(2)
R E K L A M A
Bezchmurnie -1.5

Od wtorku pracodawcy mogą wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 21 Luty 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Od wtorku pracodawcy mogą wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników
© PAP
(2) | Czytano:
10,224 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

We wtorek weszły w życie przepisy umożliwiające pracodawcom przeprowadzenie w miejscu pracy kontroli trzeźwości pracowników. "To bardzo ważne regulacje, które powstały w trosce o bezpieczne i odpowiedzialne warunki pracy" - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg.

R E K L A M A
2
Czytano:
10,224 razy
Udostępnij

21 lutego zaczęły obowiązywać przepisy, które umożliwiają pracodawcom prowadzenie kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

"Pracodawcy zyskują nowe uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości swoich pracowników. To wszystko za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy, którą przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej" - wskazała minister Marlena Maląg.

"Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości, pracodawcy będą mogli przy użyciu alkomatu skontrolować swoich pracowników. W innych przypadkach taką kontrolę będzie przeprowadzać policja. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku podejrzenia zażycia innych substancji odurzających" - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Podkreśliła, że są to "bardzo ważne regulacje, które powstały w trosce o bezpieczne i odpowiedzialne warunki pracy wszystkich pracowników". "Odpowiadamy w ten sposób na oczekiwania pracodawców" – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej.

Zgodnie z nowym prawem pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. W przepisach zastrzeżono, że kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika i obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Wprowadzenie kontroli trzeźwości, czas i częstotliwość jej przeprowadzania oraz rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, należy ustalić w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

O wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracodawca powinien poinformować pracowników nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.

Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy, badanie stanu trzeźwości może przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Organ ten przeprowadza badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego albo zleca przeprowadzenie badania krwi.

W przypadku, gdy wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości pracownika, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Analogiczne regulacje wprowadzono w przypadku kontroli pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu. W rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem właściwym do spraw pracy zostaną określone warunki i metody przeprowadzania badań, sposób ich dokumentowania oraz wykaz środków działających podobnie do alkoholu.(PAP)

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
kolak · 21 Luty 2023
Kto i kiedy wprowadzi kontrolę trzeźwości pracodawców, urzędników państwowych, municypalnych, kadry nauczycielskiej, wychowawczej, parlamentarzystów, funkcjonariuszy służb mundurowych i niemundurowych, wymiaru sprawiedliwości? Jak wszyscy to wszyscy, (przysłowiowa) babcia też. Powszechne alkomaty przed wejściem do miejsc pracy dla wszystkich.
Kolanin · 21 Luty 2023
Szczególnie w miejscach stanowiących opiekę nad dziećmi, młodzieżą, osobami chorymi. Jadąc z pracy zatrzymała mnie drogówka. Ponieważ jestem całkowitym abstynentem wyczułem od policjanta silną woń alkoholu. To nie był zapach po zjedzeniu jabłka. Druga sprawa mój sąsiad to typowy imprezowicz. Często gościł u siebie ludzi tych którzy powinni stać na straży porządku publicznego. Niestety wysiadali do samochodów i je prowadzili.
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [26-01 - 02-02-2025]
19 godziny temu 10,108

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [26-01 - 02-02-2025]

Gmina Kościelec
Zebranie noworoczne strażaków OSP z powiatu kolskiego w Ruszkowie Pierwszym gm. Kościelec
1 dzień temu 7,985

Zebranie noworoczne strażaków OSP z powiatu kolskiego w Ruszkowie Pierwszym gm. Kościelec

Gmina Przedecz
Pani Helena z Holenderek świętuje 100. urodziny
1 dzień temu 9,806

Pani Helena z Holenderek świętuje 100. urodziny

Powiat Kolski
Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy
2 dni temu 11,745

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy

Gmina Grzegorzew
Zakończono działania w ognisku ptasiej grypy w gminie Grzegorzew
2 dni temu 8,959 1

Zakończono działania w ognisku ptasiej grypy w gminie Grzegorzew

Miasto Koło
Kandydat na Prezydenta RP Sławomir Mentzen na spotkaniu otwartym w Kole [FOTO]
28
2 dni temu 17,673 8

Kandydat na Prezydenta RP Sławomir Mentzen na spotkaniu otwartym w Kole [FOTO]

R E K L A M A