Według najnowszych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec lipca 2024 roku wyniosła 5 proc. Ten wynik jest identyczny z odczytem sprzed roku, co sugeruje stabilizację sytuacji na rynku pracy w kraju.
Pomimo braku zmiany w samej stopie bezrobocia, liczba zarejestrowanych osób pozostających bez pracy zmniejszyła się w porównaniu do lipca 2023 roku. W lipcu 2024 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 766,4 tys. osób bezrobotnych, co oznacza spadek o 16,1 tys. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jest to pozytywny sygnał, wskazujący na pewne ożywienie gospodarki, które umożliwia bardziej efektywne wchłanianie siły roboczej przez rynek pracy.
Znaczące różnice w poziomie bezrobocia można zauważyć pomiędzy poszczególnymi województwami. Najniższą stopę bezrobocia w Polsce odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosła ona zaledwie 2,9 proc., oraz w województwie śląskim, gdzie osiągnęła poziom 3,6 proc. Oba te regiony tradycyjnie charakteryzują się silnym rynkiem pracy, co znajduje odzwierciedlenie w niskiej liczbie osób bezrobotnych.
Liczba ofert pracy i możliwości aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy również wzrosła. W lipcu 2024 roku pracodawcy zgłosili 94,2 tys. wolnych miejsc pracy i propozycji aktywizacji zawodowej, co stanowi wzrost o 3,2 tys. w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Najwięcej ofert pracy pochodziło z branży produkcyjnej oraz budowlanej, co wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na pracowników w tych sektorach.
Polska pozostaje jednym z krajów o najniższym wskaźniku bezrobocia w Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniosła 3 proc., co jest wynikiem znacznie niższym od średniej unijnej wynoszącej 6 proc. oraz strefy euro, gdzie bezrobocie wyniosło 6,5 proc.
W zestawieniu unijnym, Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia, ustępując jedynie Czechom, gdzie bezrobocie wyniosło 2,7 proc. Te dane potwierdzają silną pozycję Polski na europejskim rynku pracy i świadczą o stabilności ekonomicznej kraju.