W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole gościła Casimirus-Grupa Rekonstrukcyjna Koło. Spotkanie dobyło się w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek.
Średniowiecze (media aeva) to epoka, w historii Europy trwająca od V do XV w., powstała na gruzach cesarstwa rzymskiego. Jako jej koniec najczęściej wymienia się trzy daty: rok 1492, czyli odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, 1453 w którym Turcy zdobyli stolicę Bizancjum - Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł) lub 1517 tzn. początek reformacji. Średniowiecze dzielimy na: wczesne czyli początek (V–X w.), pełne lub dojrzałe (XII i XIII w.), późne, czyli koniec (XIV–XV w.).
Za sprawą kolskiej grupy rekonstrukcyjnej Casimirus, trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kole, wychowankowie pani Elżbiety Łuczak, oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, podopieczni pani Agnieszki Sójeckiej, przenieśli się w czasie - do wczesnego średniowiecza.
Graupa Casimirus, która odtwarza z wielką pieczołowitością stroje i akcesoria średniowieczne udowodniła, że włoski poeta i uczony Francesco Petrarka, skrzywdził epokę wymyślając dla niej nazwę „mroki średniowiecza”.
Kolscy pasjonaci wieków średnich, zaprosili czytelników Filii dla Dzieci na jarmark, gdzie spotkano mieszczki ubrane w: białe chusty, podwójne - spodnie i wierzchnie suknie, pończochy, wełniane płaszcze, skórzane ciżmy na płaskiej podeszwie. Na straganie i w ubiorze mieszczek nie brakowało: sakiewek, mieszków, różnego rodzaju ozdób i średniowiecznej biżuterii w postaci: brosz, szpilek, klamer, sprzączek, pasków. Kram obfitował w akcesoria kuchenne i nie tylko. Nie brakowało mieczy, łuków i strzał. Podróży w czasie towarzyszył, grający przepięknie na harfie i lutni, wesołek w charakterystycznej dla stroju błazna czapce o trzech rogach zakończonych dzwoneczkami – trzy rogi symbolizowały ośle uszy i ogon. W programie znalazło się też wybijanie monet.
Uczestnicy spotkania pozostają pod wrażeniem Grupy i stworzonego przez nią średniowiecznego świata. Dziękują bardzo serdecznie za wspaniałą, żywą lekcję historii.
Wydarzenie wpisało się w obchody Tygodnia Bibliotek 2023.