Fotowoltaika od kilku lat cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, co wynika z jej opłacalności. Jak wygląda ona w praktyce? O czym warto pamiętać decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak wspomniano we wstępie, fotowoltaika cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, a trend ten utrzymuje się już od kilku lat. Przyczynia się do niego nie tylko aspekt ekologiczny, ale również opłacalność fotowoltaiki. Jak wygląda ona w praktyce? Otóż, jest ona uzależniona przede wszystkim od wielkości zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Wynika to z faktu, że im będzie ono wyższe, tym szybciej zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne, a co za tym idzie, instalacja zacznie na siebie zarabiać. Obliczenie opłacalności wymaga zatem wykonania audytu energetycznego, który pozwoli określić zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym. Znając je można obliczyć rentowność inwestycji, co umożliwia między innymi kalkulator fotowoltaiki. W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że chcąc zwiększyć opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne warto zainwestować również w pompę ciepła, która będzie zasilana przez prąd wyprodukowany przez własną instalację. W efekcie ogrzewanie budynku może być darmowe, co pozwoli zmniejszyć koszty jego eksploatacji.
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto pamiętać o tym, by dopasować parametry instalacji do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki danego budynku. W efekcie będzie ona działała wydajnie i zaspokoi określone wcześniej zapotrzebowanie na energię elektryczną. Bardzo ważne jest także to, by instalacja została odpowiednio zaprojektowana, co wymaga zdecydowania między innymi o tym, czy będzie ona znajdowała się na dachu budynku, czy może na specjalnym stelażu usytuowanym na gruncie. W obu przypadkach należy zadbać również o odpowiednie usytuowanie paneli względem słońca oraz właściwym kącie ich nachylenia, ponieważ oba wymienione aspekty bezpośrednio wpływają na nasłonecznienie, a co za tym idzie, ilość energii pozyskiwanej ze słońca. Bardzo ważne jest także zapobieganie zacienieniu paneli fotowoltaicznych, co może wymagać wycięcia drzew znajdujących się na działce lub przycięcia ich gałęzi.
Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę uzależniona jest nie tylko od wydajności pracy instalacji, ale również kosztu jej zakupu i montażu. W związku z tym warto pamiętać o tym, że inwestycję tego typu można sfinansować nie tylko z własnych środków, ale również dzięki skorzystaniu z różnego rodzaju dofinansowań, które są oferowane zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Uzyskując je można zmniejszyć koszt inwestycji, a co za tym idzie, znacznie skrócić okres zwrotu.
Podsumowując należy stwierdzić, że decydując się na fotowoltaikę warto wykonać odpowiedni projekt, ponieważ to właśnie dzięki niemu instalacja będzie działała wydajnie. Przyspieszy to zwrot z inwestycji, a co za tym idzie, osiągnięcie pierwszych oszczędności.