Pożyczka to nie tylko sposób na zadłużanie się, to również skuteczny sposób na inwestowanie. Wystarczy stanąć po drugiej stronie i stać się pożyczkodawcą. Jak to zrobić w kilku prostych krokach? Czym jest pożyczka społecznościowa?
Pożyczka społecznościowa to inaczej pożyczka społeczna. Nazwa niewiele nam mówi, gdyż została zapożyczona i przetłumaczona z angielskiego social lending. Spotkać się można również z określeniami peer to peer czy P2P. Jako że pożyczka społecznościowa, to wszelkie formalności odbywają się w szeroko pojętym społeczeństwie. Oznacza to, że umowę zawierają osoby prywatne, gdzie po jednej stronie stoi inwestor, a po drugiej pożyczkobiorca. Cały proces odbywa się poprzez specjalnie stworzone platformy internetowe, zrzeszające potencjalne obie strony umowy.
Pożyczki społecznościowe umożliwiają ludziom korzystanie z możliwości bycia po obu stronach tego zagadnienia. Zatem każdy, kto ma oszczędności, może w ten sposób zacząć inwestować. Oprócz użyczania określonych kwot inwestorzy mogą inwestować w pożyczki udzielone przez firmy pozabankowe. W ten sposób zmniejszamy ryzyko związane z samodzielnym prowadzeniem procesów, a jednocześnie otrzymujemy część z zysku, wynikającego z pobieranych odsetek. Warto zatem dywersyfikować portfel i inwestować za pomocą małych kwot, których ewentualna strata nie spowoduje utraty wszystkich środków.
Zanim zaczniemy inwestować w pożyczki społecznościowe lub je zaciągać, warto wiedzieć, z czym to się wiąże. W przypadku inwestowania określa się tę formę oszczędzania, jako jedną z mniej ryzykownych, jednak zależy to w dużym stopniu od zarządzania swoim portfelem inwestycyjnym. Z tego powodu ważna jest dywersyfikacja, co w przypadku inwestowania w pożyczki jest możliwe, gdyż możemy pożyczać nawet niewielkie kwoty. Stopy zwrotu, o które tak zacięcie walczymy, zależne są od platformy, na której rozpoczynamy swoją przygodę. Zdarza się, że będzie to nawet powyżej 10 proc. rocznie, co przy większych kwotach może być niezłym wpływem do portfela. Co najważniejsze, wszelkie formalności załatwia się bez wychodzenia z domu, więc wystarczy tylko sprawny internet.
Inwestowanie w pożyczki ze względu na to, że wiąże się z pewnym ryzykiem, nie jest dla każdego. Mowa tutaj o osobach o niskiej tolerancji na ryzyko. Zanim spróbujemy swoich sił i oddamy oszczędności w ręce innych osób, warto zapoznać się z tematem od środka. W tym pomogą nm różne strony zajmujące się tą tematyką oraz wszelakie fora. Z reguły natomiast warto pamiętać, że inwestowanie w pożyczki jest dla osób, które ukończyły 18 lat oraz są zarejestrowane na jednej z platform social lending. Niezbędny jest również kapitał, jednak jego wysokość zależy od naszych indywidualnych możliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pożyczkach i sposobie ich funkcjonowania, zajrzyj na stronę: https://financer.com/pl/.