"W Wisłoku rozrzynały stopy skorupy szczeżui. Żółtodziób, domokrążca, Cygan czy aptekarzostwo, znani z ekstrawagancji, wchodzili w nurt obunóż bardzo ostrożnie, choć nawet cherlaka świerzbiło, by zanurzyć ciało w przecudnej strudze. Na brzegu lśniły kwiatostany kłokoczki, spomiędzy krzaków wychynął chimeryczny bukszpan, niżej hoża hortensja, a ocieniał je dwóchsetletni dąb." Autorem dyktanda zorganizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole - dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - jest Jan Tulik, poeta, prozaik, eseista z Krosna.
Gwoli przypomnienia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego. Został ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmi: “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne”. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6. do 7. tysięcy. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców, co do klasyfikacji niektórych języków jako odrębnych. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej. Według Wikipedii, najwięcej ludzi - ponad miliard 700 milionów - posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.
Do ortograficznej potyczki stanęła młodzież z: Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Liceum Ekonomiczno-Administracyjnego w Kole, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Doskonalenia Ustawicznego w Kościelcu, Gimnazjum w Grzegorzewie. Z łamańcami ortograficznymi i językowymi mężnie walczyli także dorośli mieszkańcy Czołowa i Koła.
Konkurs miał na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Koła i powiatu kolskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim miał być formą zabawy z ortografią.
Laureatkami dyktanda, które oceniały Panie: Henryka Jurkiewicz - polonistka, Marzena Franiak i Sławomira Królak - pracownice PiMBP w Kole, zostały uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Kole:
I miejsce - Weronika Ziętala
II miejsce - Zofia Walczak
III miejsce - Maria Wiśniewska
Oczekując na decyzję Jury, uczestnicy spotkania bawili się gwarą poznańską i nie tylko.
Organizatorzy dziękują bardzo gorąco za dobre przyjęcie Bursie Szkolnej w Kole.