R E K L A M A

Michał Witkowski z wizytą w Kole: o dzieciństwie, pisarstwie i życiu, które naprawdę przeżył [FOTO] [WIDEO]

Autor: Redakcja e-kolo.pl 04 Kwiecień 2025 przeczytasz w ok. 4 min.
Michał Witkowski z wizytą w Kole: o dzieciństwie, pisarstwie i życiu, które naprawdę przeżył [FOTO] [WIDEO]
© Redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
4,011 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W czwartek, 3 kwietnia, w sali sesyjnej kolskiego Ratusza odbyło się spotkanie z Michałem Witkowskim - znanym pisarzem, felietonistą i performerem. Wydarzenie zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kole. Autor opowiadał o swojej autobiografii wydanej w 2023 roku, a także o doświadczeniach, które ukształtowały go jako twórcę.

R E K L A M A
0
Czytano:
4,011 razy
Udostępnij

Spotkanie z pisarzem w sercu Koła

Mieszkańcy Koła mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu autorskim z Michałem Witkowskim – twórcą takich książek jak Lubiewo, Drwal czy Fynf und cfancyś. Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze sali sesyjnej Ratusza Miejskiego, gdzie zgromadzeni słuchacze wsłuchiwali się w barwne opowieści autora.

Wydarzenie poprowadzono z inicjatywy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, która regularnie zaprasza do Koła przedstawicieli świata literatury i kultury. Tym razem na pierwszym planie znalazła się autobiografia Michała Witkowskiego – książka szczególna, bo jak sam autor mówi: „Nareszcie mogę mówić we własnym imieniu”.

R E K L A M A

Autobiografia pełna wspomnień i zapachów PRL-u

Książka, o której mowa, to pierwsza część autobiografii, wydana w 2023 roku. Jak podkreślono podczas spotkania, to osobista, momentami brutalnie szczera opowieść o dzieciństwie i młodości autora, dorastaniu w realiach PRL-u oraz doświadczeniach, które ukształtowały jego światopogląd i twórczość.

Opis wydawcy podkreśla, że „tylko Witkowski mógł napisać taką autobiografię”. Pełna groteski, sentymentalizmu i językowej brawury, książka opisuje między innymi dziecięce lata spędzone na wrocławskim Biskupinie, wspomnienia rodzinne, życie w cieniu baraków romskich, a także pierwsze bolesne doświadczenia seksualne, które wyznaczyły kres dzieciństwa.

Ważną rolę w książce odgrywają przedmioty i symbole tamtego czasu – jak tytułowa suknia ślubna, która po raz drugi „żyje” jako klubowy strój Michasia. Wspomnienia pełne są zapachów, dźwięków i obrazów, które – choć często już nieistniejące – stanowią rdzeń literackiego imaginarium autora.

Michał Witkowski – twórca wielu wcieleń

Urodzony w 1975 roku we Wrocławiu, Michał Witkowski od lat pozostaje jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej literatury współczesnej. Zadebiutował w latach 90., ale prawdziwą popularność przyniosła mu powieść Lubiewo (2005), która weszła do kanonu literatury queer w Polsce.

Witkowski to autor wszechstronny – pisze opowiadania, felietony, powieści kryminalne, a także bierze udział w działaniach performerskich. Często przekracza granice gatunków i tematów, balansując na pograniczu literatury, sztuki i popkultury. Znany jest także z kontrowersji medialnych – jego stroje, wypowiedzi i performanse były niejednokrotnie przedmiotem debat publicznych.

Od recytatora po autora bestsellerów

Michał Witkowski pochodzi z inteligenckiej rodziny. Jego ojciec był profesorem psychologii, matka – również psychologiem – zrezygnowała z pracy zawodowej, by zająć się wychowaniem dzieci. W młodości Witkowski aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym – pisał teksty do szkolnych kabaretów, wygrywał konkursy literackie i recytatorskie, a także uczęszczał do klasy teatralnej w liceum.

Jako czternastolatek uciekł z domu i podróżował po Europie, zdobywając doświadczenia, które później przeniknęły do jego twórczości. Po powrocie do Polski podjął studia filologiczne i rozpoczął pracę naukową, jednak szybko zrezygnował z akademickiej ścieżki na rzecz pisarstwa.

Styl „witkowszczyzny” i literackie inspiracje

Krytycy określają jego styl mianem „witkowszczyzny” – to język pełen przesady, ironii i groteski. W prozie Witkowskiego odnaleźć można inspiracje Gombrowiczem, Genetem, a nawet braciami Coen i Tarantino. Autor nie boi się tematów trudnych – takich jak marginalizacja, seksualność, bieda czy wykluczenie – i często podejmuje je w sposób kontrowersyjny, ale jednocześnie literacko wyrafinowany.

Jego książki tłumaczone są na ponad 30 języków, a sam autor chętnie komentuje rzeczywistość także poza literaturą – jako felietonista i performer.

Kolska publiczność – uważna i zaangażowana

Spotkanie w Kole przebiegło w atmosferze skupienia i żywego zainteresowania. Autor nie tylko czytał fragmenty swojej autobiografii, ale również dzielił się refleksjami na temat procesu twórczego, dzieciństwa, duchowości, a także własnej tożsamości.

Wizyta była także okazją do przeprowadzenia rozmowy z pisarzem przed kamerą portalu e-kolo.pl – całość rozmowy już wkrótce dostępna będzie na stronie.

Michał Witkowski – postać nieoczywista, głos osobny

Witkowski nie boi się mówić „własnym językiem” i o „własnym życiu” – co podkreślił podczas kolskiego spotkania. Jego autobiografia to nie tylko zapis osobistych wspomnień, lecz także próba opowiedzenia o rzeczywistości społecznej i kulturowej, która ukształtowała całe pokolenie.

Dla wielu czytelników to książka bolesna, ale też niezwykle potrzebna – nie tylko jako świadectwo, ale i głos pokolenia, które dojrzewało na granicy dwóch epok.

Oceń artykuł

43%
0%
29%
0%
14%
14%
Oddanych głosów: 7
MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Warsztaty tworzenia Palemek Wielkanocnych w Kole
5 godziny temu 675

Warsztaty tworzenia Palemek Wielkanocnych w Kole

Miasto Koło
Rejestracja kandydatów na Prezydenta RP zakończona!
22 godziny temu 2,439

Rejestracja kandydatów na Prezydenta RP zakończona!

Miasto Koło
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [28.03.2025 - 04.04.2025]
23 godziny temu 2,144

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [28.03.2025 - 04.04.2025]

Gmina Przedecz
Budowa chodnika na ul. Polnej w Gminie Przedecz zakończona
1 dzień temu 982

Budowa chodnika na ul. Polnej w Gminie Przedecz zakończona

Gmina Kościelec
Hala sportowa w Kościelcu nabiera nowego wyglądu
1 dzień temu 644

Hala sportowa w Kościelcu nabiera nowego wyglądu

Powiat Kolski
Świadczenie wspierające: komu przysługuje i jakie zmiany czekają w 2025 roku?
1 dzień temu 3,836

Świadczenie wspierające: komu przysługuje i jakie zmiany czekają w 2025 roku?