Słonecznie 3

Porozumienie dot. włączenia OSP Koło nad Wartą do KSRG

Autor: 23 Czerwiec 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
Porozumienie dot. włączenia OSP Koło nad Wartą do KSRG
© KP PSP Koło
(0) | Czytano:
12,030 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W dniu 20.06.2017 r. podpisano porozumienie dotyczące włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Koło nad Wartą do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

R E K L A M A
0
Czytano:
12,030 razy
Udostępnij

Porozumienie zawarto pomiędzy: Gminą Miejską Koło, reprezentowaną przez Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka oraz Ochotniczą Strażą Pożarną Koło nad Wartą, reprezentowaną przez Prezesa OSP   Koło nad Wartą dh Arkadiusza Olczaka i V-ce Prezesa  OSP Koło nad Wartą dh Mateusza Tyl, a Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole, reprezentowaną przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole bryg. mgr inż. Roberta Kropidłowskiego w obecności Z-cy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole mł. bryg. Krzysztofa Żurawika.

Czym jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy?

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) – powstał w 1991 roku, a zaczął funkcjonować w 1995. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze (głównie Ochotnicze Straże Pożarne). Centralnym organem administracji rządowej w sprawach organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Swoje zadania KSRG realizuje poprzez koordynację walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwa technicznego, ekologicznego i medycznego na wszystkich szczeblach administracji. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy dzieli się na trzy poziomy:

  • Poziom powiatowy: Struktura KSRG w poszczególnych powiatach zależy od rodzaju zagrożeń i sieci jednostek ratowniczych. Dysponowanie jednostek systemu do działań ratowniczych oraz alarmowanie podmiotów współdziałających odbywa się poprzez powiatowe stanowisko kierowania PSP współdziałające ze stanowiskami dyżurnymi administracji samorządowej wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz starostów. W przypadku gdy siły i środki systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu okażą się niewystarczające (drastyczny wzrost skali zdarzenia, równoczesność zdarzeń, brak jednostek specjalistycznych) lub zdarzenie swym zasięgiem wykracza poza obszar powiatu, uruchamiany jest wyższy poziom systemu ratowniczo-gaśniczego.
  • Poziom wojewódzki: Poziom wojewódzki spełnia rolę wspomagającą i koordynacyjną w sytuacjach wymagających użycia sił i środków spoza powiatu, w którym ma miejsce zdarzenie. Podstawowe siły i środki KSRG na poziomie województwa to wojewódzki odwód operacyjny z grupami specjalistycznymi (wydzielone siły i środki z poziomów powiatowych) oraz krajowa baza sprzętu specjalistycznego. Dysponowanie jednostek systemu do działań ratowniczych oraz alarmowanie podmiotów współdziałających odbywa się poprzez wojewódzkie stanowisko koordynacji ratownictwa PSP współdziałające z centrami zarządzania kryzysowego wojewody. W przypadku gdy siły i środki KSRG na poziomie województwa okażą się niewystarczające lub zdarzenie przekracza obszar województwa, uruchamiany jest najwyższy poziom systemu ratowniczo-gaśniczego poziom centralny
  • Poziom centralny: Poziom centralny spełnia rolę wspomagającą i koordynacyjną w sytuacjach wymagających użycia sił i środków spoza województwa w którym ma miejsce zdarzenie. Podstawowe siły i środki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na poziomie centralnym to centralny odwód operacyjny z grupami specjalistycznymi (wydzielone siły i środki z poziomów wojewódzkich), krajowe bazy sprzętu specjalistycznego oraz siły i środki szkół PSP. Dysponowanie jednostek systemu do działań ratowniczych oraz alarmowanie podmiotów współdziałających odbywa się poprzez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności (pełniące również funkcje międzyresortowego centrum zarządzania kryzysowego).

 

 

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A

Jeżeli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Dąbie
Masz talent muzyczny? Dołącz do Miejsko-Strażackiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbia
1 godzinę temu 108

Masz talent muzyczny? Dołącz do Miejsko-Strażackiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbia

Gmina Kłodawa
Wsparcie dla przewozów autobusowych w gminie Kłodawa
1 godzinę temu 676

Wsparcie dla przewozów autobusowych w gminie Kłodawa

Inne
Bezpieczne ferie - spotkania z policjantami
2 godziny temu 608

Bezpieczne ferie - spotkania z policjantami

Finał WOŚP w Kole
Bezpieczeństwo podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
3 godziny temu 1,240

Bezpieczeństwo podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!
17 godziny temu 1,857

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim
22 godziny temu 7,166

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim

R E K L A M A