Rusza budowa Centralnego Magazynu Próbek Geologicznych. Dzięki staraniom władz powiatu kolskiego oraz Posła Leszka Galemby udało się przekonać władze Ministerstwa Środowiska, które doceniły walory powiatu kolskiego i jego lokalizacje w centralnej Polsce do realizacji dużej inwestycji na ternie powiatu kolskiego w gm. Kłodawa.
Kilka dni temu odbyło się wideospotkanie z udziałem Pana Michała Kurtyki – Ministra Klimatu i Środowiska oraz Pana Piotra Dziadzio – Podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu oraz Głównego Geologa Kraju, na którym oficjalnie zaprezentowana została inwestycja.
Dziś możemy już Państwu powiedzieć, że inwestycja pn.: „Budowa magazynu rdzeni wiertniczych i budynku analityczno-laboratoryjnego w Leszczach w ramach zadania pn.: „Wsparcie zadań Państwowej Służby Geologicznej w zakresie centralizacji archiwów rdzeni wiertniczych PIG-PIB” powstaje w powiecie kolskim w miejscowości Leszcze w gm. Kłodawa.
W październiku 2020 r. rozpoczęły się pierwsze prace budowlane kluczowej inwestycji Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. W Leszczach koło Kłodawy powstaje nowoczesna hala przeznaczona do przechowywania próbek geologicznych, głównie w postaci rdzeni wiertniczych, a także budynek analityczno-laboratoryjny, który umożliwi wykonywanie na miejscu badań próbek geologicznych. Dzięki nowoczesnym systemom wysokiego składowania hala pomieści milion metrów bieżących rdzeni. Wykonawcą inwestycji jest Firma Budowlana ANNA-BUD Sp. z o.o. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a wsparcia przy realizacji udzieliły ministerstwa nadzorujące Państwowy Instytut Geologiczny – PIB. Otwarcie obiektu planowane jest na 2023 rok.
W ramach inwestycji powstanie magazyn rdzeni wiertniczych i budynek analityczno-laboratoryjny. W budynku magazynu rdzeni wiertniczych o powierzchni ok. 7500 m2 zaprojektowano rozwiązanie paletowego składowania próbek na regałach stałych. W budynku analityczno-laboratoryjnym o powierzchni użytkowej 1007,40 m2 zaprojektowano przestrzeń nowoczesnej, podzielonej modułowo profilatorni oraz pomieszczenia umożliwiające wykonywanie na bieżąco specjalistycznych badań geologicznych. Zaprojektowana w budynku sala konferencyjna umożliwi organizację spotkań branżowych (zjazdów naukowych, warsztatów, konferencji dla 100 osób).