9 lipca br. ogłoszono wyniki naboru do Miejskiej Rady Seniorów. Spośród 13 kandydatów wybrano 8, którzy będą zasiadać w/w radzie. Dlaczego na ostatniej, nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta radni rozwiązali uchwałę o powołaniu Rady Seniorów?
Miejska Rada Seniorów w Kole miała być organem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym dla Rady Miejskiej w sprawach ważnych dla osób starszych. Głównym jej celem miało być:
Służenie środowiskom senioralnym, wykorzystanie ich potencjału.
Reprezentowanie interesów osób starszych wobec władz samorządowych.
Włączenie osób starszych w życie publiczno-społeczne Gminy Miejskiej Koło i wspieranie ich aktywności.
Działania na rzecz profilaktyki, promocji zdrowia seniorów, a także wspieranie wszelkiej aktywności rekreacyjnej, edukacyjnej , kulturalnej i wypoczynkowej.
Współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami społecznymi.
Kadencja Miejskiej Rady Seniorów miała trwać 4 lata. W skład Rady wchodzić miały te osoby, które ukończyły 60. lat życia i otrzymały poparcie na listach minimum 20 osób. Do składu Rady mogły zgłaszać swoich przedstawicieli również podmioty działające w mieście Kole na rzecz osób starszych.
Na poszczególnych kandydatów oddano następującą ilość głosów ważnych:
1. Szczepaniak Barbara głosów: 3
2. Czekaiski Wiesław 1
3. Mokrzycki Grzegorz 3
4. Słomkowski Marek Stanisław 9
5. Łazaj Jan 10
6. Łapińska Bemadeta 10
7. Mołdoch Ryszard 7
8. Rubach - Kasprzak Anna 10
9. Brzeziński Julian 7
10. Słomkowska Anna Zofia 4
11. Stasiuk Władysława Teresa 7
12. Król Zdzisław Kazimierz 5
13. Trafna Wanda Bogumiła 8
Za wybranych do Rady uważa się 8 kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów.
Wybranymi kandydatami do Miejskiej Rady Seniorów zostali:
1. Łazaj Jan 10 głosów
2. Łapińska Bernadeta 10
3. Rubach - Kasprzak Anna 10
4. Słomkowski Marek 9
5 Trafna Wanda Bogumiła 8
6. Brzeziński Julian 7
7. Stasiuk Władysława Teresa 7
8. Mołdoch Ryszard 7
Wśród mieszkańców Koła po ogłoszeniu tych wyników usłyszeć mogliśmy wiele opinii m.in. o tym, że organ ten, który miał być z zamiaru apolityczny i reprezentujący poglądy całości społeczeństwa kolskich seniorów - został złożony z grupy sympatyków jednej partii i jednych poglądów. Większość radnych Rady Seniorów to członkowie lub sympatycy Gazety Polskiej oraz partii Prawo i Sprawiedliwość. Osoby, które już dwa lata temu zabiegały o powstanie takiej rady - zostały odsunięte, a raczej oszukane i ograne, być może ze względu na swoje poglądy.
Z informacji jakie przekazał nam nasz anonimowy informator wynika, że losy głosowania zostały przesądzone na spotkaniu, które odbyło się przed ostatecznym głosowaniem. Wtedy też rozłożono regulamin głosowania na cześci pierwsze i obliczono co trzeba zrobić, aby zgarnąć większość (kto i jak ma głosować). Członkowie, np. Klubów Seniora zostali poltycznie "rozgryzieni" w głosowaniu. Pozostaje zadać jedno pytanie: czy taki był zamysł tworzenia Miejskiej Rady Seniora?
Te powyższe przesłanki doprowadziły do tego, że kolscy radni rozwiązali uchwałę o powołaniu Miejskiej Rady Seniorów. Zatem powyższe głosowania i "ustawki" nie wyszły na dobre...