(2)
R E K L A M A
Bezchmurnie 7.8

O autyzmie w Starostwie Powiatowym

Autor: 10 Kwiecień 2014 przeczytasz w ok. 3 min.
O autyzmie w Starostwie Powiatowym
©
(2) | Czytano:
6,588 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

„Dziecko z autyzmem i Zespołem Aspergera w placówce oświatowej” było tematem trzeciej już z cyklu konferencji organizowanych przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Kole przy udziale Starostwa Powiatowego.

R E K L A M A
2
Czytano:
6,588 razy
Udostępnij
Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, jeszcze większym niż dwie poprzednie, na których wykłady także prowadzono przy pełnej sali. Okazuje się, że rodzin dotkniętych dysfunkcją dziecka w mieście i powiecie jest wiele, a dziś każdy potrzebuje i szuka wiedzy oraz specjalistycznej pomocy.

Pierwsze z cyklu fachowych spotkań dotyczyło dzieci z wadami wzroku, kolejne skupiało uwagę na wadach słuchu, wczorajsza konferencja poświęcona została autyzmowi. Przybyli specjaliści pracujący z osobami dotkniętymi są niepełnosprawnością, by przekazać szerokiemu odbiorcy jak najwięcej wiedzy w tym zakresie. Obecni dowiedzieli się również, że Biblioteka Pedagogiczna w Kole posiada wiele materiałów informacyjnych i publikacji na temat diagnozy i terapii autyzmu, a ich ekspozycja, przygotowana przez pracowników tejże placówki, stanowiła tło konferencji.

Wykład na temat „Pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci autystycznych i z Zespołem Aspergera w świetle przepisów oświatowych” dała Anna Paluszkiewicz, psycholog PPP w Kole. Przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO z Poznania Agnieszka Haremska wyłożyła „Od diagnozy do Kuźni talentów. Rzecznictwo w ProFUTURO”. O „Modelowym systemie wsparcia rozwoju dzieci z autyzmem” mówiły Anna Leśna – Szymańska i Anna Kostiukow ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Niepełnosprawnościami Intelektualnymi „Gepetto” z Konina. Prelegentkami były także panie Katarzyna Zarzycka, Ewa Zgoda, Anna Radoszewska z SOSW w Stemplewie oraz kierownik kolskiej Biblioteki Pedagogicznej Agnieszka Malińska.

- Celem dzisiejszej konferencji jest przedstawienie gościom funkcjonowania dziecka autystycznego, to możliwość spotkania się z fachowcami na co dzień pracującymi z dziećmi dotkniętymi tą dysfunkcją – powiedziała dyrektor kolskiej poradni Halina Nuszkiewicz. - Dziś skupiamy się na dzieciach objętych wychowaniem przedszkolnym i obowiązkiem szkolnym, jest taka potrzeba, od września ur. poradnia ma uprawnienia do diagnozowania, wydawania orzeczeń, prowadzenia terapii. Trudno na razie oszacować, ilu rodzin ta choroba dotyczy, bowiem dotąd osoby z Koła były prowadzone przez poradnie w Koninie i Turku, na ten rok szkolny wydane zostało 10 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Na pewno na naszym terenie jest kilkadziesiąt rodzin z dziećmi autystycznymi, powstała grupa wsparcia dla rodziców działająca w Tęczowym Przedszkolu „Autyzm i my”, tam kilkadziesiąt osób uczestniczy w systematycznych spotkaniach.

Agnieszka Haremska, Przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO z Poznania poinformowała obecnych, że w tym roku patronat honorowy nad działaniami w zakresie autyzmu objęła pani Anna Komorowska. Wyjaśniła, że właśnie wydany został raport dotyczący osób dorosłych dotkniętych autyzmem, który pozwala spojrzeć na małe dzieci przez pryzmat dorosłych, dostrzec, jak funkcjonują, i już dziś wpłynąć na małe dzieci, aby ich dorosłość trochę się zmieniła. Zachęcała rodziców dzieci do ich bacznego obserwowania i nie lekceważenia żadnych objawów inności, lecz poszukiwania pomocy u specjalistów. - Autyzmu się nie leczy, ale można zmienić los – powiedziała prelegentka. – Trzeba poszukiwać wiedzy i szybko interweniować, jeśli zauważymy, że 9-miesięczne dziecko jest zagrożone autyzmem, wprowadzana jest terapia, takie dzieci funkcjonują inaczej, lepiej.

UM KOŁO

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
dd · 11 Kwiecień 2014
szkoda że takie spotkania są organizowane przed południem. Nie wszyscy mogą się urwać z pracy.
aneta · 10 Kwiecień 2014
soswkolo.szkolna strona.pl W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole mamy bardzo bogatą ofertę terapeutyczną, pedagogiczną i wychowawczą dla dzieci z autyzmem. Mamy wieloletnie doświadczenie, pracujemy z uczniami w każdym wieku, z maluszkami na wczesnej interwencji, z przedszkolakami od 5 roku życia, z osobami dorosłymi do 24 roku życia.
Wypadki
Mimo sygnalizacji i rogatki wjechał na przejazd. To mogło skończyć się tragedią!
6 godziny temu 7,613 1

Mimo sygnalizacji i rogatki wjechał na przejazd. To mogło skończyć się tragedią!

Wypadki
Wypadł z drogi i dachował. Mężczyzna zabrany śmigłowcem do szpitala
8 godziny temu 7,602

Wypadł z drogi i dachował. Mężczyzna zabrany śmigłowcem do szpitala

Miasto Koło
Czy 13 kwietnia 2025 to niedziela handlowa? Sprawdzamy
14 godziny temu 866

Czy 13 kwietnia 2025 to niedziela handlowa? Sprawdzamy

Szkoły i Przedszkola
Młodzież z LO w Kole Mistrzem Pierwszej Pomocy PCK
16 godziny temu 2,210

Młodzież z LO w Kole Mistrzem Pierwszej Pomocy PCK

Miasto Koło
Sklep ELEGANT  zaprasza na zakupy!
1 dzień temu 1,192

Sklep ELEGANT zaprasza na zakupy!

MS
Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [04.04.2025-11.04.2025]
1 dzień temu 1,432

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [04.04.2025-11.04.2025]

1 dzień temu 1192