(0)|
Czytano: 3,183 razy |
przeczytasz w ok. 4 min.
Do Wielkanocy jest już bardzo blisko, najlepiej widać to na ulicach i w różnego rodzaju placówkach handlowych. Kolscy policjanci jak zawsze przed świątecznym szczytem zakupowym apelują, upominają i ostrzegają. Mamy dla Państwa kilka praktycznych porad jak nie paść ofiarą przestępstwa i bezpiecznie spędzić święta.
* Tłok w sklepach, galeriach handlowych czy środkach komunikacji, to doskonała okazja i miejsce działania wszelkiego rodzaju złodziei. Nie dajmy im satysfakcji i odpowiednio zabezpieczmy wartościowe przedmioty.
* Portmonetki czy telefony w tylnych kieszeniach spodni, nie zamkniętych torebkach i saszetkach to dla kieszonkowców najlepiej dostępne miejsca.
* Pamiętajmy aby przy robieniu zakupów nie pokazywać pełnej zawartości portfeli, to nie jest wizytówka, sięgajmy do portmonetek dyskretnie. Nigdy nie wiemy czy ktoś nas nie obserwuje.
* Udając się na zakupy nie zabierajmy ze sobą zbyt dużej gotówki, a jeżeli jest to niemożliwe rozłóżmy ją na kilka mniejszych kwot i umieśćmy w różnych częściach garderoby. Nawet jeśli padniemy ofiarą złodzieja to nie stracimy całej sumy.
* Kolejny element, na który pragniemy zwrócić Państwa uwagę to bardzo często popełniany błąd zapisywania na kartach bankomatowych numerów PIN, jeśli stracimy czy zgubimy taką kartę to nieszczęście prawie gotowe.
Dom
* Zamykanie okien i drzwi w naszych domach czy mieszkaniach to powinien być dobry nawyk. Nawet jeśli opuszczamy lokum na chwilę, ta chwila może wystarczyć złodziejowi.
* Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na święta, przekaż komuś zaufanemu lub rodzinie klucz, aby mógł zapalić światło czy pobrać ze skrzynki pocztowej korespondencję.
* Przed wyjazdem sprawdź czy wyłączone są urządzenia elektryczne, zakręcone krany i zamknięte zawory wody.
W podróży
* Zachowaj czujność na dworcach kolejowych, autobusowych, na przystankach i w środkach komunikacji miejskiej.
* Zwróć szczególną uwagę na swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się ofiarą kieszonkowców.
* Podróżując koleją unikaj pustych przedziałów. Staraj się nie spać w trakcie podróży.
* Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się mieć przy sobie.
* Miły nieznajomy w podróży nie zawsze ma dobre zamiary, bądźmy ostrożni lepiej nie zawierać zbyt zażyłych przygodnych znajomości.
* Przed podróżą własnym autem lepiej sprawdzić jego stan techniczny i usunąć ewentualne niedociągnięcia.
* Jadą gdzieś dalej lepiej wyjechać troszkę wcześniej niż nadmiernie się spieszyć. Na przerwy w podróży nie należy wybierać miejsc odosobnionych.
Kultura w „Lany Poniedziałek”
* Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież.
* Zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy w lany poniedziałek zamierzają dochować tradycji aby zachować stosowny umiar i takt. Wylewanie na przechodniów wody z wiader czy rzucanie woreczkami z wodą z okien bloków lub w samochody - jest czynem zabronionym. W takich przypadkach policjanci będą wyciągać konsekwencje prawne.
Za tego rodzaju wybryki chuligańskie można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu.
Art. 51 kw. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Art. 75 kw § 1. Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 ze złośliwości lub swawoli, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Art. 124 kw § 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.