Nowa praca stwarza nowe perspektywy rozwoju i zarobków. Jeśli pomyślnie przeszliśmy proces rekrutacji, czeka nas podpisanie, a wcześniej negocjacja umowy. Zgadza się, umowy można negocjować – zapytać o szczególnie niejasne punkty, dopytać o pozapłacowe benefity. Jakie są inne kwestie, o których powinien pamiętać pracownik? Sprawdźmy.
Pracodawca na potrzeby spisania umowy ma prawo zażądać od przyszłego pracownika dokumentów potwierdzających faktyczne kompetencje nowozatrudnionego. Jest to forma zabezpieczenia. Na rozmowie kwalifikacyjnej można mówić wiele rzeczy, jednak to, co na papierze nadaje naszym słowom więcej wiarygodności. Zatem warto przygotować świadectwa pracy, zaświadczenia i certyfikaty, które potwierdzą nasze doświadczenie zawodowe, a także inne kompetencje. Kolejnym dokumentem, którego pracodawca może wymagać (choć nie musi, jeśli charakter pracy nie pozostaje w związku ze zdrowiem), jest orzeczenie lekarskie mające stwierdzić ewentualne przeciwwskazania uniemożliwiające nam podjęcie pracy na danym stanowisku. Istotnym dokumentem jest również kwestionariusz osobowy zawierający dane potrzebne do umieszczenia ich w umowie (data urodzenia, PESEL, miejsce zamieszkania, numer dowodu i legitymacji w przypadku osób uczących się). Przyjmuje się, że w jeśli umowa nie wskazuje czasu pracy, wówczas jest to umowa na czas nieokreślony, to znaczy będzie trwała tak długo, jak długo pracodawca i pracownik zechcą współpracować. Warto pamiętać, że pracodawcy przysługuje możliwość likwidacji miejsc pracy z przyczyn niezależnych od pracowników i w takim wypadku przysługuje im prawo do odprawy pieniężnej, o której można więcej przeczytać przykładowo na stronie: https://aleo.com/pl/blog/kiedy-i-na-jakich-zasadach-przysluguje-prawo-do-odprawy-pienieznej/.
Prawa pracownicze w Polsce reguluje Kodeks Pracy i mówi wyraźnie, iż dokument, a więc umowa, powinien precyzyjnie określać zakres obowiązków pracownika, miejsce i czas wykonywanej pracy oraz wynagrodzenie, które nie może być niższe niż najniższa krajowa. Umowa ta powinna gwarantować pracownikowi pracę w higienicznych warunkach, zgodnych z zasadami BHP. Nieważne zatem, czy pracujemy stacjonarnie w kraju, czy skusiła nas praca zdalna za granicą, pracownik ma prawo domagać się bezpiecznych warunków pracy. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed podpisaniem umowy warto dopytać o szczegóły tych kwestii, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności.
Dodatkowo możemy dowiedzieć się np. na stronie https://radiopoznan.fm/informacje/materialy-sponsorowane/informacja-o-warunkach-zatrudnienia-co-warto-wiedziec-na-temat-tego-dokumentu, że pracodawca ma siedem dni na dostarczeniu pracownikowi informacji o warunkach współpracy, czyli zatrudnienia. Jest to jego obowiązek. Taki dokument reguluje też kwestie długości urlopu wypoczynkowego, dlatego, jeśli pracodawca zwleka z wypełnieniem tego obowiązku, powinien być to dla nas sygnał potwierdzający to, czy na pewno firma spełnia standardy rzetelnej i wiarygodnej.