Na przydomowej posesji zwykle potrzebne jest miejsce parkingowe, najlepiej zadaszone. Jeśli w bryle budynku nie znajduje się taki obiekt, rozwiązaniem może być wolno stojący garaż, np. blaszany lub drewniany. Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom.
Porównujemy właściwości, jakimi charakteryzują się garaż blaszany i drewniany. Podpowiadamy, z czym wiąże się inwestycja w każde z tych rozwiązań oraz sprawdzamy, która opcja jest częściej wybierana przez inwestorów.
Decydując się na garaż drewniany, wybieramy naturalny materiał budulcowy. Ponadto taka konstrukcja jest stosunkowo łatwa i szybka w budowie, można też zakupić gotowy produkt. Przy takim rozwiązaniu trzeba jednak liczyć się z koniecznością impregnacji drewna (również od wewnątrz), a w przyszłości, podczas użytkowania, także jego regularnej konserwacji. Jest to konstrukcja łatwiejsza do sforsowanie niż np. garaże wykonane z blachy stalowej, a także droższa od budynków blaszanych.
W przypadku inwestycji w garaż wykonany z blachy stalowej możemy liczyć się z wieloma korzyściami. Jest to rozwiązanie tańsze od garaży drewnianych, jednocześnie taki blaszak można obłożyć panelami, dzięki czemu pod względem estetycznym w niczym nie będzie ustępował konstrukcji z naturalnego budulca. Taki obiekt jest bardzo szybki w montażu – można zakupić gotową konstrukcję, a producent garaży blaszanych przeprowadzi montaż w docelowym miejscu.
Blaszaki mają bardzo dużo możliwości zastosowania. Często wykorzystywane są jako rozwiązanie tymczasowe – charakteryzują się nie tylko szybkim czasem montażu, ale również demontażu. Jeśli więc garaż się użytkownikowi znudzi lub okaże się, że potrzebna jest jego wymiana na inne rozwiązanie, usunięcie go nie będzie stanowić problemu. Blaszaki często stawia się nie tylko na posesjach przydomowych, ale też na placach budowy, na pustych działkach lub do zastosowań typowo komercyjnych, np. pod wynajem. Podobnie jak garaże z drewna, również te blaszane wymagają regularnej impregnacji oraz konserwacji.
Osoby decydujące się na to rozwiązanie, najczęściej wybierają poniższe rodzaje garaży:
Oprócz wymienionych powyżej modeli, dostępnych jest o wiele więcej rodzajów oraz wymiarów garaży blaszaków. Wybór wielkości zależy od indywidualnych oczekiwań i od celu, w jakim będzie on użytkowany.
Użytkownicy, którzy zwracają uwagę na stosunek ceny do funkcjonalności danego rozwiązania, często sięgają po konstrukcje, jakimi są garaże blaszane. Taki wybór wiąże się przede wszystkim z niższymi kosztami zakupu i późniejszej eksploatacji popularnych blaszaków. Do wyboru jest również szerszy wachlarz modeli, nie bez znaczenia jest też łatwość i szybkość montażu. Mnogość zastosowania blaszaków jest w zasadzie nieograniczona – od przeznaczenia na cele prywatne po inwestycje komercyjne. Ponadto dzięki zastosowaniu specjalnych paneli garaże ze stali mogą wyglądać dokładnie tak samo jak garaże drewniane.