(15)|
Czytano: 20,269 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
IV Cecyliański Przegląd Chórów pt.” Dziękczynienie za Kanonizację Ojca świętego” odbył się 7 grudnia 2014 roku w kościele farnym pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego w Kole w którym brało udział 5.chórów: mieszany „Kanon” ze Słupcy gdzie dyrygentem była pani Agata Gierłowska, Chór Nauczycielski z Turku którym dyrygowała była Pani Kamila Pacześna, Chór Chłopięco –Męski Bazyliki Kaliskiej – dyrygent pan Marek Łakomy, Chór „Kantata” ze Strzałkowa – dyrygent pani Arleta Adamczyk oraz jako ostatni wystąpili gospodarze, Chór Farny „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki w Kole – dyrygent pan Jan Kordylewski.
Na początku ks. Proboszcz kanonik Józef Wronkiewicz powitał wszystkich zebranych i Chóry, a następnie odprawił Nabożeństwo dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II. Później podczas nabożeństwa wszystkie Chóry wykonały tak ulubioną pieśń JP II „Barka” oraz „Abba Ojcze”. Potem nastąpiła prezentacja Chórów i wykonywanie pieśni. Każdy z Chórów wykonał 5. utworów pod dyrygenturą swoich „nauczycieli”.
Wszystkie chóry zaprezentowały się wspaniale, za co zostali nagrodzeni długotrwałymi oklaskami i bukietami kwiatów. Najliczniejszy był chór „Lutnia” z Koła pod dyrekcją Pana Jana Kordylewskiego, który za swoje wykonanie dostał największe brawa i przypadł do gustu zgromadzonej publiczności. Wykonane przez kolan pieśni to: Pociesz nas Panno Maryjo, Modlitwa do św. Jana Pawła II obie w opracowaniu Jana Kordylewskiego, O , dzięki ci przeszłości, Niewdzięczność naszych serc oraz Panisk Angelicus – C.Franca. Solo wykonał p. Robert Cesarz.
Bardzo ładnie zaprezentowali się chórzyści ze Słupcy, którzy ubrani byli w długie bordowe suknie z białymi szalami. Po zakończeni występu proboszcz parafii ks. kanonik Józef Wronkiewcz na ręce dyrygentów składał serdeczne Bóg zapłać i bukiet kwiatów. Końcowym akcentem „Przeglądu” było zaproszenie wszystkich chórzystów przed prezbiterium i wspólne odśpiewanie m. in.: Per Crocem et pasionem tuam.
Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni do sali w domu parafialnym na ciastko – gorącą kawę (było zimno) .Poproszony o puentę ks. proboszcz Józef Wronkiewicz zaakcentował słowa Jana Pawła II: – „Idąc przez życie pamiętajcie, że Bóg uśmiecha się kiedy widzi, że człowiek śpiewa. Cieszę się, że nasza Fara rozbrzmiewa pięknymi tonami na chwałę Bożą i duchu dziękczynienia za kanonizację Jana Pala II”, a stojący obok dyrygent „Lutni” Jan Kordylewski dodał: – „Szczególne podziękowanie należy się organizatorom, a najbardziej Pani Prezes Chóru „Lutnia” Irenie Olasińskiej za całokształt pracy, kosztem swojego wolnego dnia”.
Można pisać że jest się władcą Maroka. Wczytując się ,łatwo można wydedukować że pisze to ciągle ta sama bezmyślna osoba. Posiadam notatki nz istnienia choru sięgające 1939 roku, gdzie śpiweali rownież członkowie mojej skromnej rodziny. Chor kilkakroć zmienial nazwę, ale zawsze gospodarzem byla Fara, trwal przy Farze. Więc majatek jak to nazywacie , niestety dopisany jest do miejsca.
Sztandar od ubiegłego roku jest nowy ,bo ten co był nie nadawał się by go wynieś z salki, więc ten też jest Was\'
postronny obserwator ·
16 Grudzień 2014
Na początku Kolanka zadała dość proste do zrozumienia pytanie. Jeżeli jest to prawdą co napisała, to nie ma o czym dyskutować. Spróbujcie oddać to, co wzięliście i po sprawie. Nie widzę by ze strony internautów, a tym bardziej ze strony członków TŚ-M Lutnia padały jakiekolwiek obraźliwe słowa czy insynuacje. Spośród piszących, chyba najbardziej agresywni są zwolennicy Lutni farnej. Jako osoba postronna, którą interesuje co dzieje się w Kole, pamiętam czas rozstania się dyrygenta z chórem TŚ-M i orkiestrą dętą. Nie chcąc być posądzonym o stronniczość w tym temacie na razie milknę.
Gość ·
16 Grudzień 2014
Brednie, bzdury, oszczerstwa wynikają z zazdrości. TŚ\"Lutnia\" żyjcie sobie po swojemu i dajcie żyć innym. Wstydzcie się frustraty (to nie odnosi się do wszystkich uczestników tego chóru, bo są tam też osoby które realnie myślą i to większość), znajdzie się może dwoje frustratow i probuje zamącic wszystkim w głowie.Panowie- nie tędy droga!~Czy przeczytaliście choć jeden artykuł ze strony Chóru Farnego, który by Was obrażał? Nie- bo na to nas nie stać. Pozdrawiam.
gość ·
16 Grudzień 2014
nie dyskutujcie państwo z FRUSTRATEM INTERNETOWYM bo z takim czymś nie ma oczym dyskutować.
kolanka ·
13 Grudzień 2014
A czy ten zagarnięty majątek to też na tę samą chwałę bożą.
2014 ·
11 Grudzień 2014
Sukcesem Lutni Farnej jest to, że trwają i śpiewają na chwałę Bożą, a nie dla \"sukcesu\". Oto i prawda. Rozumiem, że wasza dyrygentka wie o tych złośliwych poniekąd wpisach.
katol ·
10 Grudzień 2014
@abecadło. Chyba czegoś nie doczytałeś. Ja nie wypisuję żadnych żali, tylko proszę o podanie choć jednego sukcesu chóru z fary.
abecadło ·
10 Grudzień 2014
@katol: Lepsza \"wieśniacka biesiada\" Lutni z 1905 r. niż pisanie swoich pustych i niezasadnych (vide: sprawa karna Lutni) żali w komentarzach.
kolanka ·
09 Grudzień 2014
Jest tak jak napisałam i dobrze wiedzą o tym proboszcz i organista. Jeżeli mają choć trochę honoru, to nie to wszystko, co zagarnęli oddadzą prawowitym właścicielom.
Gość ·
09 Grudzień 2014
Jeśli ktoś wypowiada się na temat sztandaru to sztandar jest nowy i na pewno nie jest kradziony. Jak można w ten sposób się wypowiadać. Nie rozumiem po co ktoś propaguje takie oszczerstwa? Dlaczego kolanko j.w. piszesz takie rzeczy? Jeśli masz coś do kogoś to proszę bezpośrednio. Po co siejesz nienawiść? W chórach nikt nikogo nie neguje i każdy śpiewa bo kocha muzykę i tyle na temat.
katol ·
09 Grudzień 2014
A spróbuj wymienić choć jeden sukces Lutni z 1905 r., bo ta z 1902 ma ich bardzo wiele. Nagród zdobytych w kraju i za granicami Polski. Największym sukcesem tej twojej z 1905, to udział w wieśniackich biesiadach takich jak ta ostatnia w Kole i uświetnianie uroczystości religijnych swojej parafii. Gratuluję.
abecadło ·
09 Grudzień 2014
Ale tę Lutnię z 1902 r. boli, że Lutnia z 1905 r. odnosi sukcesy, a nie ona...
kolanka ·
09 Grudzień 2014
Najpierw zgodnie z ewangelią powiedziałam bratu, później powtórzyłam przy świadkach. Sprawa stanęła również prze sądem ale tego co ukradziono nie udało się odzyskać. Pamiętaj \"VII nie kradnij\".
L jak Lucy ·
09 Grudzień 2014
Szanowna Pani Kolanko!. Jeśli Pani wie, że nastąpiła kradzież nalezało zgłosić do prokuratury. Sympatyk chóru farnego. PS.
Ewangelia głosi: jeśli masz uwagi do swojego brata, to powiedz mu w oczy. Pozdrawiam.
L-jak Lucy.
kolanka ·
09 Grudzień 2014
Panie redaktorze, a czy ksiądz proboszcz i dyrygent nie mówili przy tej okazji o sztandarze, trofeach i innych pamiątkach skradzionych przez chór farny Lutnia, chórowi Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” działającego w mieście Kole. Przypomnę „ VII nie kradnij”.