(3)|
Czytano: 10,641 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Kompleks kościoła i klasztoru ojców bernardynów w Kole swoją historią sięga XV wieku. Dziś, te zabytkowe obiekty są bardzo zniszczone i potrzebują jak najszybszej renowacji.
Kościół i klasztor bernardynów w Kole został ufundowany w 1466 r. przez Jana Hińczę z Rogowa. Rozpoczął on budowę klasztoru za zgodą króla Kazimierza Jagiellończyka na wyspie rzeki Warty. Kościół pierwotnie został wzniesiony w stylu gotyckim i był pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Wśród wielu fundatorów należne miejsce zajmuje księżna Anna Sochaczewska – po śmierci pochowana w kościele.
Częste wylewy rzeki Warty i powodzie naruszały fundamenty kościoła i klasztoru co groziło katastrofą budowlaną. Dlatego też w 1751 r. przystąpiono do koniecznych prac przebudowy klasztoru, natomiast w 1773 r. rozebrano stary kościół i wybudowano nowy. Prace te zakończono w 1788 r. konsekracją stojącej do dziś świątyni, której dokonał bp Józef Korytowski.
Całość obiektu na przestrzeni wieków była gruntownie odnawiana i restaurowana. W latach 1990- 96 przeprowadzono renowację wnętrza kościoła, polichromii oraz wymieniono tynki zewnętrzne kościoła. Obecny stan techniczny klasztoru jest bardzo zły. W ostatnich latach po wzmocnieniu murów i elementów konstrukcyjnych klasztoru aktualnie istnieje nagląca potrzeba wykonani kolejnych prac konserwatorskich. Należy w szybkim czasie wykonać prace polegające na częściowej wymianie więźby dachowej i pokrycia całego dachu blachą miedzianą, gdyż stara blacha koroduje i dach przecieka w wielu miejscach. Z tego powodu występują duże zacieki sklepień nad częścią mieszkalną klasztoru. Ponadto należy wymienić wszystkie okna i wykonać elewację budynku klasztornego i elewację na frontonie kościoła. Wszystko to wymaga podjęcia natychmiastowych prac konserwatorskich.
Gospodarze obiektu dokładają wszelkich starań – przy współpracy i pomocy ludzi dobrej woli, aby ten cenny zabytek odzyskał swój pierwotny, piękny wygląd. Potrzebą jest, aby obiekt mógł dalej służyć mieszkańcom Koła, być z dumą prezentowany turystom i zachowany dla następnych pokoleń.
Szczegóły dotyczące sposobu przekazania kolskim bernardynom pomocy materialnej można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej: http://www.kolo.bernardyni.pl/index.html
Oczywiście jestem w 100% za rotowaniem zabytków bo to nasz obowiązek, tylko boli mnie fakt że kościół zamiast korzystać ze swojego wielomilionowego majątku cały czas oczekuje jałmużny...