Cięcie laserem to proces, który wykorzystuje strumień światła laserowego do precyzyjnego przecinania materiałów – głównie metali. Jest to nowoczesna i bardzo popularna technologia stosowana w wielu dziedzinach przemysłu – motoryzacyjnym, lotniczym, medycznym, ale też w sztuce czy projektowaniu instalacji artystycznych.
Jak działa cięcie laserem?
W tej technologii urządzenie emituje skoncentrowaną wiązkę lasera i kieruje ją na obrabianą powierzchnię. Strumień ten jest skierowany wzdłuż linii cięcia, której kształt jest wcześniej zdefiniowany przez program komputerowy. Laser jest tak dokładny, że może ciąć nawet najbardziej skomplikowane kształty na bazie projektów, specyfikacji dostarczonych przez klientów. Zamawiający mają wpływ na wiele detali związanych z tą metodą obróbki. Jednak ze względu na wysoką temperaturę, jaka wytwarza się podczas cięcia laserem, technologia jest stosowana najczęściej w przypadku metalu. Mimo tego można wykorzystywać ją także do cięcia drewna, szkła, tworzywa sztucznego, tkaniny. Materiał jest przecinany przez strumień światła laserowego, który jest skierowany wzdłuż linii cięcia. Można uzyskać dowolne kształty.
Źródło: https://metalradom.com/ciecie-laserem/
Zalety cięcia laserowego
Wybór metody cięcia materiałów nie zawsze jest łatwy, bo zależy od kilku czynników. Jeżeli jednak zastanawiasz się, kiedy i dlaczego warto zastosować cięcie laserowe, poniższe argumenty powinny Cię przekonać:
Pamiętaj, że w firmie, w której zlecasz cięcie laserowe zawsze jest doradca służący pomocą i radą w kwestii wyboru najlepszej metody obróbki.
Zastosowanie cięcia laserowego
Cięcie laserowe znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym w produkcji elementów metalowych, przemysłowych silników lotniczych, implantów medycznych, elementów elektronicznych, sprzętu laboratoryjnego oraz działalności artystycznej.
W przemyśle metalowym cięcie laserowe jest wykorzystywane do produkcji elementów, takich jak blachy, rury, przewody i części maszyn. W motoryzacji do wytwarzania komponentów układu hamulcowego, oddechowego, silnika. Z kolei w lotnictwie do wykonywania detali kadłuba czy skrzydeł.
Nierzadko z potencjału tej metody korzystają twórcy artystyczni, wykorzystując cięcie laserowe do wykonywania elementów dekoracyjnych, mebli czy dzieł sztuki – klasycznych oraz o skomplikowanych i bardziej wymagających kształtach.