieniłem te osoby, ale symbolicznie. Są całe komisje, które powołane są głównie do tego, by pieniądze liczyć, więc jeśli ich członkowie, a zwłaszcza ich przewodniczący pretensji żadnych do decyzji nie mają, to niech też publicznie to mówią, że burmistrz jest OK. Oczywiście też widzę kto i w jakich sprawach ma swoje zdanie i nie mówię, że tak nigdy nie jest, ale finalnie to RM na zbyt wiele pozwoliła. Oczywiście gdybyśmy na przykład mieli budować w Kole lotnisko, to jest to jedna z takich inwestycji, która choć sama w sobie nie jest zła (Poznań ma Ławicę, Katowice mają Pyrzowice, Kraków Balice, a Gdańsk Rębiechowo przecież i jest OK), to ekonomicznie jest horrendalnie głupia. Zawsze więc obowiązują zasady QUI BONUM no i oczywiście ta KTO JEST KIM. Kto jest kim w Kole i z czego ma zysk, to raczej wiadomo, ale naprawdę nie są to rzeczy do szerszego opisania na forum. Zatem nie mogę się domagać, by radni nie załatwiali \"własnych spraw\", bo musiałbym je bardziej szczegółowo opisać narażając się być może nawet i na różnorakie nieprzyjemności. Natomiast całkiem serio mogę się domagać, by ludzie nieznajdujący uchybień w działaniach burmistrza podczas prac swoich komisji, mówili o tym szerzej zwłaszcza w okresie przygotowawczym przedreferendalnym.
Do Rafał · 21 Luty 2016
Nie można każdego ta sama miarka mierzyć... Są radni co cały czas pytają i wyciągają na światło pewne sprawy i odpowiednio głosują. Taka twarda jest 7 co da się zauważyć. A o zieciu i szwagrze co wiadomo o kogo chodzi
Rafał · 21 Luty 2016
@\"Do Rafał 2016-02-21 17:48:46\" Cokolwiek bym nie napisał, Ty i tak poprosisz o więcej, a bywały takie sprawy, że prokuraturę bardziej interesowało IP forumowicza niż działania, które on opisywał. Mądremu by wystarczyło, pomyśl co znaczy \"na granicy prawa\", idź gdzie trzeba i poczytaj. Jeśli sądzisz, że nie dasz rady, poproś lokalne media takie jak właśnie e-kolo o to, by o niektórych sprawach pisały więcej, nie jestem dziennikarzem i nie moją rolą jest podawanie publicznie moich informacji i niektórych wyciąganych przeze mnie wniosków, natomiast ponieważ to lokalne media, mam prawo do oceny. Zresztą gdy coś robi szwagier, zięć czy synowa, albo chrześniaczka, to jest to \"na granicy prawa\" jednak jeszcze w bardzo dużej mierze po właściwej stronie i to mówiący coś przeciwnego musi czasami udowodnić, że ta granica została gdzieś przekroczona z dużą szkodliwością, nie niską. Wiem swoje, ale w takie rzeczy bawić się nie chcę. Zresztą radni o same nawet dietki chyba się boją, czy może się mylę?
Do Rafał · 21 Luty 2016
To podziel się tymi informacjami ile by ich nie miało być... Jakie to są \" te własne sprawy \" radnych.... bo inni też chcą wiedzieć. Tak piszesz a to i tamto i nikt nie wie o co Ci chodzi.... Jak dziecko... A może powiem a może nie... I jakie umowy masz na myśli
Rafał · 21 Luty 2016
@Benek Jeśli to było do mnie - napisałem wyraźnie: \"własne sprawy\" radnych. Oj... trochę by tego było. Ponadto nie jestem dziennikarzem, więc to zostawiam portalowi. Kto ma jakie umowy, na co idą pieniądze, jakie są kierunki \"rozwoju\", niech każdy przeanalizuje sam (nawet jeśli byś chciał dokumenty im przejrzeć, to urząd musi w zasadzie je udostępnić). To jest tak jak się kiedyś Maciaszek sypnął, szybko poprawiając: \"na granicy prawa\" czasami. Zatem to też sprawdzian tutejszej czy mówiąc ogólniej lokalnej rzetelności dziennikarskiej, jeśli naprawdę tak Cię to interesuje, poproś e-kolo.
Benek · 21 Luty 2016
Napisz jakie swoje sprawy załatwiają bo robi się ciekawie i chcemy je poznać aby tez wiedzieć to co ty wiesz
Rafał · 21 Luty 2016
@\"Do Rafał 2016-02-19 21:02:46\" Zapewniam, że robię i to dużo i nie tylko \"przed klawiaturą\". Jednak o wiele łatwiej odwołać burmistrza, łatwiej też odwołać burmistrza cudzymi rękami, gdy tymczasem RM ma tyle mechanizmów kontrolnych w tym i prostsze możliwości odwołania włodarza, że realnie rządzą oni. Naprawdę, niech nie udają Greków robiących co innego cichaczem, gdy załatwiają własne sprawy, co innego medialnie, gdy sesje są transmitowane. Skoro Szafrański, Hanefeld, Wapińska, Sobolewski, Janiak popierają działania burmistrza będąc przewodniczącym czy wiceprzewodniczącymi całej RM, albo przewodniczącymi bardzo ważnych komisji opiniujących wydatki, niech teraz też mówią to wprost. Przycięcie krzaka czy zamiatanie chodnika to naprawdę nie sprawa na sesję. Przycięcie bezsensownych wydatków już tak, ale tego radni nie robią, ewentualnie tną kasę na takie imprezy jak Bieg Warciański, a to raczej skandal.
Do Kamila lub Kamili · 20 Luty 2016
Ja widzę więcej takich. 5 to Napewno i tylko oni
Do Rafał · 19 Luty 2016
Jak tak udzielasz się pod każdym tematem bo kreujesz się na znawce tematu - ów nic nie szkodzi na przeszkodzie abyś skorzystał z prawa jakie daje ustawodawca i również złożył wniosek o odwołanie rady a wtedy poznamy ciebie imienia i nazwiska i nie będziesz anonimowy kozak przed klawiatura
Kamila · 19 Luty 2016
wszyscy radni są do niczego oprócz dwóch którzy nie boją się mówić burmistrzowi co robi źle a robi wiele rzeczy złych i radni to przyklepują ciekawe dlaczego ???
Rafał · 19 Luty 2016
Zastanówmy się, co my byśmy bez tej RM biedni zrobili, naprawdę wyrazy wdzięczności... Natomiast już bez szydery... Miałem nadzieję, że konkluzją będzie rozwiązanie się RM w takiej sytuacji, jaką mamy, a tu jednak nie. Burmistrz ewidentnie w wielu kwestiach nie daje sobie (nomen-omen) rady, a RM i tak mu przyklaskuje. Panie Sobolewski, jak tam finanse, wszystko OK? To może jak będą spotkania Maciaszka z mieszkańcami warto, żebyś człowieku razem z Szafrańskim też go wsparł, skoro jest według RM bezproblemowo. Wszyscy klną, że kwiaty kosztowały, autobus, wypłaty podwójne (zwalniany/przyjmowany), różne drogie imprezy, inne złe decyzje. Warto więc nas zapewnić, że nie ma się czym przejmować, bo RM trzyma rękę na pulsie.
Gmina Kościelec
Dobry początek rozgrywek szachistów z Kościelca
8 godziny temu 502

Dobry początek rozgrywek szachistów z Kościelca

Miasto Koło
Radni zadecydują o zmianie nazwy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
12 godziny temu 4,995 1

Radni zadecydują o zmianie nazwy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Miasto Koło
Wielkopolskie Forum Rolnicze w Kościelcu - Nowe wyzwania dla rolnictwa
14 godziny temu 4,337

Wielkopolskie Forum Rolnicze w Kościelcu - Nowe wyzwania dla rolnictwa

Miasto Koło
Zmarł Zbigniew Szymański - lokalny artysta i satyryk
14 godziny temu 4,069 1

Zmarł Zbigniew Szymański - lokalny artysta i satyryk

Miasto Koło
70 nowych fotoradarów na drogach krajowych. Sprawdź, gdzie pojawi się najbliżej Koła
1 dzień temu 24,187 1

70 nowych fotoradarów na drogach krajowych. Sprawdź, gdzie pojawi się najbliżej Koła

Miasto Koło
NOWOŚCI W MIEJSCOWYM SPA - HoneyWell Spa w Kole prezentuje rewolucyjne zabiegi!
1 dzień temu 2,526

NOWOŚCI W MIEJSCOWYM SPA - HoneyWell Spa w Kole prezentuje rewolucyjne zabiegi!

MS
R E K L A M A