Przedsiębiorcy często stoją przed ważną decyzją, jaką jest finansowanie zakupu samochodu. Jedną z możliwych opcji jest leasing, którego koszty zależą od m.in. rodzaju działalności, formy opodatkowania oraz rejestracji działalności w VAT. Sprawdź, jak wykorzystać kalkulator leasingu samochodu do analizy jego finansowania.
Leasing to forma finansowania, w której firma leasingowa (leasingodawca) udostępnia swojemu klientowi (leasingobiorca) samochód do użytkowania przez określony czas. W zamian leasingobiorca zobowiązuje się do comiesięcznych opłat.
Leasing podzielić można na dwa rodzaje:
Która forma finansowania jest opłacalna? Czy leasing jest w porządku w przypadku twojej firmy? Aby to ocenić, należy zwrócić uwagę m.in. na:
Kalkulator leasingu samochodu to narzędzie online, które pozwala łatwo określić korzyści podatkowe. Dzięki niemu możesz obliczyć, ile podatku VAT, PIT i składki zdrowotnej możesz odliczyć od leasingu auta firmowego. W ten sposób poznasz realny koszt leasingu samochodu osobowego – zarówno miesięczne raty, jak i koszt całkowity.
Jak poprawnie skorzystać z kalkulatora leasingu samochodu?
Po zakończeniu umowy leasingowej możesz wykupić samochód. Jeśli wycofasz go jednak z działalności (przed upływem 5 lat, po roku wykupienia), będziesz musiał zapłacić podatek. W przypadku, gdy wykupisz pojazd do firmy, uznany on zostanie za środek trwały w działalności.
Co jeszcze warto wiedzieć o opłacalności finansowania samochodu w firmie?
Aby wybrać najlepszą opcję, nie skupiaj się wyłącznie na wysokości rat – uwzględnij wszystkie opłaty. Sprawdź też, czy umowa pozwoli ci przedłużyć okres leasingu lub zmniejszyć raty. Poznanie różnych ofert ułatwi wykorzystanie kalkulatora leasingu samochodu.