Rodzice wyprawiający dziecko do szkoły prędzej czy później muszą stanąć przed wyborem zakupu odpowiedniego plecaka lub tornistra. Rodzice decydujący się na tę drugą opcję z pewnością zastanawiają się nad parametrami wyróżniającymi dobry tornister spośród setek modeli. Sprawdźmy, jak dokonać wyboru, aby tornister służył dziecko przez parę lat.
Wielu z nas pamięta je z własnego dzieciństwa – wielkie kwadratowe pudełka noszone przez nas czy przez naszych kolegów. Tornister niewątpliwie i bezsprzecznie cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów zerówek i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Co przesądza o tej popularności? Otóż sekret leży w kształcie i konstrukcji. Ten kwadratowy (często również prostokątny) kształt wyznaczony usztywnianymi ścianami, zamykany na wieczko dzięki specjalnym zamkom bądź zatrzaskom, posiadający regulowane szelki, wyłożony miękką pianką, a często też wyposażony w specjalny pas na klatkę piersiową, ma za zadanie uchronić dziecko przed garbieniem się. Nic zatem dziwnego, że tornistry wciąż cieszą się poważaniem, a swoją drogą, wybierają je również licealiści i studenci. Jakie są cechy dobrego tornistra?
Kupując tornister, musimy zwrócić uwagę na szereg istotnych cech. Z racji, że dzieci bywają mocno przeciążone, musimy dążyć do tego, aby tornistry były lekkie. Ich waga nie powinna przekraczać kilograma. Rozpoznawalną cechą tornistra jest to, że komora dzieli się na przegródki, tak aby móc w nich schować podręczniki, książki i zeszyty. Chociaż wnętrze jego jest bardzo pojemne, nie zapominajmy o dodatkowych tylnych kieszeniach ani o specjalnym miejscu na bidon czy wodę. Tornister musi być wykonany z trwałych, wytrzymałych, wodoszczelnych materiałów, w końcu musi posłużyć dziecko przez dłuższy czas. Równie cenną cechą będzie możliwość regulacji szelek, tak by dziecko samodzielnie mogło dostosować tornister pod swoje potrzeby. Niektóre modele wyposażone są w kółka i rączkę, dzięki czemu dziecko może poruszać się z tornistrem tak jak z walizką. Naprawdę ciężki bagaż świetnie sprawdzi się w takim wykonaniu, przy czym tu też trzeba się zastanowić, czy kółka sprawdzą się w terenie. Jeśli szkoła leży blisko, a obszar do pokonania wyłożony jest gładkim asfaltem, warto rozważyć tornister na kółkach. Jeśli jednak wiedzie przez dziurawe drogi, w których jesienią zbierają się kałuże, a zimą błoto, ten model może nie być najlepszym rozwiązanie.
Konkurencją dla tornistrów są plecaki, zwykle lżejsze o nieco bardziej estetycznym kształcie. Rodzice zwracają uwagę, że szczególnie drobnej budowy dzieci bywają przeciążone i wizualnie przygniecione tornistrem. W przypadku maluchów faktycznie lepszy może okazać się plecak. Nie powinniśmy się jednak martwić o estetykę wykonania tornistrów, ponieważ mając silną konkurencję w postaci plecaków, ich projekty bywają bardzo zmyślne, wykorzystując motywy znanych filmów, bajek i gier.