Głośne czytanie - z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich - to w Filii dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole tradycja.
W tym roku w rolę lektorek wcieliły się panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą: Bożena Baryłaz wierszem "Liczypieski" Ewy Kozyry-Pawlak; Krystyna Oblizajek z tekstem "Wiewiórki, które nie chciały się dzielić" Rachel Bright; oraz Urszula Pękacz z opowieścią "Kocyk" Miguela Gouveia, Cataliny Raquel.
Głośnego czytania wysłuchały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Kole, podopieczni pań: Agnieszki Przybylskiej, Anny Świętoń, Moniki Księżak, Anity Kos, oraz Przedszkola Miejskiego nr 6 w Kole, wychowankowie pań: Izabeli Michalak, Doroty Lewickiej. W programie spotkania znalazło się słodkie co nieco oraz zabawa plastyczna - dzieci stworzyły książkę pt. "Jak kula została...".
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 r.
Data - 23 kwietnia - wybrana dla święta jest symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir, Inca Garcilaso de la Vega. Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 r. wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – w krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii świętem narodowym, dniem jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego, kobiety odwzajemniały się mężczyznom podarunkami z książek.