W niedzielę mieszkańcy gminy Przedecz oraz zaproszeni goście oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości rocznicowe miały podniosły charakter i zgromadziły wielu przedstawicieli władz, instytucji oraz lokalnej społeczności.
W niedzielę 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej stała się okazją do wspólnej refleksji i pamięci o tysiącach Polaków zamordowanych przez sowieckie NKWD w 1940 roku. W Przedczu zorganizowano uroczystości, które miały na celu uczczenie pamięci ofiar tej jednej z najbardziej tragicznych kart w historii Polski.
Organizatorem wydarzenia była gmina Przedecz, którą reprezentowali burmistrz Jarosław Sobański, przewodnicząca Rady Miejskiej Hanna Wiśniewska, sekretarz Paulina Nitecka oraz skarbnik Katarzyna Kowalska. W przygotowanie obchodów zaangażowały się również Starostwo Powiatowe w Kole, Parafia pw. Świętej Rodziny w Przedczu oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Kujawskie.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Przedczu, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej z 2010 roku. Nabożeństwo celebrowali ks. Przemysław Góra z parafii św. Brata Alberta w Łodzi oraz proboszcz miejscowej parafii, ks. Remigiusz Karolak.
Po mszy liczne delegacje samorządowe, instytucjonalne oraz społeczne złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i Tablicą Smoleńską, oddając w ciszy hołd zamordowanym oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej i przedstawicielom elity II Rzeczypospolitej.
Kolejnym punktem obchodów był uroczysty przemarsz uczestników, zabezpieczony przez jednostkę OSP Przedecz oraz inne służby. Następnie zebrani udali się na teren Szkoły Podstawowej im. Władysława Umińskiego w Przedczu, gdzie odbyła się druga część wydarzenia.
W tym symbolicznym miejscu posadzono Dąb Pamięci, poświęcony porucznikowi Leonowi Kuleszy – jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej. Drzewo zostało ufundowane przez pana Albina Rudniaka, a jego poświęcenia dokonał ks. Remigiusz Karolak. Głos podczas tej części uroczystości zabrali gospodarze – burmistrz Jarosław Sobański oraz starosta kolski Robert Kropidłowski. W swoich wystąpieniach podkreślali wagę pielęgnowania pamięci historycznej i znaczenie lokalnych inicjatyw w kształtowaniu świadomości narodowej.
Uroczystości w Przedczu zgromadziły wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: europosłanka Anna Bryłka, senator RP Leszek Galemba, dyrektor IPN w Gdańsku Marek Szymaniak, a także Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska. Obecni byli także radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Grzegorz Fijałkowski oraz przedstawiciele samorządów sąsiednich gmin – Grzegorzewa, Chodowa i Olszówki.
W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kole mł. insp. Przemysław Czarnecki oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole bryg. Arkadiusz Wypiór. Wśród uczestników byli także dyrektorzy i kierownicy lokalnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy placówek oświatowych z Kłodawy i Włocławka, radni powiatowi, w tym wicestarosta Lech Brzeziński oraz przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Ryszard Kasiorek.
Nie zabrakło także przedstawicieli Rady Miejskiej w Przedczu, z przewodniczącą Hanną Wiśniewską na czele. Ich wspólna obecność i zaangażowanie podkreślały wagę wydarzenia i jedność w upamiętnianiu bolesnej historii Polski.
Zakończeniem obchodów był koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Sompoleńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Macieja Gwoździa. Muzyczna oprawa dodała wydarzeniu uroczystego i refleksyjnego charakteru, pozwalając uczestnikom na chwilę zadumy nad historią i jej znaczeniem dla współczesnego społeczeństwa.