Klimatyzacja domowa to w ostatnich latach jeden z najczęściej wybieranych sposobów modernizowania domów i mieszkań, który pozwala dostosować warunki wewnątrz domu do tych, które panują latem na zewnątrz. Okresy letnie dają się nam coraz bardziej we znaki, dlatego klimatyzacja wydaje się naturalną inwestycją. Jak jednak sprawić, by korzystając z dobrodziejstwa klimatyzowanego mieszkania, nie generować nadmiernych kosztów wykorzystania energii? Sprawdźmy to.
Odpowiednia moc domowej klimatyzacji to czynnik kluczowy dla efektywnego zarządzania wydatkami energetycznymi związanymi z działaniem tej technologii. Już na etapie wyboru konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak wielkość pomieszczenia klimatyzowanego i jego specyfika, uwzględniająca wykorzystaną izolację. W tym obszarze zasada jest prosta – im większa powierzchnia, tym moc klimatyzatora również powinna być większa, jednak bardzo dobra izolacja budynku będzie wymagała większej mocy urządzenia, by przedostawać ciepło lub chłodzenie na zewnątrz.
Oprócz powierzchni warto pod uwagę wziąć także wysokość pomieszczenia. Wymagają one większej mocy ze względu na znaczną objętość powietrza niezbędnego do ochłodzenia lub ogrzania. Z mocą klimatyzacji nie należy przesadzać, gdyż to prowadzi do przepłacania na rachunkach za prąd. Jeśli mamy kłopoty z odpowiednim doborem urządzenia o konkretnej mocy, jeszcze przed zakupem skonsultujmy się ze specjalistą, który pomoże w podjęciu decyzji, co w dłuższym okresie może zaważyć na zadowalających kosztach eksploatacji. Montaż klimatyzacji Poznań powinien być również umiejscowiony w starannie wybranym miejscu, co zwiększy wydajność całego rozwiązania.
Sprawdźmy teraz skuteczne sposoby na obniżenie rachunków z tytułu korzystania z klimatyzacji. Jest ich bardzo wiele i jedynie konsekwencja i samodyscyplina w ich stosowaniu pozwoli nam cieszyć się idealną temperaturą przez cały rok bez nadmiernych wydatków. Przede wszystkim ustawienie odpowiedniej temperatury. Często, w upalny dzień, po powrocie do domu marzymy tylko o jednym – uruchomieniu klimatyzacji na możliwie jak najniższą temperaturę. Regularne stosowanie takiego zabiegu prowadzi do dużego zużycia energii. Stosujmy złotą zasadę utrzymywania temperatury od 24 do 26 stopni Celsjusza w gorących miesiącach. Kolejny podstawowy błąd to pozostawienie uruchomionej klimatyzacji pod naszą nieobecność. To idealny przykład pieniędzy wyrzuconych w błoto. By temu przeciwdziałać, wykorzystajmy specjalne funkcje timerów, które pomogą ustawić konkretny czas i godzinę włączenia i wyłączenia urządzenia.
Mówiąc o specjalnych funkcjach, nie wolno zapominać o trybie oszczędzania energii. Dzisiaj zdecydowana większość systemów klimatyzacji posiada taki moduł, dzięki czemu urządzenie będzie minimalizować zużycie energii. W wielu przypadkach uruchomienie klimatyzacji w ogóle nie będzie konieczne – wystarczy wykorzystać naturalne, darmowe rozwiązania, jakim jest odsłonięcie zasłon czy otwarcie okien pozwalających na naturalne wentylowanie pomieszczenia. Tak niewiele potrzeba, w skali roku zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na rachunkach za prąd.
Myśląc realnie o zmniejszeniu rachunków za klimatyzację, warto mieć świadomość wpływu, jaki na ogólną wydajność działania urządzenia ma jego kondycja. Dlatego też bez względu na to, czy widzimy realne problemy, czy też nie, naszym obowiązkiem jest wykonanie cyklicznych serwisów i konserwacji urządzenia. Przegląd systemu klimatyzacji zapewnia nie tylko prawidłowe i wydajne działanie, ale także przeciwdziała potencjalnym, ukrytym problemom z działaniem urządzenia, co może mieć wpływ na podwyższone rachunki za prąd. Zależy nam na niskich rachunkach za prąd? Pamiętajmy o regularnym serwisie klimatyzacji.