(0)|
Czytano: 3,941 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Jesień to najlepszy czas na zajęcia ukazujące walory zdrowotne warzyw i owoców oraz zachęcanie do ich spożywania. Warzywa i owoce to przecież nieodzowny element diety każdego człowieka. W piramidzie żywienia stanowią one jedno z najważniejszych pięter pokarmowych, dlatego ważną sprawą jest by już od najmłodszych lat wpajać uczniom , jakie wartości spożywcze i zdrowotne w sobie zawierają.
Aby przybliżyć tematykę tych naturalnych witamin w czwartek ,9 października, w Szkole Podstawowej w Drzewcach odbyło się podsumowanie projektu „ Dary z sadu i ogrodu” przygotowanego przez uczniów z klas 0 - VI wraz z wychowawcami.
Tego dnia w szkolnej sali uczniowie oglądali stragan owocowo- warzywny pełen różnobarwnych darów jesieni z naszych ogrodów i sadów oraz wystawę tematyczną : „Przetwory domowej roboty” , na którą złożyły się wykonane przez mamy lub babcie dżemy, kompoty, musy, powidła, konfitury oraz marynaty, kwaszonki i przeciery. W ramach promocji zdrowia, wykorzystując prezentacje multimedialne, chętni uczniowie omówili wartości odżywcze owoców i warzyw oraz ich wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój. Dzieci ze zdolnościami plastycznymi wykonały plakaty promujące zdrowe odżywianie oraz „jesienne cudaki z warzyw i owoców” na szkolny konkurs. Wykorzystanie niekonwencjonalnych materiałów ukazało ich inwencję twórczą i kreatywność. Efektem tych działań była niebanalna i interesująca ekspozycja. Na forum szkolnym każda grupa zaprezentowała reklamy wybranego owocu lub warzywa w formie piosenki, scenki lub rymowanki. Były też recytacje wierszy: „Entliczek Pentliczek”, „Dlaczego ogórek nie śpiewa”, inscenizacja wiersza „ Na straganie” oraz rytmiczne piosenki „„Polka fasolka”, „Ogórek”, „Owocowy blues”. Zdobytą wiedzę sprawdziły rozwiązując zagadki i quiz owocowo – warzywny.
Po nauce i wspaniałej zabawie, przyszedł czas na zajęcia kulinarne. Wyłącznie ze zdrowych produktów wychowankowie przygotowali przepyszne śniadanie. Kolorowe kanapki, sałatki jarzynowe lub owocowe trafiły też na szwedzki stół. O jego bogate menu zadbały również Mamy uczniów, które włączyły się do realizacji projektu. Przygotowały i ofiarowały do degustacji przepyszne ciasta z owocami, szarlotki, sałatki, szaszłyki owocowe, desery, powidła - ukazując bogactwo możliwości wykorzystania owoców w kuchni. Wspólna konsumpcja bardzo się spodobała, wszyscy uczniowie jedli ze smakiem zdrowe potrawy.
Podczas realizacji projektu uczniowie skorzystali z wiedzy i doświadczenia ekspertów, pszczelarzy: Pana Jana Jaszczaka - mistrza pszczelarskiego z Wrzącej Wielkiej i Pana Jana Ziółkowskiego ( absolwenta naszej podstawówki) – wieloletniego hodowcy pszczół.
Z wielkim zainteresowaniem wszyscy wysłuchali prelekcji na temat pszczół i ich znaczenia w przyrodzie oraz w gospodarce, a także informacji dotyczących walorów zdrowotnych miodu i innych produktów pszczelich. Spotkanie to stało się okazją do zapoznania z atrybutami pszczelarskimi /sprzętem podręcznym / oraz z produktami pszczelego trudu: miód, pyłek kwiatowy, pierzga, wosk itp . Pouczająca rozmowa o pszczołach, o tym dlaczego żądlą i jakie obowiązki mają członkowie pszczelej rodziny, przybliżyła uczniom wiele tajników przyrody.
Uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego przedsięwzięcia. Mamy przekonanie, że spełniło ono zamierzone cele.