Masz samochód osobowy zarejestrowany w Polsce, a wybierasz się w daleką wakacyjną podróż. Nie jesteś pewien, czy masz obowiązkowe wyposażenie? Koniecznie sprawdź, jakie elementy wyposażenia pojazdu samochodowego są obowiązkowe i najważniejsze dla każdego kierowcy.
W naszym kraju obowiązkowe wyposażenie pojazdu obejmuje tylko 3 elementy:
Taka gaśnica służy do gaszenia pożarów z grup: A, B i C, czyli: ciał stałych, łatwopalnych cieczy oraz gazów. Przyrząd do gaszenia pożaru musi ważyć min. 1 kg oraz powinien być umieszczony w łatwodostępnym miejscu.
Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą wozić w samochodzie dowodu rejestracyjnego oraz papierowego potwierdzenia ważnośc iubezpieczenia OC. W razie kontroli drogowej policja ma elektroniczny dostęp do tych dokumentów za pomocą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Od 5 grudnia 2020 r. zniesiono również obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w samochodzie, co jednocześnie umożliwia aplikacja mObywatel.
Z pewnością warto mieć apteczkę na wypadek udzielenia pierwszej pomocy sobie i innym poszkodowanym w czasie np. wypadku. Ważne jest również posiadanie kamizelki odblaskowej.
A co powinno znajdować się w apteczce?
Zgodnie z Konwencją Wiedeńską, samochód musi być wyposażony w elementy, które są obowiązkowe w kraju zarejestrowania pojazdu. Jeśli chcemy uniknąć konsekwencji finansowej i innych kar nałożonych przez funkcjonariuszy policji, przed wyjazdem do danego kraju zapoznajmy się z panującymi tam zasadami ruchu drogowego i poznajmy obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu.
Polisa zawarta w Polsce jest uznawana na terytorium Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
To międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy dla posiadacza pojazdu mechanicznego, świadczący o tym, że jest on objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju, w którym jej posiadacz przebywa, a który należy do Systemu Zielonej Karty
Należy ją posiadać, podróżując samochodem w 10 krajach:
PAMIĘTAJ! Przed długą podróżą zapoznaj się z warunkami przebiegu podróży, sprawdź jakie są dostępne miejsca postojowe, wyszukaj informacji o autostradach, upewnij się czy wyposażenie Twojego pojazdu jest całkowite i zapoznaj się z przepisami ruchu drogowego w danych państwach. Bądź ostrożny!