Bezchmurnie 5.6

Jakie konto firmowe wybrać?

Autor: Partner 29 Czerwiec 2023 przeczytasz w ok. 5 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Jakie konto firmowe wybrać?
© freepik.com
(0) | Czytano:
1,671 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Rachunek firmowy to rozwiązanie, które usprawnia prowadzenie działalności gospodarczej i pomaga w zarządzaniu budżetem przedsiębiorstwa. Przy wyborze tego produktu bankowego należy kierować się kilkoma kwestiami. Na uwagę z pewnością zasługują koszty utrzymania konta oraz korzyści, jakie zapewnia jego otwarcie. Którym aspektom należy przyjrzeć się podczas analizy ofert i jak znaleźć najbardziej atrakcyjny rachunek?

R E K L A M A
0
Czytano:
1,671 razy
Udostępnij

Rachunek firmowy a konto osobiste – różnice

Rachunek firmowy i osobisty to dwa różne konta. Podstawową różnicą pomiędzy tymi produktami jest ich adresat. Konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – jest przeznaczone dla osób fizycznych. Oznacza to, że może go otworzyć każda osoba posiadająca zdolności do czynności prawnych. ROR-y są więc najczęściej wybieranym produktem bankowym.

Nieco rzadziej w instytucjach finansowych zakłada się rachunek firmowy. Wszystko dlatego, że jest on przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców. Za jego sprawą da się rozliczać biznesowe transakcje i kontrolować budżet swojej działalności gospodarczej.

Firmowe konto umożliwia także wpisanie przedsiębiorstwa na tzw. białą listę VAT. Mowa o ogólnodostępnej bazie danych, która zawiera informacje o podmiotach zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Co więcej, jedynie biznesowy rachunek daje dostęp do płatności w mechanizmie split payment. Jest to mechanizm, który rozdziela transakcje na kwotę netto oraz należny VAT.

Jak wybrać atrakcyjne konto dla firmy?

Jeśli przedsiębiorca chce założyć firmowe konto na atrakcyjnych warunkach, to podczas wybierania rachunku powinien rozpatrzyć kilka kwestii. Na szczególną uwagę zasługują koszty związane otwarciem oraz późniejszym utrzymaniem konta. Warto też sprawdzić, jakie dodatkowe możliwości da się uzyskać po założeniu rachunku w danym banku. Co dokładnie należy przeanalizować i jak najłatwiej to zrobić?

Koszty konta – czy można prowadzić rachunek firmowy za darmo?

Niektóre banki oferują przedsiębiorcom darmowe prowadzenie konta. Jednak z reguły narzucają przy tym pewne warunki, które należy spełnić, aby móc stale prowadzić je bezpłatnie.

W zamian za darmowe prowadzenie rachunku instytucje finansowe mogą oczekiwać na przykład, żeby przedsiębiorca co miesiąc:

  • otrzymywał wpływy na określoną kwotę;

  • wykonywał regularne przelewy do ZUS-u;

  • dokonywał wystarczająco wysokich lub częstych płatności kartą.

Dobrze jest znać zarówno te wymagania, jak i konsekwencje, które zaistnieją, gdy właściciel konta ich nie spełni. Konsekwencją może być opłata np. za używanie karty, realizację transakcji internetowych, wypłaty z bankomatów czy inne operacje. Dlatego warto zorientować się o jakich kwotach mowa.

Jakie możliwości daje rachunek firmowy?

Podczas zakładania konta dla firmy należy dowiedzieć się, jakie udogodnienia zapewnia otwarcie rachunku w danym banku. Osoby, które prowadzą biznesowe konto, mogą uzyskać dostęp do produktów przeznaczonych jedynie dla przedsiębiorców. Mowa tu na przykład o:

  • usługach walutowych, które usprawniają prowadzenie międzynarodowych transakcji oraz obsługę zagranicznych klientów;

  • rozwiązaniach płatniczych takich jak terminale;

  • specjalnych kredytach na rozpoczęcie działalności, utrzymanie płynności finansowej, modernizację miejsca pracy czy inwestowanie w nowe technologie;

  • usłudze cash management, która pomaga w zarządzaniu płynnością finansową przedsiębiorstwa za sprawą prognozowania przepływów pieniężnych, nadzorowanie salda czy dysponowania gotówką.

Jednak warto pamiętać, że możliwość skorzystania ze wspomnianych wyżej usług nie zawsze jest zagwarantowana dla każdego przedsiębiorcy. Dostęp do tych udogodnień zależy od oferty wybranej instytucji finansowej. Dlatego przed podjęciem współpracy z bankiem dobrze jest wykonać dogłębną analizę jego propozycji.

Rachunek firmowy – jak znaleźć atrakcyjny produkt?

Wielość zmiennych, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze rachunku, może wydawać się przytłaczająca. Jednak wcale nie musi taka być. Analizę ofert da się przeprowadzić naprawdę szybko i łatwo. W tym celu wystarczy skorzystać z porównywarki kont dla firm online.

Takie narzędzie można znaleźć między innymi na stronie internetowej pod adresem: https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych/. Osoby zainteresowane firmowym rachunkiem trafią tam na ranking tego typu produktów. Zestawienie bazuje na najważniejszych parametrach, które wpływają na atrakcyjność konta. Dodatkowo zawiera ono informacje o promocjach związanych z różnymi ofertami.

Warto wiedzieć, że niektóre banki proponują bonusy za założenie konta firmowego. Często mają one formę finansowej premii, którą można uzyskać za regularne przelewy do ZUS-u, zaciągnięcie kredytu dla firmy, realizację wymian walutowych, podpisanie umowy o terminal czy inne biznesowe działania związane z prowadzeniem firmy.

Kto powinien otworzyć rachunek firmowy?

Posiadanie firmowego konta nie jest obligatoryjne dla wszystkich przedsiębiorców. Takiego rachunku nie muszą mieć osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i nie realizują transakcji z innymi firmami ani nie wystawiają pojedynczych faktur na kwotę większą niż 15 000 zł. Obowiązek założenia biznesowego rachunku obejmuje natomiast podmioty takie jak:

  • zagraniczne przedsiębiorstwa, które działają na terenie Polski;

  • spółki jawne;

  • spółki cywilne;

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

  • fundacje;

  • firmy, które zatrudniają osoby prowadzące JDG.

Czy warto otworzyć rachunek firmowy przy JDG?

Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych nie muszą zakładać firmowego konta, ale jak najbardziej mogą to zrobić. Prowadzenie takiego rachunku jest wygodnym rozwiązaniem, które ułatwia kontrolowanie budżetu przedsiębiorstwa. Wszystko dlatego, że rezygnując z obsługi firmy poprzez ROR, da się łatwo oddzielić biznesowe wydatki od prywatnych transakcji.

Taki podział jest też wygodny w przypadku kontroli urzędu skarbowego lub ZUS-u. Jeśli przedsiębiorca prowadzi konto firmowe, to udostępnia wtedy jedynie historię rachunku biznesowego. Dzięki temu przedstawiciele instytucji państwowych nie mają wglądu w prywatne wydatki właściciela jednoosobowej działalności.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [17-11 - 24-11-2024]
19 godziny temu 4,628

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [17-11 - 24-11-2024]

Wypadki
Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Ratownicy przetransportowali go do szpitala [FOTO]
1 dzień temu 26,216

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Ratownicy przetransportowali go do szpitala [FOTO]

Miasto Koło
Będą liczyć samochody na wielkopolskich drogach, w tym na A2 i DK92
1 dzień temu 3,173

Będą liczyć samochody na wielkopolskich drogach, w tym na A2 i DK92

Miasto Koło
Kolejne opaski dla kolskich Seniorów
2 dni temu 6,724

Kolejne opaski dla kolskich Seniorów

Gmina Przedecz
Gmina Przedecz: wykaz nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy
2 dni temu 732

Gmina Przedecz: wykaz nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy

Powiat Kolski
Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego: nadchodzą trudne warunki atmosferyczne
2 dni temu 5,415

Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego: nadchodzą trudne warunki atmosferyczne

R E K L A M A