W ostatnim czasie zapoznaliśmy Was z nowym cyklem artykułów na temat turystycznych inspiracji w gminach naszego powiatu. Przedstawiliśmy Wam już gminę Grzegorzew, więc teraz kolej na kolejną, zapowiedzianą już wcześniej gminę Kościelec.
Kościelec w czasach wczesnośredniowiecznych Kościelec był dużą miejscowością. Pierwsi Piastowie utworzyli tu lokalny ośrodek administracji królewskiej ze starostą na czele. Kościelec był siedzibą klucza dóbr królewskich (królewszczyzn). Te wszystkie argumenty zadecydowały o wybudowaniu tu w I połowie XII wieku kamiennego kościoła i utworzeniu parafii z proboszczem na czele. Jednonawowa świątynia z półkolista apsydą wzniesiona jest z wapiennego piaskowca.
Najstarsza wzmianka historyczna o Kościelcu, zawarta w dokumencie z 1362 r., nazywa miejscowość Kościołem. Kamienna świątynia została wybudowana we wsi już w pierwszej połowie XII wieku, musiała więc być to już w średniowieczu duża i zamożna osada. Była własnością książęcą, a później królewską, stanowiąc centrum klucza folwarków w starostwie kolskim. W 1823 r. oddano do użytku szosę z Warszawy, która rozwidlała się tutaj na Kalisz i Poznań. W 1836 r. car nadał majątek kościelecki gen. jazdy hrabiemu Kreutzowi, wsławionemu w walkach przeciwko Polakom w czasie powstania listopadowego. On to właśnie dowodził oddziałem, który zdobył redutę Ordona. Po odzyskaniu niepodległości majątek został przejęty przez rząd polski. W latach 1920-1939 istniała we wsi żeńska szkoła rolnicza. W latach niemieckiej okupacji nazwa miejscowości została zmieniona na Kirchdorf. Współczesne oblicze wsi kształtują placówki rolnicze. Kościelec jest siedzibą oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, do którego zadań należy m.in.: adaptacja i wdrażanie do produkcji rolnej wyników prac naukowych oraz udzielania szerokiego poradnictwa ze wszystkich dziedzin gospodarki rolnej. Co roku na przełomie czerwca i lipca w tutejszym parku organizowane są targi rolnicze. We wsi mieści się także rolnicza szkoła ponadpodstawowa i liceum sztuk plastycznych.
wzniesiony został w połowie XII wieku. Później był trzykrotnie gruntowanie przebudowywany, w 1600, 1760 i w pierwszej dekadzie XXI wieku. orientowany. Romańskie prezbiterium jest murowane z kostki granitowej. Część ta jest salowa, zamknięta niższą i nieco węższą apsydą. Przy części romańskiej od północy przylegają zakrystia i skarbczyk. Obiekt położony jest na Szlaku Romańskim.
zabytkowy, eklektyczny pałac w Kościelcu. Początkowo pałac był siedzibą rodu von Kreutzów, od 2017 roku jest siedzibą Liceum Sztuk Plastycznych. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 16 września 1968 roku.
Na rozwidleniu dróg wznosi się klasycystyczny zajazd pocztowy z przełomu XVIII i XIX wieku. Składa się on z budynku mieszkalnego i dwóch pawilonów mieszczących się niegdyś stajnie, ustawionych skośnie po jego bokach. Obecnie w budynku mieszkalnym jest urządzona stylowa restauracja. W jednym z pawilonów mieści się filia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, które urządziło tutaj ciekawą salę pamiątek z ekspozycją obrazującą historię usług pocztowych.
Niecały kilometr na południe od Dobrowa, przy drodze gruntowej na obszarze dawnych rozlewisk Warty i Teleszyny, wznosi się drewniana kaplica bł. Bogumiła z 1788 roku. Wedle tradycji, powstała w miejscu, w którym znajdowała się pustelnia cudotwórcy. Wewnątrz stoi ołtarz z początku XIX wieku, dwie barokowe rzeźby św. Wojciecha i jednego z papieży oraz sarkofag Bogumiła z rzeźbą (1890 r.) dłuta znanego artysty krakowskiego – Antoniego Kurzawy.
Po północnej stronie drogi krajowej położony jest rozległy (12 ha) park krajobrazowy z kilkoma prospektami widokowymi, założony w drugiej połowie XIX wieku. Rosną w nim m.in. dwa drzewa - pomniki przyrody: cis pospolity o obwodzie 100 cm i dąb szypułkowy o obwodzie 500 cz. Na skarpie doliny Kiełbaski znajduje się eklektyczny pałac wzniesiony przez hrabiego Aleksandra von Kreutza. Ponadto w parku wznoszą się romantyczne ruiny, jest w nim też meczet i minaret oraz sztuczna grota wyłożona tufem wulkanicznym przywiezionym z Sycylii.
W lesie we wsi Tury, nieopodal Dąbrowic Starych w czasie okupacji hitlerowskiej, 27 lutego 1940 r., Niemcy zamordowali w lesie 35 Polaków, przywiezionych z więzienia sądowego w Koninie. Zostali oni pochowani w zbiorowej mogile w miejscu egzekucji. Do dnia dzisiejszego w tym miejscu znajduje się mogiła, gdzie odbywają się coroczne uroczystości patriotyczne 11 listopada.
KOŁO - DOBRÓW - POLICE MOSTOWE - POLICE RUSZKOWSKIE - POLICE ŚREDNIE - BIAŁKÓW KOŚCIELNY - LESZCZE - LESZCZE II - DĄBROWICE - TRZĘŚNIEW MAŁY - TRZĘŚNIEW - WAKOWY - OCHLE - DZIERAWY - KOŁO. (Istnieje możliwość skrócenia trasy szlaku z Białkowa Kościelnego przez Kościelec i wałem rzeki Warty do Koła - kolor żółty).
Malowniczy krajobraz gminy przyciąga wielu turystów. Pałac Kreutz, szlak romański i coroczne targi rolnicze przynoszą sławę gminie. W gminie Kościelec znajdują się liczne trasy rowerowe, malownicze wioski, dolina rzeki Warty. Zwiedzając okolicę można często spotkać wypasające się zwierzęta na zielonych pastwiskach, bo wielu mieszkańców zajmuje się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt.
A Ty byłeś kiedyś w Kościelcu rowerem lub okolicznych miejscowościach? Jeśli nie to koniecznie wpadnij! Do zobaczenia!
Informacje dot. zwiedzania Pałacu: https://www.gov.pl/web/plastykkoscielec/zwiedzanie-palacu