Choroba podczas urlopu może popsuć wakacje, lecz dodatkowo wiąże się także z pewnymi komplikacjami. Dlatego warto wiedzieć czy w czasie urlopu można korzystać z L4 oraz czy zwolnienie lekarskie prowadzi do zmniejszenia wymiaru urlopu.
Na stronie https://inewi.pl/Elektroniczny-Obieg-Dokumentow pomieszcznono szereg informacji i narzędzi dotyczących obiegu dokumentów w formie elektronicznej. Znacząco ułatwia to sposób zarządzania urlopem. Jest to także duże ułatwienie dla pracodawcy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mogą liczyć na zwolnienie lekarskie stanowiące usprawiedliwienie ich nieobecności w pracy. Jednak zwolnienie przysługuje nie tylko w sytuacji, kiedy choruje pracownik, lecz także bliski członek jego rodziny, na przykład dziecko wymagające opieki. Niestety choroby mogą przytrafić się również podczas urlopu. L4 nie zawsze wtedy obowiązuje. Jeżeli pracownik choruje podczas urlopu wypoczynkowego, wówczas powinien zgłosić się do lekarza po zwolnienie lekarskie. Przedstawiając pracodawcy dokument świadczący o tymczasowej niezdolności do pracy, przerywa się wypoczynek. Jednak wówczas pracownik ma prawo do wykorzystania urlopu po zwolnieniu lekarskim. Co więcej, pracodawca musi uznać zwolnienie oraz nie wyliczać chorobowego do urlopu, gdyż mówi o tym Kodeks pracy. Każdy pracownik ma prawo wykorzystać urlop zgodnie z przeznaczeniem, natomiast czas choroby z pewnością temu nie sprzyja. Aby zarządzać swoimi urlopami, warto korzystać z aplikacji dostępnej na stronie inewi.pl.
Wiele osób korzysta z aplikacji na stronie inewi.pl, pomagającej zarządzać czasem pracy, w tym urlopami. Niekiedy zdarza się, że urlop zostaje przerwany zwolnieniem lekarskim, natomiast nie zostaje wznowiony z końcem L4. Wynika to z tego, że urlop za czas choroby należy wykorzystać na zasadach ogólnych. Dlatego pracownik powinien przedstawić pracodawcy stosowny wniosek o urlop z wyznaczonym terminem oraz czekać na uzyskanie zgody. Natomiast jeżeli pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu w roku kalendarzowym, wówczas wszystkie dni wolne przechodzą na kolejny rok.
Dużo prostsza sytuacja występuje wtedy, kiedy pracownik zachoruje przed planowanym urlopem, jednak nie później aniżeli w dzień, poprzedzający pierwszy dzień wolny. W takiej sytuacji niezbędne jest zwolnienie lekarskie. Jest to jednoznaczne z natychmiastowym odwołaniem urlopu w planowanym terminie. Urlop wówczas nie przepada oraz może zostać wykorzystany w terminie późniejszym. W tej sytuacji także pracownik jest zobowiązany do złożenia nowego wniosku oraz uzyskania zgody pracodawcy na urlop. Z kolei podczas trwania urlopu bezpłatnego, pracodawcy nie opłacają składek ZUS. Oznacza to zawieszenie w stosunku pracy. Wówczas pracownikowi nie przysługują prawa do wynagrodzenia oraz prawa do zasiłku. Natomiast pracownik, który choruje na bezpłatnym urlopie może wnioskować do pracodawcy o cofnięcie urlopu. W takiej sytuacji pracodawca może jednak odmówić. Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmie okres przypadający po urlopie bezpłatnym, wówczas pracownik będzie mógł liczyć na normalny zasiłek chorobowy. Dużo jednak zależy od przychylności pracodawcy, a także jego podejścia do pracowników. Należy zawsze pamiętać o swoich prawach wynikających z Kodeksu pracy, które chronią interesy pracowników.