R E K L A M A

Wzrost pożarów traw w Wielkopolsce - alarmujące statystyki

Autor: Redakcja e-kolo.pl 19 Marzec 2025 przeczytasz w ok. 3 min.
Wzrost pożarów traw w Wielkopolsce - alarmujące statystyki
© Pixabay
(0) | Czytano:
769 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Przedwiośnie i wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia. Coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, to również okres zwiększonego ryzyka pożarów traw i nieużytków. Wiosenne wypalanie roślinności to nie tylko nielegalna praktyka, ale także poważne zagrożenie dla środowiska, ludzi i zwierząt.

R E K L A M A
0
Czytano:
769 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Oświadczenie firmy Andre po nocnym pożarze

Z roku na rok strażacy odnotowują coraz większą liczbę interwencji związanych z pożarami suchych traw. W Wielkopolsce od 1 stycznia do 13 marca 2025 roku doszło do 282 pożarów traw, podczas gdy w analogicznym okresie 2024 roku odnotowano ich 79. To niemal czterokrotny wzrost.

R E K L A M A

Najwięcej pożarów odnotowano w powiatach:

  • Poznań i powiat poznański – 44 zdarzenia,
  • Konin i powiat koniński – 41 zdarzeń,
  • Kaliski – 26 zdarzeń,
  • Pilski – 19 zdarzeń,
  • Ostrowski – 19 zdarzeń.

Na szczęście w wyniku tych pożarów nie odnotowano ofiar śmiertelnych ani rannych.

Pożary traw – zagrożenie dla ludzi i środowiska

Wbrew powszechnemu mitowi, wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści ekologicznych ani ekonomicznych. Nie przyspiesza wzrostu roślin i nie poprawia jakości gleby. Wręcz przeciwnie – ogień niszczy warstwę próchniczą, przez co ziemia staje się mniej żyzna.

Oprócz degradacji gleby, pożary traw stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt. W płomieniach giną:

  • płazy, takie jak żaby i ropuchy,
  • drobne ssaki i gryzonie,
  • ptaki gniazdujące w niskiej roślinności,
  • owady zapylające, kluczowe dla ekosystemu.

Jeśli pożar przeniesie się na obszary leśne, może doprowadzić do tragedii wśród większych zwierząt, takich jak sarny, jelenie i dziki, które wpadają w panikę i niejednokrotnie giną w ogniu.

Dodatkowo, dym unoszący się nad płonącymi trawami jest toksyczny i szkodliwy dla ludzi. Powoduje duszności, podrażnienia dróg oddechowych oraz zanieczyszcza atmosferę.

Wypalanie traw – problem nie tylko na wsiach

Często uważa się, że za większość pożarów traw odpowiadają rolnicy. To mit. Dane pokazują, że niemal połowa interwencji ma miejsce na terenach zurbanizowanych. Wypalanie traw zdarza się więc również w miastach i na ich obrzeżach.

Strażacy oraz władze samorządowe prowadzą kampanie informacyjne skierowane do wszystkich grup społecznych i wiekowych. Szczególną rolę odgrywa edukacja najmłodszych, ponieważ to od ich świadomości zależy przyszłe podejście do ochrony przyrody.

Wypalanie traw jest nielegalne!

Przepisy jasno określają zakaz wypalania traw i nieużytków. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku (Dz. U. nr 92, poz. 880):

  • Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
  • Art. 131. Kto wypala trawy – podlega karze aresztu albo grzywny.

Dodatkowo, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 kwietnia 2023 roku:

  • § 40. W odległości do 100 metrów od lasu nie wolno podejmować działań mogących wywołać pożar, np. rozpalać ognia czy palić tytoniu poza wyznaczonymi miejscami.
  • § 43. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest surowo zabronione.

Apel do mieszkańców – reagujmy!

Każdy, kto zauważy pożar trawy lub osobę, która celowo podkłada ogień, powinien niezwłocznie poinformować straż pożarną pod numerem 112.

Strażacy apelują: „Wypalaniu traw mówimy NIE!”. Pamiętajmy, że to niebezpieczna i nielegalna praktyka, która zagraża ludziom, zwierzętom oraz środowisku. Odpowiedzialność i świadomość społeczeństwa to klucz do ograniczenia tego zjawiska.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0

Jeżeli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Kościelec
Obchody Dnia Kobiet w gminie Kościelec
2 godziny temu 561

Obchody Dnia Kobiet w gminie Kościelec

Powiat Kolski
Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacja w powiecie kolskim
4 godziny temu 1,396

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacja w powiecie kolskim

Pożary
Wzrost pożarów traw w Wielkopolsce - alarmujące statystyki
4 godziny temu 769

Wzrost pożarów traw w Wielkopolsce - alarmujące statystyki

Inne
Dziwne tłumaczenia zatrzymanego kierowcy. Zrzucał winę na samochód
5 godziny temu 8,051

Dziwne tłumaczenia zatrzymanego kierowcy. Zrzucał winę na samochód

Miasto Koło
Najbliższe wolne terminy do specjalistów i przychodni w Kole - sprawdź
5 godziny temu 2,038

Najbliższe wolne terminy do specjalistów i przychodni w Kole - sprawdź

Miasto Koło
Konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Kole
6 godziny temu 3,764

Konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Kole