Poznań to miasto chętnie odwiedzane przez miłośników historii i przyrody, na których czeka tu wiele atrakcji. Bliskość Wielkopolskiego Parku Narodowego i piękne widoki na dolinę Warty przyciągają, podobnie jak spora ilość zabytków. Stolica Wielkopolski, jedno z najważniejszych miast na Szlaku Piastowskim i jeden z tych grodów, w których rodziło się państwo polskie – tak można określić Poznań. Co koniecznie trzeba zobaczyć na terenie tego miasta?
Ostrów Tumski to miejsce, w którym zaczyna się historia Poznania i państwa polskiego. Przypominają o tym liczne zabytki i muzea, które warto odwiedzić. Uwagę przyciąga m.in. kościół Najświętszej Marii Panny z XV wieku, zbudowany w miejscu palatium Mieszka I oraz budynek Akademii Lubrańskiego, dziś służący jako siedziba Muzeum Archidiecezjalnego. Na Ostrowie Tumskim czeka też Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz poznańska katedra, w której znajduje się Złota Kaplica (miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego).
Poznański rynek to piękne kamieniczki z kolorowymi elewacjami oraz ratusz, który przyciąga bogato zdobionymi elewacjami oraz koziołkami. To również pomnik Bamberki, który ma przypominać o osadnikach sprowadzonych do Poznania z niemieckiego Bambergu oraz dawny Odwach, w którym obecnie mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego – jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach tej części kraju.
Dzielnica Cesarska to magiczny skrawek Poznania, na terenie którego nie brak budowli o wyjątkowo reprezentacyjnym charakterze. Większość z nich powstała jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, tworząc unikalny kompleks. O czasach pruskich przypomina m.in. gmach Teatru Wielkiego oraz zabudowania uniwersyteckie (w tym Collegium Maius). Wizytówką tej dzielnicy jest jednak Zamek Cesarski, zbudowany dla cesarza Wilhelma II. To najmłodsza rezydencja cesarska w Europie, do dziś zachwycająca swoją formą i rozmiarami. Obecnie w jego murach ma swoją siedzibę Centrum Kultury Zamek, które przyciąga ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi.
Na przebieg II wojny światowej duży wpływ miały osiągnięcia polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. To właśnie tym matematykom udało się złamać kod Enigmy. O ich osiągnięciach przypomina m.in. pomnik z niewielką wystawą oraz Centrum Szyfrów Enigma, które przyciąga nowoczesną wystawą. Centrum może się też pochwalić ciekawymi budynkami. Pierwszy z nich to gmach Intendentury pruskiej, w którym trwały prace nad złamaniem Enigmy, drugi to dawna siedziba KW PZPR, mocno związana z wydarzeniami Poznańskiego Czerwca.
Rogale Świętomarcińskie to najsłynniejszy przysmak Poznania, który od 2014 roku może się pochwalić własnym muzeum. Mieści się ono przy Starym Rynku, w murach jednej z najstarszych kamienic na terenie miasta. W miejscu tym można poznać miejskie legendy (m.in. o słynnych koziołkach) oraz zobaczyć, jak powstają słynne rogale i nacieszyć się ich smakiem.
Kto po zwiedzaniu miejskich zabytków zechce pospacerować wśród zieleni i odpocząć nad wodą, ten może wybrać się na spacer w rejonie Jeziora Maltańskiego. Ten sztuczny zbiornik powstał w latach 50. XX wieku i szybko stał się bardzo ważnym miejscem dla Poznaniaków. Dziś czekają tu liczne atrakcje, m.in. tory kajakarskie, wyciągi narciarskie oraz ścieżki spacerowe i rowerowe. Turystów kuszą też Termy Maltańskie oraz zoo, nie lada gratką jest też przejażdżka Maltanką – parkową kolejką, która kursuje między ogrodem zoologicznym a rondem Śródka.
Po więcej fantastycznych atrakcji w Poznaniu warto zajrzeć na podroztrwa.pl/poznan-atrakcje/