Szacuje się, że na koniec 2023 r. we Włoszech działało prawie 21 mln pomp ciepła typu powietrze-woda, we Francji 10,5 mln, a w Hiszpanii niemal 6 mln takich urządzeń. Czy to oznacza, że warto w nie inwestować tylko tam, gdzie klimat jest łagodniejszy, a zimy mniej surowe? Niekoniecznie. Czytaj dalej i przekonaj się, że pompy ciepła mogą być równie skuteczne w chłodniejszych regionach takich, jak Polska.
Z badania „Barometr pomp ciepła” przeprowadzonego przez EurObserv’ER wynika, że pompy ciepła cieszą się dużą popularnością nawet w chłodniejszych krajach. W Szwecji czy Finlandii są powszechnie stosowane jako główne źródło ogrzewania, mimo iż zimy potrafią tam być dużo mroźniejsze, niż nad Wisłą. Obala to mit, że pompy ciepła nie ogrzeją domów, gdy na dworze panuje mróz.
Ich efektywność jest m.in. efektem odpowiedniej izolacji budynków. Nie oznacza to jednak, że pompy ciepła nadają się tylko do nowych domów, wybudowanych zgodnie z najnowszymi standardami. Są one bowiem uniwersalnym rozwiązaniem, które można dostosować do różnych warunków i potrzeb, niezależnie od wieku budynku. Należy jedynie pamiętać, że jeśli wykonana ma być też termomodernizacja, należy zrobić ją przed instalacją pompy. Rozwiązaniem jest też instalacja hybrydowej pompy ciepła, która łączy działanie pompy ciepła z kotłem gazowym kondensacyjnym. Taki system zwiększa efektywność ogrzewania i pozwala na znaczne oszczędności. To bowiem instalacja decyduje czy w danym momencie ma pracować kocioł, czy pompa w zależności od tego, co jest bardziej opłacalne.
Odpowiadając na pytanie „kiedy zdecydować się na pompę ciepła”, można powiedzieć, że im szybciej, tym lepiej. A to dlatego, że szybsza instalacja pompy ciepła przełoży się na wcześniejsze oszczędności na kosztach eksploatacyjnych. Analiza kosztów ogrzewania typowych budynków w IV kwartale 2024 roku, opublikowana przez Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), wskazuje, że pompy ciepła są obecnie jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. W porównaniu z systemami grzewczymi, takimi jak kotły gazowe czy olejowe, oszczędności mogą sięgać nawet 30–50%, zwłaszcza w dobrze zaizolowanych budynkach.
Przy takich oszczędnościach inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się nawet w ciągu kilku lat, w zależności od lokalnych warunków i kosztów energii. Biorąc pod uwagę liczne programy dofinansowania zakupu i montażu urządzenia, skorzystanie z nich może znacznie skrócić czas amortyzacji. Przy okazji warto nadmienić, że pompy ciepła Immergas są na liście urządzeń dotowanych w programie „Czyste Powietrze”. Oraz to, że pompy ciepła charakteryzują się długą żywotnością w porównaniu do innych urządzeń grzewczych, więc koszt ich zakupu i montażu rozkłada się na wiele lat użytkowania. Jest to więc perspektywiczna i opłacalna inwestycja.
Na pompę ciepła warto też zdecydować się wtedy, gdy szuka się urządzenia kompletnego, które nie tylko ogrzeje dom, ale też przygotuje ciepłą wodę użytkową, a latem ochłodzi pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się nie tylko miejsce, ale też pieniądze.
Ponadto nowoczesne pompy ciepła oferują zaawansowane funkcje, takie jak zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnych (w przypadku pomp ciepła Immergas jest to aplikacja Dominus) czy integracja z systemami smart home. Pozwala to na jeszcze większą kontrolę i wygodę. Wystarczy zaprogramować preferowaną temperaturę, a system sam zadba o to, żeby utrzymać optymalne warunki w domu, niezależnie od pory dnia czy roku.
Czy pompy ciepła już niedługo staną się standardem? Mając na uwadze rosnące ceny paliw kopalnych, łatwość w dostępie do technologii, coraz bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące emisji dwutlenku węgla oraz coraz większą świadomość ekologiczną społeczeństwa, można powiedzieć, że to więcej niż bardzo prawdopodobne.
Zatem kiedy zdecydować się na pompę ciepła? Rozwiązanie to jest polecane każdemu, komu zależy na długotrwałych oszczędnościach, poprawieniu efektowności energetycznej systemu ogrzewania, komforcie i wygodzie, a także ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. Więcej o pompach ciepła można przeczytać na stronie Immergas.