Umowa najmu nieruchomości jest zawierana między właścicielem nieruchomości a lokatorem. Aby była ważna, musi zawiera kilka istotnych informacji. W celu zawarcia jej zgodnie z prawem, ważne, aby nadzór nad jej treścią sprawowała profesjonalna kancelaria prawna. Warto korzystać z pomocy specjalistów.
Umowa najmu nieruchomości jest sporządzana w formie pisemnej. Muszą w niej znaleźć się dane osobowe właściciela nieruchomości, a także najemcy oraz wszystkie podstawowe dane dotyczące warunków najmu, czyli m. in. dokładny adres nieruchomości. Nie może zabraknąć także szczegółowych zasad współpracy ustalonych między stronami.
Zgodnie z prawem, wszystkie kwestie, które nie zostaną zawarte w umowie, będą podlegały regulacjom ogólnych przepisów prawa. Zastosowanie znajdują w takim przypadku głównie ustawa o ochronie praw lokatorów oraz Kodeks cywilny. Warto ich przestrzegać, aby nie narazić się na długotrwały proces sądowy.
Umowa najmu nieruchomości powinna zawierać dane obu stron ją podpisujących. Są to imię i nazwisko właściciela lokalu mieszkalnego, imię i nazwisko najemcy, PESEL obu stron, serię i nr dowodu tożsamości. Jeżeli jedna ze stron jest przedsiębiorcą, niezbędne jest wprowadzenie numeru NIP oraz nazwy firmy.
Umowa najmu nieruchomości musi także zawierać opis przedmiotu najmu, czyli samej nieruchomości. To oznacza, że musi tam znaleźć się jej adres, powierzchnia użytkowa, wyposażenie lokalu, stan techniczny lokalu, charakter pomieszczeń oraz ich przeznaczenie do konkretnego użytkowania.
W umowie najmu muszą znajdować się także kwestie dotyczące długości trwania umowy, a także obowiązki najemców i wynajmujących, wysokość czynszu, z ewentualnym zaznaczeniem, że może ulec zmianie, opłaty eksploatacyjne, a także rachunek bankowy, na który należy wpłacać ustalone kwoty. Określone są również terminy płatności, wysokość kaucji, a także warunki wypowiedzenia umowy.
Przy podpisywaniu umowy najmu nieruchomości obie strony powinny pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dla właściciela najistotniejsze powinno być określenie czasu trwania umowy oraz wysokości pobieranych opłat. Właściciel zobowiązuje się wobec najemcy samodzielnie pokrywać koszty wszelkich napraw i przeprowadzać remonty.
Ważną kwestią jest wysokość kaucji. W przypadku zwykłej umowy, kwota ta zazwyczaj nie przekracza trzykrotności czynszu za dany lokal. Środki muszą być zwrócone najemcy po zakończeniu umowy, chyba, że w mieszkaniu doszło do istotnych uszkodzeń lub najemca posiada zaległości wobec właściciela.
Umowa najmu nieruchomości, która jest sporządzona zgodnie z prawem, powinna być przygotowana pod okiem kancelarii prawnej specjalizującej się w tego typu zagadnieniach. Dzięki temu właściciel mieszkania ma pewność, że dopilnowane zostały wszystkie kwestie formalne dotyczące bezpiecznego wynajmu.