W Dniu Wszystkich Świętych miliony Polaków zapala znicze na grobach bliskich. Chcesz, aby płomień długo się palił? Zwróć uwagę na kilka aspektów, które mogą wpłynąć na trwałość i wydajność zniczy. Oto zbiór praktycznych wskazówek.
Jeśli chcesz wydłużyć palenie się znicza, postaw na produkt dobrej jakości. Znicze na cmentarz różnią się nie tylko kolorem i rozmiarem, ale również materiałem i rodzajem wkładu. Te w szklanych obudowach są cięższe, a więc bardziej odporne na podmuchy wiatru oraz wilgoć, co przedłuża ich czas palenia. Jeśli już decydujesz się na znicze z tworzywa sztucznego, zwróć uwagę na jakość materiału, zwłaszcza na twardość.
Dobrym wyborem na cmentarz są znicze z osłonami chroniącymi płomień (np. w formie lampionów). Takie modele świetnie sprawdzają się na otwartym terenie, który jest bardziej narażony na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Wkład to kluczowy element wpływający na długość palenia się znicza. I tak jak w przypadku zniczy, również i wkłady występują w kilku rodzajach. W sklepach znajdziesz wkłady: parafinowe, stearynowe, olejowe oraz wkłady LED.
Wkłady parafinowe cieszą się ogromną popularnością, jednak ich jakość może się różnić. Wypróbuj kilka z nich i oceń jakość. Na tej podstawie zainwestuj we wkład wykonany z dobrej jakości parafiny – taki, który nie tylko będzie palił się równomiernie, ale także dłużej.
Dobrym wybory są wkłady olejowe. Dlaczego? Olej pali się dłużej niż parafina. Niestety są one droższe, ale za to trwałość rekompensuje wyższą cenę. Jeśli natomiast należysz do osób z ekologicznym podejściem do palenia zniczy, zwróć uwagę na wkłady LED, które mogą świecić nawet przez kilka tygodni, wymagając jedynie wymiany baterii. Nie musisz martwić się o wiatr czy deszcz, bowiem takie świeczki na baterie do zniczy są odporne na warunki atmosferyczne.
Nie tylko jakość zniczy i wkładów wpływa na żywotność płomienia. Ważne jest również odpowiednie rozstawienie świec na grobie. Jeśli planujesz postawić na nagrobku większą ilość zniczy, zwróć uwagę na to, aby nie były one zbyt blisko siebie. Zbyt gęsto ustawione znicze mogą przyczynić się do przegrzewania się wkładów, co skróci ich czas palenia.
Ponadto pamiętaj, aby znicze nie były ustawione w miejscach, gdzie mogą zostać przewrócone przez wiatr lub uszkodzone przez deszcz, co również wpłynie na ich trwałość.
Jeśli odwiedzasz cmentarz w szczególnie wietrzny dzień, rozważ zakup osłon przeciwwiatrowych, które można nałożyć na znicze. Osłony te nie tylko chronią płomień przed zgaśnięciem, ale także pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę wokół płomienia, co wydłuża czas palenia.
Brud i resztki parafiny z poprzednich wkładów mogą negatywnie wpływać na czas palenia się nowych. Miej to na uwadze i jeszcze przed włożeniem nowego wkładu, upewnij się, że miejsce jest czyste i wolne od zanieczyszczeń. Regularnie usuwaj resztki starej parafiny, która może powodować nierównomierne palenie się nowego wkładu, co skraca jego czas działania.