Psychologia to kierunek wyposażający absolwentów w szczególne umiejętności i rozbudzający kreatywne myślenie. Jej program kształcenia ukierunkowany jest na człowieka - istotę wciąż niezbadaną i zaskakującą, przypominającą wielką “machinę”. Ta “konstrukcja” wymaga ponadprzeciętnych naukowców, chcących się rozwijać i podążających za pędem współczesnych problemów cywilizacyjnych. Aby wykształcić takich “inżynierów dusz” potrzebny jest nowatorski program kształcenia, ale też predyspozycje pretendujących do tej roli.
Od niedawna, uczelnie wyższe mogą kształcić na kierunku psychologia również na poziomie 3-letnich studiów I stopnia. Takich jednak w Polsce jest zaledwie kilka. Wspomniane uprawnienia posiada m.in. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w gdańskim, gliwickim i poznańskim wydziale. W Gdańsku psychologię można studiować już od III 2014 r., zaś w Poznaniu i Gliwicach pierwszy semestr uruchomiony zostanie od X 2014 r., bowiem decyzja MNiSW w czerwcu br. spłynęła na ręce władz Uczelni.
Tym samym zarysowały się doskonałe perspektywy przed chcącymi podjąć to wyzwanie i zająć się w przyszłości diagnozowaniem zjawisk psychologicznych oraz planowaniem i organizowaniem różnych form interwencji psychologicznej - podczas rozwiązywania problemów o charakterze jednostkowym i społecznym. Tych ostatnich niestety nie ubywa, wręcz przeciwnie, można odnieść wrażenie, że mnożą się sytuacje kryzysowe i konfliktowe niemal w każdej sferze życia człowieka - na gruncie osobistym, zawodowym. Stąd Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa zaproponowała kandydatom bardzo szeroki wachlarz specjalności, w ramach których chce kształcić kadry przygotowane do skutecznych działań w obszarze obecnych zagrożeń cywilizacyjnych. Psychologia kryminalistyczno-śledcza, psychologia sytuacji kryzysowych, psychologia mediacji i negocjacji czy psychologia sieci i e-commerce to odpowiedź na wyzwania współczesności, potrzeby rynku pracy, jak i prośby samych zainteresowanych kształceniem. Uczelnia zadbała również o finanse przyszłych studentów, bowiem czesne na wszystkich oferowanych kierunkach, w tym psychologii, jest stałe, niezmienne przez cały okres studiów i bardzo konkurencyjne w stosunku do innych Uczelni (360-370 zł/m-c). Ponadto WSB może się pochwalić bardzo korzystną „taryfą stypendialną”, w ramach której studenci nie tylko są w stanie opłacić swoje czesne, mogą nawet zarobić na studiach.