Pompy beczkowe, w które możemy zaopatrzyć się w obecnych czasach, są urządzeniami wysoce uniwersalnymi. Zakres ich zastosowania jest naprawdę szeroki. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. Są niezwykle mobilne, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Podstawową rolą pomp beczkowych jest załadunek oraz rozładunek magazynowanych w różnego rodzaju zbiornikach mediów. Ich atutem jest fakt, że zawsze są one gotowe do pracy. Gdzie najczęściej wykorzystuje się przemysłowe pompy do beczek? Zostańcie z nami do końca i poznajcie pięć najpopularniejszych zastosowań pomp beczkowych.
Na wstępie, zanim jeszcze przejdziemy do sedna tego artykułu, chcielibyśmy wyjaśnić skąd tak ogromna uniwersalność pomp do beczek. Kluczem do ich uniwersalności jest mnogość materiałów, z których urządzenia tego typu są wykonywane. To właśnie dzięki tej różnorodności bez problemu znajdziecie pompy beczkowe dedykowane transportowi mediów o różnej agresywności. Z pomocą odpowiedniej pompy do beczek przetransportujecie zarówno ciecze mocno agresywne, średnio agresywne, jak i te neutralne. Dodatkowo, umożliwiają one także transport mediów o różnym poziomie lepkości.
Pompy beczkowe to standardowe wyposażenie w szeroko pojętym przemyśle spożywczym. To one umożliwiają producentom żywności przesyłanie medium z jednego miejsca na drugie. Są nieocenione podczas przelewania różnego typu soków, sosów, past, przecierów i innych podobnych produktów żywnościowych. Pompy beczkowe wykorzystywane przez przemysł spożywczy służą przede wszystkim do rozładunku – wykorzystywanych podczas produkcji artykułów spożywczych – hoboków.
Kolejnym odłamem gospodarki, w którym pompy beczkowe znalazły zastosowanie, jest szeroko pojęte rolnictwo. W rolnictwie pompy beczkowe wykorzystuje się przede wszystkim do przepompowywania deszczówki, nawozów, olejów i innych cieczy.
Kolejne miejsce, w którym przemysłowe pompy beczkowe znalazły zastosowane to różnego rodzaju warsztaty mechaniczne: zarówno warsztaty samochodowe, jak i warsztaty zakładów utrzymania ruchu. Dzięki pompom beczkowym możliwe jest w takich miejscach sprawne, wygodne i bezproblemowe transportowanie smarów, olejów, płynów z większych zbiorników do tych o mniejszych gabarytach. Warto w tym miejscy podkreślić, że pompy beczkowe posiadające certyfikat ATEX kategorii 2 z powodzeniem mogą być wykorzystywane do przesyłu cieczy charakteryzujących się łatwopalnością.
Pompy beczkowe to urządzenia wykorzystywane przez wodociągi oraz stacje uzdatniania wody. Służą one w nich do transportu inhibitorów korozji, a także wszelkiego typu, specjalnych dodatków, mających na celu uszlachetnianie wody.
Pompy beczkowe są podstawowym element wyposażenia większości laboratoriów. Służą one w nich do transportu wszelkiego typu substancji ze zbiorników o większych gabarytach, do zbiorników o gabarytach mniejszych.
Ciekawostka! Wykorzystywane przez laboratoria pompy beczkowe mogą być wyposażone w liczniki przepływu cieczy. Licznik umożliwia precyzyjny pomiar ilości przepompowywanego medium, co bardzo ułatwia prace laborantów.