Przedsiębiorcy nieustannie mierzą się z trudnymi sprawami dotyczącymi biznesu, jak i z poważnymi decyzjami, które są do podjęcia. Jedną z poważniejszych kwestii jest rejestracja znaku towarowego. Posługiwanie się znakiem towarowym oraz stworzonym na potrzeby firmy logo nie generują konieczności jego rejestrowania. Jednak przedsiębiorcy decydują się na zastrzeżenie znaku, ponieważ chcą mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów z nieuczciwymi praktykami i konkurencją, firma będzie mogła się skutecznie bronić. Sprawdź, czym dokładnie jest znak towarowy oraz jak przebiega proces rejestracji!
Rozpoznawalne od miesięcy bądź lat przedsiębiorstwo posiadające swoje logo oraz wiele sukcesów na koncie to niezaprzeczalnie siła napędowa dalszego rozwoju. Z reguły klienci dużo chętniej ufają firmom, które posługują się znanym logo bądź znaną nazwą. Warto jednak wiedzieć, że dopóki dane logo bądź nazwa nie zostaną zastrzeżone, inni przedsiębiorcy mogą wykorzystywać już zarezerwowane oznaczenia. W celu zaniechania tych praktyk przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na zastrzeżenie znaku towarowego.
By odpowiedzieć na pytanie, czym sam w sobie jest znak towarowy, można powiedzieć, iż jest to logo, nazwa firmy, a rzadziej symbol, dźwięk, słowo czy forma przestrzenna, czyli znak towarowy to oznaczenie, które służy do odróżniania jednego produkty czy usługi od drugiego w tej samej branży. Tutaj pojawia się też bardzo ważne pytanie – jak zarejestrować znak towarowy?
Zastrzeżenie znaku towarowego to proces, który składa się z kilku istotnych etapów. Wyróżniamy:
- Zgłoszenie znaku towarowego do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej – ten krok rozpoczyna proces rejestracji. Wymaga on złożenia wniosku poprawnie wypełnionego przez przedsiębiorcę lub pełnomocnika. Dokument powinien trafić do UPRP, EUIPO czy WIPO, w zależności od tego, na jakim obszarze ma zostać zastrzeżony znak towarowy. Nie trzeba działać samodzielnie, możesz to zrobić z naszą pomocą!
- okres badań – krok, który trwa od 2 do 4 miesięcy. Obejmuje wiele istotnych działań w tym badanie poprawności wypełnienia wniosku, istnienie bezwzględnych przesłanek do odmowy rejestracji znaku, a także sprawdzenie, czy zostały uiszczone obowiązkowe opłaty rejestracyjne. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek błędów urząd niezwłocznie wzywa do ich poprawienia. Następnym krokiem jest ujawnienie informacji o wpłynięciu tego konkretnego zgłoszenia. Pojawia się ona w Biuletynie Urzędu Patentowego.
- okres sprzeciwowy – publikacja informacji w BUP automatycznie rozpoczyna okres sprzeciwowy trwający 3 miesiące. W sytuacji, kiedy nie będzie sprzeciwu, urząd rozpocznie etap rejestracji znaku. Jeśli jednak do urzędu wpłynie sprzeciw, rozpocznie się postępowanie sprzeciwowe
- postępowanie sprzeciwowe – jest to czas, w którym osoba trzecia wznosząca sprzeciw przedstawia swoją argumentację potwierdzającą, że owa rejestracja nazwy bądź logo narusza jego wyłączne prawo do znaku towarowego. Wówczas urząd sprawdza wymogi formalne złożonego sprzeciwu i wyznacza dwumiesięczny okres na możliwość ugodowego rozstrzygnięcia sporu tzw. cooling off. W momencie wyrażenia zgody przez obydwie strony, czas ten może zostać przedłużony do 6 miesięcy. W sytuacji, gdy cooling-of nie zaowocuje ugodą, rozpoczęte zostanie postępowanie sporne, w którym osoba wnosząca sprzeciw ma możliwość wykazania nowych faktów oraz dowodów.
- rejestracja znaku towarowego – jeśli wszystkie powyższe etapy zostaną rozstrzygnięte pozytywnie, urząd przystępuje do rejestracji znaku towarowego. Przedsiębiorca otrzyma tzw. decyzję warunkową, która wymaga wzniesienia opłaty za publikację e i 10-letnią ochronę znaku towarowego. Brak terminowych płatności sprawi, że ochrona wygaśnie. W momencie uiszczenia opłat Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne i dokonuje wpisu do rejestru
Podsumowując, proces rejestracji wydaje się dość skomplikowany, jednak finalnie zajmuje około 6 do 8 miesięcy i wszystkie formalności można załatwić z pomocą kancelarii wyspecjalizowanej w tym temacie.