Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje o przeprowadzeniu w 41 placówkach oświatowych na terenie powiatu kolskiego pomiarów obciążenia uczniów ciężarem tornistrów, w tym w 39 placówkach dane z pomiarów zostały uzyskane od Dyrektorów Szkół.
Łącznie przebadanych zostało 6196 uczniów. W wyniku analizy przeprowadzonych pomiarów stwierdzono:
Inaczej interpretując: 2165 uczniów posiadało tornistry o wadze do 10% wagi ciała, 2598 uczniów posiadało tornistry o wadze 10 do 15% wagi ciała. U pozostałych 1433 uczniów (23,46 % badanych) obciążenie ciężarem tornistrów przekracza normę.
Problem nadmiernego obciążenia tornistra najbardziej widoczny jest w placówkach, w których brak indywidualnych szafek do pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych.
Zbyt ciężki tornister/plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).
Aktualnie w Polsce nie ma przepisów określających ciężar tornistrów/plecaków dziec i młodzieży przyjmuje się według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), że ciężar szkolnego tornistra/plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.