Aromaterapia ma działanie pielęgnacyjne oraz terapeutyczne. Wykorzystuje się ją w medycynie, masażach oraz kosmetologii. Istnieją liczne sposoby pozwalające na skuteczne oddziaływanie olejków na nasze ciało. Dobranie odpowiedniej metody zależne jest od specjalisty i konkretnego problemu. Spotkać możemy zarówno pojedyncze olejki eteryczne, jak i ich mieszaniny, o konkretnych właściwościach. Ich wprowadzanie odbywa się poprzez drogi oddechowe, skórę lub błony śluzowe. Droga podania zależna jest od tego, jaki efekt ma przynieść ich stosowanie.
Olejki eteryczne pozyskiwane są z konkretnych części określonych roślin. Każdy z nich posiada określone działanie i właściwości. Poszukując takiego, który sprawdzi się w naszych problemach skórnych, czy zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na unikalną ofertę organicznych olejków eterycznych marki FEMI.
Masaż to jednak z najprzyjemniejszych i najchętniej wybieranych form aromaterapii. W czasie przeprowadzania zabiegu masażysta wciera olejki w naszą skórę, dzięki czemu korzystamy z ich działania pielęgnacyjnego, a dodatkową tą drogą również przedostają się one do naszego organizmu. Oczywiście nie można pominąć faktu, że w tym czasie również wdychamy aromatyczny zapach olejków, co wiąże się z korzyściami dla całego organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie wolno nakładać czystych olejków bezpośrednio na skórę. Aby wykonać zabieg rozcieńcza się zaledwie kilka kropel w oleju bazowym. Dzięki takiemu masażowi z pewnością się zrelaksujemy, poprawi się nasze krążenie oraz samopoczucie.
Kolejnym przyjemnym rozwiązaniem są kąpiele aromaterapeutyczne. Do przygotowywanej w wannie kąpieli należy dolać kilka kropel olejku. Pamiętajmy jednak, aby uważnie je dobierać – w przypadku tych dodawanych do kąpieli nie powinny one powodować podrażnień na skórze. W takiej przyjemniej kąpieli należy spędzić od 20 do 30 minut, a po jej zakończeniu nie powinniśmy już nakładać na skórę żadnych kosmetyków. W czasie relaksowania się w wannie możemy wdychać woń olejków, a cały nasz organizm będzie korzystał z ich dobroczynnego działania. W tym samym czasie mają one możliwość przedostania się do naszego organizmu poprzez skórę.
Inhalacje stanowią leczniczą odmianę aromaterapii. W tym przypadku koncentrujemy się na wdychaniu woni konkretnych olejków eterycznych, których działanie koncentruje się na określonych dolegliwościach wewnętrznych. Z pewnością każdy z nas kojarzy ich wykorzystanie przy infekcji górnych dróg oddechowych, czyli po prostu przy katarze. Sprawdzi się tu olejek eukaliptusowy, lawendowy oraz miętowy. Ich wdychanie doprowadzi do udrożnienia dróg oddechowych oraz ograniczenia stanu zapalnego. W związku z czym szybciej wyzdrowiejemy.
Kompresy i okłady to jeszcze jedno z ważnych zastosowań olejków eterycznych. Stosuje się je zarówno w formie gorącej, jak i zimnej. Bardzo istotne jest tu odpowiednie dozowanie olejków i nie przesadzanie z ich ilością – ma to znaczenie szczególnie jeśli nasz kompres lub okład będzie miał bezpośredni kontakt ze skórą. Badania wskazują, że niektóre znane olejki pomagają w łagodzeniu bólów mięśniowych, bólów głowy, bólów menstruacyjnych, nerwobóli, obrzęków czy w leczeniu chorób skórnych. Oprócz tego, z doświadczeń pacjentów można wnioskować o ich skuteczności w walce z łupieżem, łysieniem, czy łojotokowym zapaleniem skóry.
Jeśli zależy nam na dobraniu wysokiej jakości i skutecznych olejków, to pamiętajmy o czytaniu etykiet. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się olejki organiczne, takie jakie w swojej ofercie ma marka FEMI - https://sklep.femi.pl/aromaterapia Znajdziemy wśród nich doskonałe olejki jednoskładnikowe, jak i autorskie mieszaniny twórczyni marki Hanny Łopuchow, które wykazują niewiarygodne działanie na cały organizm.