Miejscowe opady deszczu w pobliżu 4.9

Jak minął rok w „kulturze”?

Autor: 07 Styczeń 2014 przeczytasz w ok. 5 min.
Jak minął rok w „kulturze”?
©
(0) | Czytano:
2,843 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Początek nowego roku to dla większości czas podsumowań i postanowień. My również pokusiliśmy się o spojrzenie wstecz i przypomnienie, co w 2013 r. działo się w kolskiej kulturze. Dużo, czy może mało… oceńcie sami. Naszym zdaniem, było w czym wybierać. Może w 2014 postanówmy, że częściej będziemy korzystać z oferowanych nam przez lokalnych organizatorów, w większości darmowych, przedsięwzięć?

R E K L A M A
0
Czytano:
2,843 razy
Udostępnij
Podobnie jak w 2012 wiele imprez przygotowano na cześć 650-rocznicy lokacji miasta, tak ubiegły rok podporządkowany w dużej mierze został 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, a spektaklem w Miejskim Domu Kultury na podstawie książki Dariusza Matysiaka „Febra” zainaugurowane zostały obchody. Na deskach emdeku odbyło się wiele imprez, by trafić w gust nawet najbardziej wymagającego odbiorcy. Kolejne edycje obchodziły Artystyczne Powroty & Mistrz i Uczniowie, Zaduszki Artystyczne, Międzynarodowy Plener Artystyczny, Konkurs fotograficzny PORTRET, Jarmark Świąteczny, i in. Były koncerty charytatywne, wernisaże, w tym m.in. wystawy Izabeli Rudzkiej „Świat za oknem”, Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. K. Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych kl. liceów plastycznych, Jana Szabelskiego „Świat w innej skali” (FAKT), „Lalki Charakterystyczne” Katarzyny Wilk, fotografii Mai Piórskiej pt. "BORNHOLM, wyspowe klimaty", „Sąsiadka” - Adama Wilka, „Oporów 2012” (FAKT). MDK proponował widzom koncert „Muzyka, szampan i miłość", występ Natalii Niemen, spektakle Jana Jakuba Należytego oraz Teatru Capitol. W ratuszowych podziemiach odsłonięto wystawy Zbigniewa Szymańskiego pt. „Napsociłem znuf” i Dawida Marszewskiego „DUSZENIE”. Na ratuszowym dziedzińcu po raz pierwszy, z inicjatywy Kościoła Bożego w Chrystusie – Zboru Hosanna, uruchomiono wakacyjne kino.

Odbył się kolejny Dzień Sztuki Kolskiej, Koncert Bożonarodzeniowy PSM oraz Koncert Wiosenny, Koncert Zimowy. Słuchać pieśni można było także w naszych świątyniach, w parafii przy ul. Blizna były Śpiewające dłonie” oraz „Rodzinne Kolędowanie” z udziałem Moniki Kuszyńskiej. W farze mogliśmy zakosztować melodii hiszpańskiego wirtuoza gitary Jose D’Aragona. Dla nas śpiewały kolskie chóry oraz grała orkiestra. W Turnieju Orkiestr Dętych o „Kryształowe Koło” można było podziwiać nie tylko wykonanie utworów, ale także przemarsze i pokazy musztry paradnej. Wiele emocji wzbudził Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej OSP w Kole z udziałem kabaretu RAK.

Kolska książnica nie obsługiwała czytelników od kwietnia do października ze względu na przeprowadzkę do nowego lokalu w budynku dworca kolejowego. Tam w nieporównywalnie lepszych warunkach wznowiła dotychczasową działalność, proponując jednocześnie mieszkańcom nowe formy intelektualnej rozrywki. Odbywały się spotkania Koła Przyjaciół Biblioteki, Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Trzecia Zmiana, miały miejsce spotkania z literatami, historykami, specjalistami. Odbyło się publiczne czytanie Fredry. Instytucja propaguje nie tylko akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, ale także „Czytam sobie”.

Kolejną edycję Warsztatów Zdobienia Ceramiki przygotowało muzeum. Placówkę należało odwiedzić z uwagi na kilka ciekawych wystaw, jak „Duże w miniaturze – świat modeli”, „Ceramika polska w zbiorach MTC w Kole”, „Barwy średniowiecza – stroje i przedmioty z epoki”, „Fotografia dzikiej przyrody”. Dyrektor MTC wzbogacił lokalny rynek wydawniczy o kilka historycznych pozycji. Instytucja była organizatorem sesji popularnonaukowej „Powstanie Styczniowe na Ziemi Kolskiej - w 150. rocznicę zrywu narodowego", będącej ważnym elementem całorocznych obchodów jubileuszu tego ważnego wydarzenia oraz współorganizatorem imprezy edukacyjnej „EINHERJAR 2013 – BITWA WIEKÓW”. Ostatnia wpisywała się w obchody Dni Koła, a te uświetnił występ zespołu Zakopower i kabaretu Neo-Nówka. Coroczny Festiwal Wolnych Ludzi przerodził się w Koło Bluesa & Country, dając tym samym szerszą ofertę repertuarową dla bawiących się. Spotkaniu towarzyszył jak zawsze Międzynarodowy Zlot Motocykli. Kolejną imprezę świętojańską zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą. Organizacja przyczyniła się także do XX Wielkopolskiej Konferencji Kulturalnej oraz poczyniła wiele starań, by w Kole w godny sposób upamiętniono ofiary bombardowania kolskiego dworca kolejowego przez hitlerowców 2 września 1939 r. oraz zagospodarowano mogiłę zbiorową na kolskiej nekropolii.

Zawiązała się grupa inicjatywna działająca na rzecz godnego uczczenia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą obchodzić będziemy bieżącym roku. Dariusz Matysiak napisał powieść i scenariusz do spektaklu „Warthbrücken”, który wystawiony zostanie we wrześniu 2014 r., a role otrzymają kolanie. Casting do ról cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. 2013 to także liczne „lecia”, wśród nich 40-lecie Manufaktury Piosenki Harcerskiej „Wartaki”, 10-lecie Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Wodnej „Przystań”, 90-lecie SP nr 3, 35-lecie KKF „FAKT”. A lokalny rynek wydawniczy wzbogaciły publikacje: folder UM „1362-2012/ 650 lat miasta Koła” na pamiątkę roku rocznicy lokacji nadanej przez króla Kazimierza Wielkiego, nr 6 „Rocznika Kolskiego”, monografia dra Krzysztofa Witkowskiego „Dzieje kościoła i szpitala św. Ducha w Kole” czy „Powstanie Styczniowe na Ziemi Kolskiej - w 150. rocznicę zrywu narodowego”. Przeczytać o Kole można było także w Zapiskach Kazimierzowskich, periodyku wydawanym przez Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego.

To tylko ogólny rys działań kulturalnych w 2013 r. w Kole. Nie napisaliśmy o koncertach chórów, orkiestry, Państwowej Szkoły Muzycznej, imprezach organizowanych przez szkoły, aukcjach prac obrazów plastyków. Także o sportach, działaniach charytatywnych, turystycznych, wszelkich rajdach, biegach, spływach kajakowych, turniejach, olimpiadach, piknikach, festynach, kryteriach kolarskich, których mogliśmy być uczestnikami bądź kibicami, nie wspomnieliśmy… Podobnie o innej działalności, jak choćby koncertach i imprezach plenerowych przygotowanych przez Malinową Mambę, wystawach fotograficznych „Faktu”. Jeśli kogoś pominęliśmy, niech nie czuje się obrażony, gdyż naszym celem było pokazać mnogość wydarzeń kulturalnych w Kole, jakie mają miejsce w jednym roku, a nie przygotować rzetelne kalendarium. Do tego służą kroniki…

UM KOŁO

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Przedecz
Bezpieczeństwo dzieci na drogach – Świeć Przykładem w kolejnych gminach
18 godziny temu 1,945

Bezpieczeństwo dzieci na drogach – Świeć Przykładem w kolejnych gminach

Miasto Koło
WOŚP po raz 33. zagra w Kole - przygotowania w toku
19 godziny temu 2,025 1

WOŚP po raz 33. zagra w Kole - przygotowania w toku

Miasto Koło
Przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych
19 godziny temu 2,853

Przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych

Miasto Koło
Mikołajkowy Koncert Charytatywny - kolejna okazja na pomoc dla Ady!
19 godziny temu 1,381

Mikołajkowy Koncert Charytatywny - kolejna okazja na pomoc dla Ady!

Powiat Kolski
Pogoda dla Koła na najbliższy weekend?  Sprawdź
21 godziny temu 2,747

Pogoda dla Koła na najbliższy weekend? Sprawdź

Powiat Kolski
Młode sportsmenki z Powiercia tuż za podium w Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny
22 godziny temu 1,620

Młode sportsmenki z Powiercia tuż za podium w Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny

R E K L A M A