Wysuszenie skóry może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, środowiskowymi, predyspozycjami genetycznymi, danym typem skóry i starzeniem się. Wpływ na poziom jej nawilżenia ma również wysoka temperatura powietrza, która prowadzi do szybkiej, nadmiernej utraty wilgoci. Odwodnienie skóry powodowane jest również nadmierną ekspozycją na słońce — promieniowanie UV może przyczyniać się do uszkodzeń naturalnej bariery lipidowej naskórka, która odpowiada za utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Z jakich zabiegów medycyny estetycznej można skorzystać, by cieszyć się nawilżoną skórą w trakcie upalnego lata?
Jedną z metod dbania o skórę pod kątem jej odpowiedniego nawodnienia i nawilżenia jest przezskórne aplikowanie osocza bogatopłytkowego. Po odfiltrowaniu zawiera ono znacznie wyższe stężenie płytek krwi, niż tradycyjne osocze i jest bogate w czynniki wzrostu. Te z kolei wspierają procesy naprawcze i regeneracyjne, doprowadzając także do skutecznej odnowy i odbudowy bariery hydrolipidowej naskórka.
Jej wzmocnienie oznacza mniejszą podatność skóry na utratę wody oraz większą odporność na czynniki zewnętrzne, które mogą powodować jej wysychanie. Tego typu zabiegi wykonuje klinika Estell zlokalizowana w Warszawie.
Zabiegi manualne to specjalistyczne procedury, podczas których stosowane są preparaty o działaniu nawilżającym. W pierwszej kolejności wykonywany jest demakijaż i tonizacja skóry. Następnie przeprowadza się peeling, którego celem jest mocne złuszczenie i wyeliminowanie martwego naskórka celem dotarcia do zdrowej i świeżej skóry. W kolejnym etapie przeprowadza się manualny masaż, który prowadzi do rozgrzania skóry, poprawy mikrokrążenia i większej wchłanialności substancji aktywnych z nałożonej po masażu maski. Po określonym czasie zmywa się ją, a na skórę nakłada krem.
Krok po kroku przeprowadzony zabieg manualny wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów i umożliwia uzyskanie efektu odświeżenia, oczyszczenia i nawilżenia skóry.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego to również znany sposób nawilżania skóry twarzy. Jest to naturalny związek chemiczny występujący w skórze. To jeden z powodów, dlaczego jego aplikacja jest bardzo tolerowana przez ludzki organizm. Jego iniekcja powoduje zatrzymanie wody w tkankach skóry. Poprawia jej nawilżenie, teksturę i wygładza naskórek. Z kolei samo przezskórne wprowadzenie igły nieznacznie narusza tkanki i pobudza je do regeneracji. Proces ten poprawia elastyczność skóry.
Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który umożliwia złuszczenie naskórka. Jego martwe komórki stanowią pewnego rodzaju barierę dla preparatów o działaniu nawilżającym. Ich wyeliminowanie znacznie ułatwia wchłanianie substancji odżywczych przez skórę. Po zabiegu na twarzy mogą pojawić się lekkie zaczerwienienia i podrażnienie. Jest to jednak etap wzmożonej regeneracji. W trakcie procesów odnowy produkowane są bowiem kolejne włókna kolagenowe i elastyna.
Sucha skóra może być powodem licznych, niekorzystnych zmian dla wyglądu. Zalicza się do nich przyspieszone fotostarzenie, większą tendencję do powstawania zmarszczek i bruzd, mocne zarysowywanie się linii mimicznych, czy utratę elastyczności skutkującą ziemistym odcieniem i zmęczonym wyrazem.
To niezwykle ważne, by dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Systematyczne korzystanie z przeznaczonych do tego celu kosmetyków zapobiegnie uszkodzeniu bariery ochronnej. Ta z kolei osłoni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, do których zalicza się suche, gorące powietrze, zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, zbyt wysokie temperatury i wolne rodniki.