Dbałość o wysoką jakość wody prowadzi do sięgnięcia po różnego rodzaju filtry do wody. Dietetycy niejednokrotnie określają filtrowanie wody jako sprzyjające piciu wody w niezbędnych ilościach, a lekarze pochlebnie wyrażają się na temat filtrowania wody, twierdząc, że może ono zminimalizować ryzyko chorób powodowanych przez ewentualnie zawarte w niefiltrowanej wodzie bakterie. Poznajmy zatem co dokładnie składa się na korzyści zdrowotne płynące z różnych metod filtracji.
Jaki ma związek filtracja wody z wystarczającym nawodnieniem naszego organizmu? Praktyka pokazuje, że całkiem sporo. Picie wody prosto z kranu nie dla każdego jest do przyjęcia, o czym za chwilę. Można sięgać po wodę butelkowaną, aby nie pić wody kranowej. Jednak z tym wiążą się przynajmniej dwie kontrowersje. Pierwsza to taka, że kupowanie wody butelkowanej nie dość, że cyklicznie nadwyręża budżet, to jeszcze nie jest ekologiczne. Woda sprzedana jest zwykle w plastikowych butelkach, a nie trzeba chyba wspominać o tym, że obecny nadmiar śmieci z tworzyw sztucznych to problem globalny.
Po drugie, trwają badania nad tym czy i w jakich ilościach w wodzie butelkowanej znajdują się frakcje mikroplastiku uwalnianego z plastikowych butelek. Ewentualne zanieczyszczenie mikroplastikiem wody z pewnością nie nastraja optymistycznie.
Dlaczego więc picie wody prosto z kranu wielu z nas często z góry odrzuca? Wszystko za sprawą obecnego w wodzie chloru. Woda wodociągowa dezynfekowana jest związkami tego właśnie pierwiastka. Skutkiem ubocznym jest jednak specyficzny smak i zapach chlorowanej wody. Tutaj z pomocą przychodzą filtry na bazie aktywnego węgla, które na zasadzie adsorpcji zatrzymują cząsteczki chloru. Z wody znika charakterystyczny smak i zapach. Filtr z węglem aktywnym można umieścić w specjalnym dzbanku filtracyjnym bądź zamontować w domu w formie kolumn węglowych, aby czyściły wodę, która dostarczana jest do całego domostwa. Rezultat? Możliwość picia smacznej wody z kranu, bez charakterystycznego, chlorowanego posmaku, a chętne picie wody sprzyja dobremu nawodnieniu.
W rurach doprowadzających wodę mogą znajdować się brudy, które nie powinny trafić do naszego organizmu, tak zwane zanieczyszczenia wtórne. Wystarczy, że w instalacji hydraulicznej rozwinie się biofilm, a ryzyko obecności bakterii i grzybów w wodzie będzie znaczące — tym większe im więcej w rurach znajduje się miejscowych uszkodzeń w materiale instalacyjnym, np. wżerów, szczególnie w rurach metalowych.
Filtracja wody, np. za pomocą procesu odwróconej osmozy, likwiduje zawarte w wodzie wodociągowej zanieczyszczenia wtórne.
Co ważne, jeżeli woda pochodzi ze studni, filtrowanie wody jest wręcz konieczne. Surowa woda z własnego ujęcia bogata jest w różnego rodzaju zanieczyszczenia biologiczne, w tym bakterie odzwierzęce i inne patogeny. Może też zawierać metale ciężkie, w tym ołów, a nawet pestycydy, jeśli studnia znajduje się w bliskości terenów rolniczych.
Metoda filtracji wykorzystująca proces odwróconej osmozy będzie w tym przypadku idealna. Badanie wody ze studni przeprowadzane raz do roku powinno wejść w stały harmonogram gospodarstwa domowego. Jak to zrobić? Jeśli nie ma się doświadczenia w pobieraniu próbek wody aby dostarczyć do Sanepidu, najlepiej jest poprosić o pobranie próbki profesjonalistów. Na granimex.com.pl umówić można pełną konsultację, od pobrania wody do badania, aż do doboru odpowiedniego filtra.
Woda w Polsce bardzo rzadko jest naturalnie miękka. Polacy często narzekają na twardą wodę, a stoi za nią wysoka zawartość jonów wapnia i magnezu. Choć pierwiastki te są potrzebne organizmowi, ten czerpie je głównie z produktów spożywczych. W wodzie jest ich jednak wystarczająco dużo, aby zauważalne było to w kontekście stanu włosów, które mogą stać się bardziej sztywne, i skóry, która jeśli jest wrażliwa, po myciu twardą wodą może stać się sucha, napięta i skłonna do podrażnień. Zmiękczanie wody rozwiązuje te problemy. Włosy mogą stać się bardziej miękkie w dotyku i podatne na układanie. Zarówno włosy, jak i skóra wymagać będą mniejszych ilości kosmetyków myjących — miękka woda sprzyja pienieniu się detergentów. Skóra zaś może po zmiękczeniu wody wykazywać mniejszą skłonność do wysuszania się naskórka.
Picie przefiltrowanej wody przynosi znaczące korzyści zdrowotne. Poprawa jakości wody pitnej poprzez filtrację pozwala unikać potencjalnie szkodliwych substancji, metali ciężkich czy zanieczyszczeń biologicznych, które bywają powodem schorzeń układu pokarmowego. Filtracja polepsza też smak wody, co sprzyja piciu jej bez zahamowań, a w konsekwencji idzie w parze z dobrym nawodnieniem organizmu. Dodatkowo przefiltrowana woda może korzystnie wpływać na zdrowie skóry i włosów — zmiękczanie twardej wody mogą przyczynić się do redukcji problemów skórnych i zachowania zdrowego wyglądu włosów.