Statystyki umieralności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w Polsce są niepokojące. Jak podkreślają lekarze kardiolodzy CVD (z ang. cardiovascular disease) są od lat najczęstszą przyczyną zgonów polskich pacjentów. Poznaj objawy, które są wyraźnym sygnałem alarmowym i powinny skłonić Cię do wizyty u kardiologa. Sprawdź, jakie choroby najczęściej diagnozuje i leczy lekarz kardiolog. Dowiedz się, czym powinien wyróżniać się dobry specjalista w tej dziedzinie.
Na początku wizyty w gabinecie lekarz kardiolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Pyta o:
Następnie specjalista zwykle mierzy pacjentowi ciśnienie, sprawdza masę ciała i wykonuje nieinwazyjne badanie EKG serca (elektrokardiografię). Zwykle podczas wizyty osłuchuje także serce pacjenta stetoskopem. Kardiolog może zlecić też wykonanie szeregu innych badań takich jak np.:
Do niepokojących objawów kardiologicznych, które powinny być skonsultowane z lekarzem, zaliczamy:
Warto mieć świadomość, iż wymienione symptomy nie zawsze świadczą o problemach z sercem i równie dobrze mogą być oznaką pozakardiologicznych schorzeń np. chorób płuc lub nerek.
Wizyta w poradni kardiologicznej jest zalecana również w ramach działań profilaktycznych, nawet jeśli nie obserwujemy u siebie żadnego z powyższych objawów, warto zapobiegawczo badać serce, szczególnie jeśli ukończyliśmy 40. rok życia lub mamy obciążony wywiad rodzinny w kierunku chorób sercowo-naczyniowych.
Należy zaznaczyć, że lekarz kardiolog zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń układu krążenia. Jakie choroby są najczęściej diagnozowane w gabinecie kardiologicznym? Na szczycie listy znajduje się m.in.:
Jeśli chodzi o czynniki ryzyka CVD, należy wymienić przede wszystkim:
Dobry lekarz kardiolog okazuje pacjentom szacunek, jest empatyczny, potrafi wyjaśnić zawiłe zagadnienia medyczne w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób. Specjalista ten powinien zaproponować choremu różne formy leczenia i zaoferować mu dostęp do niezbędnych narzędzi diagnostycznych. Dobry lekarz nie ignoruje pacjenta, poświęca mu odpowiednią ilość czasu i w razie wskazań kieruje do innego specjalisty lub zleca dodatkowe badania. Kardiolog powinien nieustannie się dokształcać, uczestniczyć w szkoleniach, sympozjach, gdyż medycyna nieustannie się rozwija i tak naprawdę żaden lekarz nie powinien przysłowiowo osiąść na laurach - głód wiedzy i chęć doskonalenia to kolejne ważne cechy dobrego specjalisty.